Quark – magazín o vede a technike, je aj v novom roku 2016 verný svojmu poslaniu. Pre čitateľov pripravil nové rubriky: Pýtame sa odborníkov a Osobnosti vedy. V rubrike Aerobik pre mozgové bunky nový typ matematických úloh.
Za všetkým hľadaj radar
V hlavnom článku čísla sa dozviete o tom ako funguje radar. Keby nebolo radarov, lietadlá by pri dnešnej hustote letov nemohli bezpečne lietať na svojich trasách a pristávať na letiskách. Podobné využitie má toto rádiové zariadenie na zisťovanie a zameriavanie pohybujúcich sa objektov aj v lodnej doprave. V prípade vojny by sa bez radarov ani jedna krajina neubránila pred nepriateľskými útokmi – jej armáde by chýbal zrak. Využitie radaru je rozmanité, využíva sa v riadení letovej prevádzky, v námornej navigácii, pri meraní rýchlosti áut v cestnej premávke, v meteorológii a tiež v geológii.
Články a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky v pravidelných rubrikách časopisu:
Magazín – prináša krátke informácie o najnovších poznatkoch z vedy a techniky. Dočítate sa tu o pravidlách ľadovcov, o jazerách na Marse, o tom že kengury sú ľaváci, o vplyve verejnej dopravy na zdravie a o ďalších nových poznatkoch z vedy a techniky.
Rubriky venované digitálnym a informačným technológiám prinášajú novinky z technickej oblasti, ktorej dnes dominujú najmä mobilné zariadenia. Sú stále dokonalejšie a prepracovanejšie – mobil nepoškodíte ani ťažkým kladivom. Nové náramky poskytujú svojmu majiteľovi množstvo užitočných služieb, z ich rastúcou inteligenciou sa však zvyšuje aj nebezpečenstvo kybernetických útokov.
Rozhovor – s koordinátorom európskeho projektu CELIM, profesorom Pavlom Miškovským, sme sa porozprávali o tom, ako sa dá takýto významný projekt získať a aké sú prínosy projektu zameraného na cielenú terapiu nádorových ochorení pre našu vedeckú obec.
Astronómia – mladý slovenský astronóm Radoslav Bučík objavil v atmosfére Slnka nový fyzikálny jav. Ide o veľkorozmerné vlny, ktoré sprevádza emisia energetických častíc bohatých na hélium 3He.
Príroda – otužilým severským vtákom, odlietajúcim pred krutými mrazmi na juh, stačia naše zemepisné šírky, aby tu prečkali zimu. Aj preto ich môžeme vídať len v tomto období. Patria k nim viaceré druhy spevavcov, dravcov a vodných vtákov. V ďalšom článku venovanom hmyzu nájdete neuveriteľne živé a detailné fotografie najmenších predstaviteľov živočíšnej ríše. A tiež článok o chlebovníku, o strome plnom chleba.
Pýtame sa odborníkov – novú rubriku začíname otázkou pre odborníka z CERN-u. Sme zvedaví čo prinesie vedcom modernizácia urýchľovača LHC. Po jeho dvojročnej odstávke sa takmer dvojnásobne zvýšila energia, pri ktorej sa častice v urýchľovači zrážajú. V ďalšej fáze modernizácie, do roku 2025, sa plánuje desaťnásobne zvýšiť hustota zrážok častíc.
Doprava – už od začiatkov jadrovej energetiky sa uvažovalo o jej využití v doprave. Jadrové reaktory sa nakoniec uchytili len v námorníctve, kde slúžia na pohon v jadrových ponorkách, na lietadlových lodiach a na jadrových ľadoborcoch.
Spektrum – prináša informácieo nových prístrojoch na UPJŠ v Košiciach, o tom že ľadovce v Grónsku sa nebezpečne rýchlo topia, o meraní bleskov v Nemecku, o novej perspektívnej batérii aj o tom, že spoločnosť Amazon vyvíja dodávkový dron.
Technické stavby – Bratislavský Starý most nahradil nový Starý most, ktorý bude slúžiť MHD, chodcom a cyklistom. Cenu World Building of the Year čiže Svetová budova roka, za rok 2015 získala stavba, ktorú môžeme nazvať aj zvislou dedinkou a nájdete ju v Singapúre.
Veda v centre – pozývame školy na prednášku RNDr. Magdalény Májekovej, PhD, podľa ktorej je navrhovanie nových liečiv dobrodružstvo. Prednáška sa uskutoční v konferenčnej sále v Centre vedecko-technických informácií SR,v utorok 26. 1. 2016 o 9.00 hod.
Mladí a veda – Záhrada v každej domácnosti, je projekt spoločnosti CropTech, ktorá v roku 2014 vyhrala startupovú súťaž Startup Awards.sk. V tejto rubrike sa tiež dočítate o príspevkoch študentov slovenských technických škôl k rozvoju elektromobility.
Klub tvorivosti – začína nový rok príbehmi úspešných vedcov a vynálezcov o tom ako dokázali riešiť množstvo problémov, kým dospeli k svojmu svetovo uznanému vynálezu alebo objavu.
Okienko do histórie techniky – predstavujeme miniatúrny gramofón Gipsy.
Osobnosti vedy – ďalšia nová rubrika v Quarku, v ktorej predstavujeme Jozefa Dekréta Matejovie, otca lesníctva na Slovensku.
Aerobik pre mozgové bunky aj Test – o tom ako poznáte Francúzsko.
Samostatné články:
Sága prehistorických zubov – vďaka objavu očného zuba Homo erectus pekinensis v roku 2011 sa aj Slovensko ocitlo v slede udalostí pri odhaľovaní dôkazov o existencii prehistorického človeka z Číny.
Zaniknutý klenot – na hornej Orave, pod svahmi Babej hory, sú pramene slanej vody známe od nepamäti. V druhej polovici 19. a na začiatku 20. storočia tu boli aj kúpele, v ktorých sa liečilo veľké množstvo chorôb.
Keď sa povie japonský nôž – Japonsko je pre nás vzdialená krajina s rozdielnou kultúrou, často opradenou mýtmi. Jednu zo zaujímavých oblastí, ktorá má korene v dávnej minulosti stredovekých kováčov, predstavuje výroba profesionálnych kuchynských nožov.
Na záver čísla:
Servis, Nové knihy, Historický kalendár, výsledky testov a Čítanie z novej knihy.
Autor: redakcia Quark
Foto: Redakcia Quark
Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 1/2016).
Uverejnila: ZČ