„Každý, kto sa rozhodne dať zaočkovať, zmierni priebeh tretej vlny, čím napomôže aj prezenčnej výučbe,“ hovorí minister školstva Branislav Gröhling.
Vzhľadom na šírenie delta variantu a veľmi nízku zaočkovanosť väčšiny okresov môžu v septembri vznikať v školách ohniská nákazy. Vtedy Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v zmysle platných pravidiel uzavrú príslušné triedy. To znamená dočasnú dištančnú výučbu, kým sa doba izolácie neskončí. V prípade šírenia nákazy v škole budú musieť RÚVZ posielať do domácej izolácie aj kontakty infikovaného.
Výskyt ohnísk môže zmierniť zaočkovanosť v okresoch. Očkovaním totiž nielen znižujeme riziko ťažkého priebehu ochorenia, ale znížime aj riziko prenosu vírusu. Vyššia zaočkovanosť tak napomôže tomu, aby školy poskytovali prezenčnú výučbu.
„Každý, kto sa rozhodne dať zaočkovať, zmierni priebeh tretej vlny, čím napomôže aj prezenčnej výučbe. Vďaka tomu budeme môcť udržať školy v bežnom chode, čo je cieľom mnohých z nás. Dnes vidíme okresy, kde je zaočkovanosť dobrá a školy sú menej ohrozené. Ale iné okresy majú nízku mieru zaočkovanosti a je v nich riziko vzniku ohnísk aj v školách,“ uviedol Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Mobilné vakcinačné tímy sú k dispozícii
„Som si istý, že všetci chceme, aby sa žiaci čo najviac vzdelávali klasicky – teda v triedach. Pomôže tomu každý človek, ktorý sa dá zaočkovať, a zníži tak riziko šírenia vírusu v populácii,“ vysvetlil Gröhling. Zároveň dodal, že ministerstvo školstva naďalej ponúka možnosť dať sa zaočkovať v regiónoch prostredníctvom mobilných špeciálnych vakcinačných tímov.
Tieto špeciálne výjazdové tímy oslovujú všetky vzdelávacie inštitúcie. Na základe záujmu je vytvorený harmonogram s dohodnutým miestom a termínom očkovania v jednotlivých mestách.
Cieľom je čo najviac minimalizovať zatváranie škôl v novom školskom roku. Aj preto bude minister každý utorok informovať na sociálnych sieťach o stave zaočkovanosti v jednotlivých okresoch.
Podľa dát Inštitútu zdravotných analýz je najvyššia zaočkovanosť v okrese Bratislava (59 percent). Nasleduje Senec a Dunajská Streda (zhodne 51 percent), Pezinok (50 percent), Trnava (47 percent), Galanta (45 percent), Trenčín, Banská Bystrica, Žilina, Piešťany a Myjava (zhodne po 44 percent). Ani v jednom z týchto okresov síce ešte nie je dosiahnutá kolektívna imunita, no je predpoklad, že v školách vznikne menej ohnísk nákazy.
Najnižšia miera zaočkovanosti je v okrese Revúca (26 percent). Nasleduje Gelnica (27 percent), Rimavská Sobota a Poltár (zhodne po 28 percent), Kežmarok (30 percent), Detva (po 31 percent), Čadca, Lučenec, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Vranov nad Topľou, Stropkov, Michalovce, Svidník, Kysucké Nové Mesto a Krupina (všetky po 32 percent). Zaočkovanosť 32 percent je tiež v okresoch Medzilaborce a Sobrance. V týchto okresoch je výrazne vyššie riziko šírenia vírusu, čo znamená aj väčší počet ohnísk, a teda aj častejšie zásahy RÚVZ do chodu škôl.
Zdroj: TS MŠVVaŠ SR (Zdroj dát: Inštitút zdravotných analýz)
(GL)