Výskumníci z Národnej univerzity v Singapure a Čínskej univerzity v Hongkongu minulý týždeň oznámili, že vyvinuli proces schopný generovať video zo skenov mozgu pomocou umelej inteligencie (AI).
Výskumníci J. Qing, Z. Chen a J. H. Zhou spojili údaje získané pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (functional magnetic resonance imaging – fMRI) s modelom hlbokého učenia, aby vytvorili plynulé a kvalitné videá.
Vo všeobecnosti zachytáva proces fMRI signály závislé od úrovne okysličenia krvi a obrazy mozgovej aktivity raz za niekoľko sekúnd. Výsledkom takejto metódy by bolo nekvalitné video, pretože rýchlosť snímok vo videu je väčšinou 25 – 30 za sekundu.
Tím odborníkov dosiahol pomocou nimi vyvinutého modelu Mind-Video video vysokej kvality. Model využíva dvojmodulový kanál navrhnutý na preklenutie priepasti medzi obrazovým a video dekódovaním mozgu, postupne sa učí zo získaných signálov mozgu a trénuje sa z obrazových databáz.
Výsledkom sú kvalitné videá doplnené o dynamiku pohybu a scény s presnosťou 85 percent.
Zachytávanie myšlienok a snov
Profesor Shinji Nishimoto z univerzity v Osake uvádza, že použitie umelej inteligencie (AI) s MRI a EMG (elektromyograf) na štúdium snímok, mozgovej aktivity a pohybu svalov otvára nové pohľady na fungovanie mysle. Zároveň sa zmieňuje, že tieto procesy možno jedného dňa aplikovať na zachytávanie myšlienok a snov.
Ukážka videa získaného z Mind-Video modelu. Zdroj: Youtube
Zdroj:
https://techxplore.com/news/2023-05-ai-tool-generates-video-brain.html
https://mind-video.com/
https://youtu.be/dmzdoMnuloo
(mz)