Quark – magazín o vede a technike prináša v apríli na titulnej strane doteraz ešte neuverejnenú Mikovíniho rukopisnú mapu Žitného ostrova z roku 1727. V čísle nájdete o tomto významnom slovenskom polytechnikovi článok.
Útoky cez hodinky či televízor
S priam raketovým vývojom informačných technológií sa len o krôčik neskôr vždy pri novom type zariadení objavujú aj záškodnícke softvéry. Útočníci sa pritom orientujú nielen na naše počítače a mobilné zariadenia, ale aj na ďalšie inteligentné objekty, ktorých počet neustále rastie. Donedávna pritom nikomu ani na myseľ neprišlo, aby sa obával svojho televízora alebo hodiniek. Moderní útočníci sa zameriavajú na menej agresívne útoky s cieľom získať menšie sumy. A tie máme na kontách všetci. Najčastejším argumentom bežných používateľov je podcenenie výkonových možností smartfónov a inteligentných hodiniek. Tieto zariadenia sú výkonovo zrovnateľné so stolovými počítačmi z nedávnej doby a používajú aj množstvo softvérových aplikácií, na ktoré môžu hakeri zaútočiť.
Články a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky v pravidelných rubrikách časopisu:
Magazín – prináša krátke informácie o najnovších poznatkoch z vedy ale aj z vybraných oblastí techniky. Napríklad o unikátnej DNA losov zo západnej Sibíri, o zemiakoch budúcnosti, o 3D tlači pre keramické materiály, o tom, že vyhynutého Moa nik nenahradí, a tiež o tom, že tigrov v thajskej prírode pribúda.
Rubriky venované digitálnym a informačným technológiám – okrem hlavnej témy čísla o útokoch cez internet nájdete z IT oblasti v Quarku aj články o kamere pozerajúcej sa za roh a o 3D filmoch, ktoré môžete sledovať bez okuliarov. Tiež o Cisárových nových smart šatách, ktoré ponúkajú najmodernejšie technológie. Tieto šaty sú schopné zabezpečiť svojmu používateľovi ochranu pred mrazom, alebo nárast svalovej hmoty.
Rozhovor s Ing. Petrom Uhríkom, generálnym riaditeľom Sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností Úradu jadrového dozoru SR. Pred tridsiatimi rokmi, v noci z 25. na 26. apríla došlo k explózii v jadrovej elektrárni v Černobyle. Táto havária sa považuje za najvážnejšiu ekologickú katastrofu v dejinách ľudskej civilizácie. Od tej doby sa bezpečnosť jadrových elektrární zvýšila, tie na Slovensku patria medzi najbezpečnejšie na svete.
Astronómia – medzinárodný tím astronómov objavil exoplanétu podobnú planéte Jupiter, ktorá obieha okolo hviezdy slnečného typu s označením HIP 11915 v približne rovnakej vzdialenosti ako Jupiter okolo Slnka. Planetárny systém okolo tejto hviezdy je sľubným kandidátom na systém podobný Slnečnej sústave.
Príroda – v apríli sú už naspäť z dovolenky v Afrike bociany. S týmito vtákmi sa spája povera o nosení bábätiek. Ich vzťah k vlastnému potomstvu je obetavý aj starostlivý. A racionálny. Takmer v každej domácnosti by sme našli nevolaných návštevníkov, obývajúcich kúpeľňu, toaletu, pivnicu, komoru či garáž: švehlu obyčajnú. Ľudstvo sprevádza už odnepamäti. Fejchoa Sellowova je strom z južnej Ameriky. Pestovať sa dá aj u nás a ponúka atraktívne ovocie.
Pýtame sa odborníkov – na to koľko sopiek je na Slovensku a o čom je čučoriedkový patent.
Doprava – autosalón v Ženeve je prvou veľkou európskou prehliadkou noviniek zo sveta automobilov. Z tohtoročných noviniek vám predstavujeme také, ktoré nás zaujali technickou výnimočnosťou, ale len s malou pravdepodobnosťou ich budeme stretávať aj na našich cestách.
Spektrum – prináša informácieo novej vesmírnej lodi Unity, o rekordnej plynovej turbíne, o štvrtej generácii rýchlovlaku ICE a o stavbe najväčšej športovej arény na svete.
Technické stavby – Paríž zmení tvár, parížska radnica schválila výstavbu 180 m vysokej budovy v tvare sklenej pyramídy, ktorá vďaka tomu získala pomenovanie Tour Triangle.
Veda v centre – vo vedeckej kaviarni Centra vedecko-technických informácií SR budem v apríli hovoriť o automatických logistických systémoch, ktoré sú revolúciou v priemysle, vo vedeckej cukrárni o internete a smart zariadeniach.
Mladí a veda – mladí vedci z chemického ústavu SAV nám poodhalia sladké tajomstvo chorôb a žiaci z Gymnázia Grösslingova z Bratislavy predstavia svoj úspešný projekt z Festivalu vedy a techniky 2015.
Klub tvorivosti – V ďalšom pokračovaní nášho klubu tvorivosti sa bližšie pozrieme na zákernosti, ktoré môžu vynálezcom znepríjemniť život pri presadzovaní ich nápadov.
Osobnosti vedy, Okienko do histórie techniky – Samuel Mikovíni bol významný slovenský polytechnik, na titulke aprílového čísla Quarku predstavujeme aj jeho novoobjavenú nedokončenú mapu Žitného ostrova. V okienku techniky nájdete zaujímavý typ rapkáča.
Samostatné články:
Bavorák oslávil storočnicu – hádam u nás niet nikoho so záujmom o motorizmus, kto by nepoznal slangový výraz bavorák a nevedel ho priradiť k správnej automobilke. Možno to bude aj tým, že sa s ňou stretávame už sto rokov.
Chrám priemyslu a úspechu – je architektonickou ikonou Londýna rovnako ako Big ben alebo Tower bridge. Najväčšia tehlová stavba Európy, legendárna bývalá elektráreň Battersea power station so štyrmi obrovskými komínmi vstáva z mŕtvych.
Poštová cesta Via Magna – viedla z Viedne do mesta Sibiu v Rumunsku aj cez dnešné územie Slovenska a pričinila sa o rozvoj mnohých krajov. V roku 1526 sa ju rozhodol postaviť uhorský kráľ Ferdinand I.
Na záver čísla:
Rubriky: Aerobik pre mozgové bunky a Test – o tom ako poznáte Indiu, Servis, Nové knihy, Historický kalendár a Čítanie z novej knihy: Vývoj plavby v StredomoríodMichala Habaja.
Autor: redakcia Quark
Foto: Redakcia Quark
Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 4/2016).
Uverejnila: ZVČ