Celoslovenský monitoring západonílskeho vírusu a vírusu usutu v komároch umožnila nová metóda odchytu, ktorá šetrí čas aj financie.
Biomedicínske centrum SAV, v. v. i. (BMC SAV), spolu s pracovníkmi 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR zachytilo v rámci prvého celoslovenského monitoringu západonílsky vírus (West Nile virus) a vírus usutu v komároch vo viacerých okresoch Slovenska. Vďaka tomu sa podarilo správne diagnostikovať pacientov infikovaných týmito vírusmi a začalo sa testovanie darovanej krvi.
Väčšina infekcií je bezpríznaková
„Najviac pozitívnych komárov sme v prípade oboch spomínaných vírusov zachytili v auguste a v septembri, preto treba rátať s prípadmi ochorenia najmä v tomto období,“ vysvetľuje doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV, ktorá projekt vedie. „Väčšina infekcií je však bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných,” dodáva.
Vírus usutu identifikovali vedci a odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v komároch v okresoch Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Senica a Humenné a vírus západonílskej horúčky v okresoch Nové Zámky a Košice.
Nová metóda odchytu
Celoslovenský monitoring spomínaných vírusov v komároch umožnila nová metóda odchytu, ktorá šetrí čas aj financie. Založená bola na zachytávaní slín komárov na špeciálne karty. Táto metóda sa na Slovensku a tiež v takom veľkom meradle využila prvýkrát.
„Regionálne úrady verejného zdravotníctva prostredníctvom monitorovania získali informáciu, či sa v ich územnej pôsobnosti vyskytujú komáre infikované danými vírusmi, ktoré môžu ďalej prenášať na ľudí. Následne upozornili lekárov, aby pri diagnostike mysleli aj na tieto ochorenia. Ochorenie spôsobené vírusom usutu sme u ľudí na Slovensku diagnostikovali po prvý raz v histórii,“ vysvetlila doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR.
Vyšší počet prípadov infekcií spôsobených západonílskym vírusom na Slovensku automaticky neznamená, že rastie počet nakazených v populácii. „Vieme však, že sú lepšie diagnostikovaní. Tento vírus tu cirkuluje už od 60. rokov minulého storočia, ale lekári potrebujú vedieť, že sa vyskytuje v ich okrese, aby s ním počítali pri výbere diagnostiky,“ vysvetľuje doktorka Čabanová.
Vírusy sa prenášajú transfúziou
Oba vírusy sa prenášajú transfúziou, a keďže príjemcovia krvi majú oslabenú imunitu, najmä infekcia spôsobená závažnejším západonílskym vírusom má u nich často horší priebeh ako u bežnej populácie. Práve na základe údajov z monitoringu začala Národná transfúzna služba SR v septembri testovať krv darcov na prítomnosť západonílskeho vírusu v okrese Nové Zámky.
„Testovanie sme následne rozšírili na celý Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj. Hneď ako sme dostali informácie o prvom lokálnom prenose západonílskeho vírusu z komára na človeka, sme tak spravili i v Nitrianskom kraji a v okrese Dunajská Streda. Vďaka monitoringu máme čas na zaobstaranie testov a vieme sa lepšie pripraviť na prenos vírusu z komára na človeka,“ uviedla medicínska riaditeľka Národnej transfúznej služby SR doktorka Jana Rosochová.
Monitoring sa uskutočnil od 1. júla do 31. októbra 2024 v 36 okresoch Slovenska. Projekt bude pokračovať aj budúci rok v tom istom období. Táto metóda sa môže v budúcnosti použiť tiež na sledovanie iných vírusov, komármi prenášaných parazitov, ako i na monitoring prítomnosti inváznych druhov komárov.
Základné informácie
Západonílsky vírus
Približne 80 percent nakazených má asymptomatický priebeh, väčšina ostatných má príznaky podobné chrípke. Jedno až desať percent infikovaných má vážnejšie príznaky, ktoré môžu pripomínať encefalitídu alebo meningitídu. Problémy postihujú najmä starších ľudí, deti alebo ľudí s poruchou imunity.
Vírus usutu
Táto infekcia je vo väčšine prípadov asymptomatická alebo spojená s miernymi symptómami, napríklad horúčkou. U pacientov s oslabeným imunitným systémom a starších pacientov sa môže zriedka objaviť zápal mozgu alebo zápal mozgových blán.
Na Slovensku doteraz laboratórne potvrdil Úrad verejného zdravotníctva SR osem prípadov ochorenia na západonílsku horúčku (2019, 2022, 2024). V piatich z nich bol potvrdený lokálny prenos na území SR, v ostatných import zo zahraničia. Čo sa týka ochorení spôsobených vírusom usutu, laboratórne boli v roku 2024 potvrdené dva prípady, pričom prenos sa uskutočnil na území SR.
Zdroj: TS Biomedicínske centrum SAV, Úrad verejného zdravotníctva SR, regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR
(LDS)