„Tri z najväčších sociálnych sietí spoja sily s kontrolórmi faktov, vládami a výskumníkmi, aby sa pokúsili nájsť nový spôsob, ako vyvracať dezinformácie,“ píše BBC News.
Vedci a lekári neustále prízvukujú, že jediná cesta z pandémie nového koronavírusu je hromadné očkovanie. Čochvíľa bude na dosah až niekoľko účinných vakcín. A napriek tomu existuje riziko, že mnoho ľudí od očkovania odradia strašidelné príbehy konšpirátorov. Počnúc tými o riziku nebezpečných vedľajších účinkov novej vakcíny a končiac tými o mikročipoch, ktoré nám vraj spolu s vakcínou vpravia do organizmu, aby nám zmenili DNA a boli sme ľahšie ovládateľní. Veď už v čase celoplošného testovania na koronavírus sme videli, akú rozsiahlu živnú pôdu si našli aj na Slovensku.
Podľa štúdie spravodajského portálu The New York Times a mediálnej agentúry Zignal Labs len od februára do apríla tohto roku sa v televízii a na sociálnych sieťach tento hoax objavil milión dvestotisíckrát. Podľa prieskumu agentúry YouGov 1 640 ľudí naznačilo, že 28 percent Američanov tomuto hoaxu verí, medzi republikánmi je to až 44 percent.
Vedci verzus konšpirátori
Kým krajiny celého sveta sa pripravujú na zavedenie vakcín proti koronavírusu v snahe ukončiť pandémiu, na sociálnych sieťach koluje množstvo dezinformácií, falošných správ, takzvaných fake news, konšpirácií a hoaxov, ktoré toto úsilie nielenže spochybňujú, ale môžu ho aj zmariť. Ak sa totiž nedá zaočkovať zásadné množstvo ľudí (odhady sa v tomto smere líšia, kým jeden hovorí, že stačí, ak sa dá zaočkovať 30 percent populácie, iný tvrdí, že to musí byť 60 percent), nemocnice sa návalu chorých na Covid-19 tak ľahko nezbavia.
Spomínaný článok na BBC News hovorí o iniciatíve, ktorá by mala zlepšiť boj proti falošným správam. Spolu s Facebookom sa do nej zapojili aj YouTube a Twitter, ktoré vlastní Google a významné organizácie. Sú medzi nimi Ministerstvo pre digitálnu ekonómiu, kultúru, médiá a šport Veľkej Británie, Inštitút Reuters pre štúdium žurnalistiky, Africa Check (nezisková organizácia na kontrolu faktov), kanadská PCO (Agentúra pre ochranu súkromia) a päť ďalších medzinárodných organizácií zameraných na overovanie faktov. Ich spoluprácu bude koordinovať britská charitatívna organizácia Full Fact.
Facebook chce motivovať ďalšie sociálne siete
Ako si podelia úlohy, zatiaľ nezverejnili. Facebook však netají, že financuje tvorbu štruktúry nových nástrojov na boj proti dezinformáciám a postupov, ako na ne najlepšie reagovať. Chce ju spustiť v januári budúceho roka a motivovať aj ďalšie svetové sociálne médiá, aby sa k tejto iniciatíve pripojili.
Full Facts, ktorá pomáha kontrolovať konšpirácie šíriace sa na Facebooku, hovorí, že tento rok zverejnila s označením nepravdivej informácie až 160 správ, ale predpokladá, že ich budú tisíce. Domnieva sa, že keď sa podľa predpokladov začnú distribuovať prvé várky vakcín proti ochoreniu Covid-19 jednotlivým krajinám, budú strašidelné príbehy o ich nebezpečnosti, vedľajších účinkoch a sprisahaní už natoľko rozšírené, že mnoho ľudí vakcínu odmietne.
Organizácia CCDH (Centrum boja proti digitálnej nenávisti), ktorá sa zaoberá rastúcim trendom využívania nenávisti na polarizáciu spoločností a podkopávanie demokracie, tvrdí, že napriek tomu sa 95 percent takéhoto obsahu na sociálnych sieťach nepodarí odstrániť a dostane sa k širokému publiku.
Uvidíme, čo zvíťazí. Či to bude rozum alebo strach a hlúposť.
(GL)
Zdroj: BBC News