Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V sobotu je Svetový deň boja proti rakovine

Andrea Fedorovičová

Zákerné ochorenie po prvý raz zdokumentovali v starovekom v Egypte, v skutočnosti však existovalo už dávno predtým.

3D model rakovinových buniek. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: André/Wikimedia Commons

Rakovina, ktorej ničivú silu si každoročne vo svete pripomíname 4. februára v rámci Svetového dňa boja proti rakovine, podľa niektorých prameňov existovala ešte pred samotnou evolúciou. Po prvý raz ju však zdokumentovali až v starovekom Egypte asi 3000 rokov pred naším letopočtom.

Zmienku o smrteľnej chorobe našli v dokumente z papyrusu, ktorý opisoval nádory prsníka. V starovekom Egypte rakovinu liečili tak, že postihnuté tkanivo spálili takzvaným ohnivým vrtákom. Túto techniku dnes nazývame kauterizácia. Niektoré spisy tiež ukazujú, že starí Egypťania dokázali rozlišovať zhubné a nezhubné nádory.

Rakovinu liečili už v starovekom Egypte. Zdroj: André/Wikimedia Commons

Rakovinu poznali už v starovekom Egypte. Zdroj: André/Wikimedia Commons

V starovekom Grécku asi 460 rokov pred naším letopočtom predstavil Hippokrates teóriu o štyroch tekutinách ovplyvňujúcich zdravie. Boli nimi krv, hlien a žltá a čierna žlč. Slávny lekár sa domnieval, že rakovinu spôsobuje príliš veľa čiernej žlče.

Hippocratovi pripomínali nádory raka. Zdroj: radiofrance.fr

Hippokratovi pripomínali nádory nohy raka. Zdroj: radiofrance.fr

Hippokrata mnohí uvádzajú ako autora pojmu rakovina. Známe grécke slová karkinos a karkinoma však použil, keď písal všeobecne o nádoroch. Hippokrates zároveň vo svojom opise uviedol, že nádory sú dlhé výbežky, podobné nohám rakov, vybiehajúce zo zdravých tkanív (slovo karkinos znamená v preklade rak). Latinský pojem cancer ako prvý vyslovil rímsky lekár Celsus. Z latinského názvu vychádza tiež dodnes lekármi používaná skratka pre ochorenie – ca.

Objav lymfatického systému a ďalšie významné míľniky

Objavenie lymfatického systému v 18. storočí viedlo k novým myšlienkam o rakovine. Lymfatický systém zahŕňa tkanivá, cievy a orgány, ktoré uvádzajú do pohybu substanciu, zvanú lymfa – dôležitú časť nášho imunitného systému. Keď odborníci získali povedomie o lymfatickom systéme, začali sa diskusie o tom, že rakovinu v tele môže spôsobovať aj prúdiaca lymfa. Teória o lymfe vystriedala Hippokratovu teóriu o čiernej žlči.

  • V roku 1775 zistil britský chirurg menom Percivall Pott, že kominári bežne trpia rakovinou semenníkov. Po prvý raz bola vtedy rakovina spojená s environmentálnou príčinou.
  • V roku 1838 nemecký patológ Johannes Müller dokazuje, že rakovina vzniká na úrovni buniek, nie z lymfy. Lekár Rudolf Virchow, Müllerov študent, prišiel na to, že všetky naše bunky, dokonca aj tie rakovinové, pochádzajú z iných buniek. Mylne sa však domnieval, že rakovina sa v tele šíri ako tekutina.
  • O 22 rokov neskôr (v roku 1860) nemecký chirurg Karl Thiersch dokázal, že nádor v tele rastie delením malígnych buniek.

Výskum rakoviny naberá na obrátkach

Dvadsiate storočie možno v rámci výskumu rakoviny považovať za prelomové. V roku 1915 aplikovali Katsusaburo Yamagiwa a Koichi Ichikawa na Tokijskej univerzite uhoľný decht na kožu králikov, v dôsledku čoho sa hlodavcom vytvorili rakovinové nádory. Yamagiwa a Ichikawa tak dokázali, že niektoré látky (známe dnes ako karcinogény) spôsobujú rakovinu.

Dvadsiate storočie doprialo aj rôznym formám diagnostiky zhubných nádorov a do pozornosti sa dostávajú i viaceré významné spôsoby liečby rakoviny, ako sú chemoterapia či rádioterapia a ďalšie.

  • V sedemdesiatych rokoch 20. storočia vedci objavili onkogény a gény na potlačenie nádorov.
  • V roku 1981 zverejnil japonský profesor Takeshi Hirayama prvý výskum spájajúci rakovinu pľúc s pasívnym fajčením.
  • Rok nato pomohol Baruch S. Blumberg vyvinúť vakcínu proti hepatitíde B, ktorá je významnou príčinou rakoviny pečene.
  • V roku 1989 sa začala vyvíjať prvá liečba rakoviny génovou terapiou.
  • V polovici 90. rokov (1994) objavili vedci gén BRCA1, teda prvý známy gén, ktorý u ľudí vytvára dispozíciu na rozvoj rakoviny prsníka a vaječníkov.
  • V roku 1999 Jan Walboomers a Michelle Manos dokázali, že ľudský papilomavírus (HPV) spôsobuje až 99,7 percenta prípadov rakoviny krčka maternice.

Dnes zaznamenáva liečba rakoviny ďalší pokrok

Dnes sa o rakovine dozvedáme čoraz viac a vedci a lekári aj prostredníctvom početných klinických štúdií neustále nachádzajú spôsoby, ako predchádzať niektorým formám rakoviny a ako liečiť jednotlivé typy nádorov.

  • V roku 2006 bola v USA schválená prvá vakcína proti vírusu HPV.
  • O tri roky neskôr výskumníci zistili, že imunoterapia zlepšuje mieru vyliečenia u detí s neuroblastómom.
  • Od roku 2011 pomáha nízkodávková počítačová tomografia (CT) znižovať počet úmrtí na rakovinu pľúc tým, že odhaľuje u vysokorizikových ľudí ochorenie v jeho počiatočnom štádiu.
  • V roku 2016 našli výskumníci dôkaz, že typ génovej terapie nazývaný (CAR) T môže spôsobiť remisiu u niektorých ľudí s rakovinou krvi.
  • Pred dvomi rokmi (v roku 2021) prišli vedci s databázou genetických variantov OncoKB. Vládna agentúra pre správu potravín a liečiv (FDA) ju uznala ako nástroj na predpovedanie reakcií pacientov trpiacich rakovinou na lieky. Onkológovia dnes dokážu vďaka databáze nastaviť vhodnú liečbu aj ľuďom trpiacim špecifickými typmi rakoviny.

Počet prípadov napriek tomu narastá

Počet nových onkologických pacientov však i napriek výraznému pokroku stále rastie. Faktorov vplývajúcich na vznik ochorenia je mnoho, od zlej životosprávy cez znečistené ovzdušie až po obrovský stres, ktorému sme v súčasnosti takmer všetci v značnej miere vystavení.

Počet pacientov trpiacich rakovinou sa stále zvyšuje. Zdroj: iStockphoto.com

Počet pacientov trpiacich rakovinou sa stále zvyšuje. Zdroj: iStockphoto.com

Mali by sme sa preto starať o seba a svoje zdravie najlepšie, ako vieme, a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky. Viac informácií o skríningoch, na ktoré máte nárok, ale aj o prvotných príznakoch ochorenia, ktoré netreba podceniť, sa dozviete na stránkach www.uvzsr.sk, www.iarc.fr, www.lpr.sk, www.who.int.

Zdroje: Very Well Health, RÚVZ Čadca, Linkos, Encyclopaedia Beliana

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky