Nový systém vykreslí 3D model osoby a určí jej presnú polohu v miestnosti.
Výskumníci z Carnegie Mellon University vyvinuli metódu, ktorá vie pomocou wi-fi signálu zistiť, kde presne sa človek v miestnosti nachádza, vytvoriť jeho 3D model a dokonca vie určiť, či sedí, alebo stojí. Na to podľa nich stačia dva štandardné internetové smerovače (routre), z ktorých každý stojí okolo 30 eur a ktoré sa umiestnia do protiľahlých kútov miestnosti.
Umelá inteligencia
Program je založený, ako inak, na umelej inteligencii, ktorá dokáže zmapovať časti tela človeka pomocou wi-fi signálov. Vedci si prepožičali už existujúci model DensePose, systém založený londýnskymi a facebookovými vývojármi, ktorý vie mapovať všetky pixely na obrázku. Učí sa v bežnom RGB obraze segmentovať ľudské postavy a vykresliť ich základnú kostru.
Podľa správy zverejnenej na arXiv potom už iba jednoducho nastavili umelú inteligenciu tak, aby chápala rôzne polohy nášho tela, ktorým zodpovedá určitý charakter priestorovej matice. Hĺbková neurónová sieť mapuje fázu a amplitúdu signálov wi-fi, ktoré odosielajú a prijímajú smerovače umiestnené v miestnosti a vytvárajú tak súradnice na ľudských telách. Vďaka nim vznikne 3D obraz.
Ako vyzeráme očami wi-fi?
Výsledkom snaženia vedcov sú celkom presné snímky generované z wi-fi routrov, ktoré vykresľujú osobu ako obrysy 3D modelu. Výskumníci tvrdia, že sú dokonca také dobré, ako keby boli založené na obrázkoch.
Využívanie wi-fi na sledovanie osôb so sebou prináša niekoľko výhod. Mnohí výskumníci už dlhé roky pracujú na možnosti vidieť ľudí bez použitia kamier alebo drahého hardvéru LiDAR. V roku 2013 tím z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) našiel spôsob, ako využiť signály mobilných telefónov na videnie cez steny, a v roku 2018 zas iný tím z MIT použil wi-fi na detekciu ľudí v inej miestnosti a premenil ich pohyby do podoby kráčajúcich palíc.
Snímanie osôb založené na wi-fi však nevyžaduje svetlo a je schopné rozpoznať polohu tela aj vtedy, keď jej v ceste stoja predmety, ktoré by napríklad bežnej kamere zakrývali výhľad.
Ľudí nemusíme len špehovať
Možnosti využitia tohto systému nám môžu prirodzene naháňať strach, pretože vytvárajú potenciálny spôsob, ako špehovať ľudí a pozorovať, čo robia vo svojich domácnostiach.
Podľa vedcov by však používanie wi-fi signálu mohlo nájsť uplatnenie v oblasti zdravotnej starostlivosti. Mnohí starší pacienti musia byť monitorovaní, či už v domácnosti, alebo v zariadeniach, pomocou kamier a iných senzorov. Wi-fi systém by mohol byť ich lacnou náhradou, ktorá dokonca zachováva súkromie oveľa viac, keďže na obraze nie sú vidieť žiadne detaily, len kostra 3D modelu.
(JM)