Pozrite si diskusiu nositeľa Nobelovej ceny a astrofyzika Michela Mayora a astrofyzika a zakladateľa festivalu Starmus Garika Israeliana s popularizátorom vedy Davidom Eicherom o možnostiach objavenia inteligentného života mimo našej planéty, slnečnej sústavy a galaxie (Dokážeme rozpoznať inteligentný život vo vesmíre?).
Aké témy zaznejú
- Ako ďaleko sme od stretnutia s inteligentným životom?
- Čo by sme mali robiť, keď naň narazíme?
- Mal by sa výskum vesmíru zamerať na hľadanie inteligentného života alebo ďalších zdrojov pre našu planétu?
Kedy a kde sa diskusia uskutoční
Dikusia Dokážeme rozpoznať inteligentný život vo vesmíre? sa uskutoční 10. októbra 2023 o 18:00 v priestoroch Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave, Laurinská 20.
Vedecká diskusia ESET Science Award je v anglickom jazyku bez prekladu.
Podujatie je spoplatnené.
Prednášajúci
O Michelovi Mayerovi
Profesor Michel Mayor pôsobí ako astrofyzik na Ženevskej univerzite vo Švajčiarsku. V roku 1995 objavil spolu s Didierom Quelozom prvú exoplanétu – planétu mimo slnečnej sústavy – 51 Pegasi b. Tá obieha 51 Pegasi, hviezdu podobnú Slnku, ktorá sa nachádza v našej galaxii, Mliečnej ceste. Profesor Mayor je držiteľom švajčiarskej Ceny Marcela Benoista za svoje pracovné zásluhy a ich význam pre ľudský život. V roku 2000 obdržal Balzanovu cenu a v roku 2004 Medailu Alberta Einsteina. V roku 2005 bol ocenený cenou Shaw Prize za astronómiu, v roku 2015 Kjótskou cenou, v roku 2017 Wolfovou cenou a v roku 2019 Nobelovou cenou. So svojím tímom má zásluhy na objavení veľkej časti všetkých známych exoplanét v Mliečnej ceste, dodnes ich je asi 5000. Michel Mayor je hlavným riešiteľom na planetárnom prieskume v zariadení HARPS, ktoré objavuje čoraz viac superzemí a malých planét podobných Neptúnu.
O Garikovi Israelianovi
Dr. Israelian, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky na Kanárskych ostrovoch (Španielsko), je kreatívnym riaditeľom a duchovným otcom festivalu STARMUS. Od roku 1997 pracuje Israelian v IAC na Tenerife. V roku 1999 viedol spoluprácu, výsledky ktorej boli vydané v časopise Nature a ktorá priniesla prvý pozorovací dôkaz, že vďaka výbuchom supernov vznikajú čierne diery. Jeho výskum viedol k viacerým významným objavom, publikoval približne 500 článkov s viac ako 10 000 citáciami na témy od extrasolárnych planét a ich materských hviezd, masívnych superobrov, hviezd chudobných na kovy až po röntgenové dvojhviezdy s nízkou hmotnosťou, čiernymi dierami a neutrónovými hviezdami. V roku 2010 mu bola udelená Ambartsumianova cena za astrofyziku, fyziku alebo matematiku spolu s Michelom Mayorom a Nuno Santosom za výskum extrasolárnych planét a ich materských hviezd.
O Davidovi Eicherovi
David Eicher je americký redaktor, spisovateľ a popularizátor astronómie a vesmíru. Od roku 2002 je šéfredaktorom časopisu Astronomy. Je autorom, spoluautorom alebo redaktorom 21 kníh o vede a americkej histórii a je známy tým, že ako 15-ročný stredoškolák založil časopis o astronomických pozorovaniach Deep Sky Monthly. Eicher je aj historik, ktorý sa venoval výskumu a písaniu o americkej občianskej vojne.
Organizátori
Diskusiu organizuje Nadácia ESET v spolupráci s festivalom Starmus, ktorý sa uskutoční v Bratislave v máji 2024, aby odštartoval celosvetovú diskusiu o „budúcnosti našej domovskej planéty“, ktorá je témou festivalu Starmus VII.
Viac info
https://www.esetscienceaward.sk/sk/highlights/2023
https://www.ticketportal.sk/event/Dokazeme-rozpoznat-inteligentny-zivot-vo-vesmire