Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

#DISINFOVÍRUS – „liek“ na odhalenie lží o koronavíruse online

Galina Lišháková

Platforma DISI prináša jednoduchý nástroj #DISINFOVÍRUS, ktorý za pár sekúnd odhalí pôvod klamlivých informácií o víruse, nasmeruje užívateľa na relevantný zdroj a šíriteľa dezinformácií stopne. Pozreli sme sa na to, ako funguje.

Ilustračná grafika: Muž, žena a mačka na gauči. Notebooky, symboly koronavírusu a ďalšie. Zdroj: iStock

Ak sa chcete dostať rovno k tomuto nástroju na odhaľovanie hoaxov a dezinformácií o koronavíruse, zadajte do internetového vyhľadávača heslo #DISINFOVIRUS (bez interpunkcie), minimálne Google vám ho ponúkne ako prvú odpoveď. V opačnom prípade vás totiž vyhľadávač zahltí všetkými portálmi, ktoré o ňom písali.

#DISINFOVÍRUS je používateľsky jednoduchý. Nájdete na ňom zatiaľ 83 hesiel o koronavíruse usporiadaných ako nápisy na zásuvkách veľkej kancelárskej skrine. Ak kliknete napríklad na zásuvku s nápisom Koronavírus sa pitnou vodou neprenáša, vyroluje sa vám z neho krátka informácia o tom, že netreba mať obavy z požívania pitnej vody z verejných vodovodov. Naviac sa dozviete, že ju nemusíte ani viac dezinfikovať. Ak v texte kliknete na farebne zvýraznené slová, prepojí vás napríklad so stránkou WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie), na ktorej sa o danej téme dočítate viac.

Týmto spôsobom si môžete prečítať napríklad aj to, že koreniny, cesnak či sezamový olej na koronavírus nestačia. Dočítate sa aj to, že Covid–19 nedokáže vyliečiť homeopatia. Informácie sú podložené článkami zo serióznych zdrojov, ako je napríklad Nature, jeden z najprestížnejších vedeckých magazínov, alebo CNN, BBC či The Washington Post, v ktorých sa k problémom vyjadrujú experti. Ideálne je, ak vám angličtina nerobí problém, dnes vám už ale zdatne pomôže aj Google prekladač. Určite sa však zasmejete pri študovaní dôvodov prečo nosiť rúško, keď prekliknete na českú stránku Vědátor. Študenti a priatelia vedy, ktorí sem prispievajú, sa vyjadrujú polopatisticky aj s humorom.

Zakladatelia #DISINFOVÍRUSU zaostrili svoju pozornosť tiež na mýty, ktoré vytvárajú z novej nákazy akúsi spoločenskú zbraň – zámienku na sledovanie občanov, štátnu propagandu, elitami vytvorenú ilúziu či Boží trest. Mnohí očierňujú mimovládne organizácie. Tí, ktorí sa k nim pridali, sa môžu dozvedieť, že na Slovensku existuje množstvo takých, ktoré počas koronakrízy pomáhajú, môžu sa totiž pozrieť na ich aktivity. Alebo môžu prehodnotiť bláznivé tvrdenie, že herci využívajú Covid–19 na svoje zvýhodnenie.

Ilustračné foto: Citrón s rúškom. Zdroj: iStockphoto

Ilustračné foto: Citrón proti Covid-19 neúčinkuje. Zdroj: iStockphoto

Svet čelí aj infodémii

Svetová zdravotnícka organizácia potvrdila, že svet čelí v súvislosti s koronavírusom nielen pandémii, ale doslova infodémii. Každý deň pribúdajú nové dezinformácie, ktoré ohrozujú zdravie ľudí, destabilizujú prostredie a zneisťujú verejnosť. Výsledné zmeny v myslení a hodnotách vedú denne aj u nás k prehlbovaniu krízy a vyplavujú mnohé riziká. „Považovali sme za nevyhnutné pomôcť zmierniť dopady tohto, hoci nie nového, no o to citeľnejšieho, fenoménu a ponúknuť faktickú dekonštrukciu i odborné objasnenie nepravdivých informácií, ktoré kolujú v informačnom priestore. Ako prví na Slovensku sme vytvorili databázu, ktorá zhromažďuje misinformácie, dezinformácie či hoaxy o novom koronavíruse,“vysvetľuje Tomáš Kriššák, spoluzakladateľ projektu Digital Infospace Security Initiative, ktorý vytvoril nástroj #DISINFOVÍRUS.

„Pandémia ochorenia COVID-19 so sebou priniesla naozaj tucty neoverených či prekrútených informácií. Niektoré pobavia, iné však nie sú iba neškodné nezmysly. Pri vzniknutom informačnom chaose a pomerne častej absencii kritického myslenia reálne hrozí, že sa niektoré nebezpečné odporúčania podpíšu na zdraví populácie a povedú k zbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému. Som preto rád, že sme nadviazali skvelú spoluprácu s DISI a spoločnými silami prispievame aspoň takto k lepšej informovanosti obyvateľov,“ hovorí na margo iniciatívy MUDr. Roland Oravský, spoluzakladateľ portálu Lovci šarlatánov.

Ako overujú, čo je pravda

Systém overovania informácií v projekte #DISINFOVÍRUS je komplexný, pritom užívateľsky jednoduchý. Databáza je vytvorená s dôrazom na jednoznačnosť podaných informácií. Prostredníctvom špeciálne vyvinutých nástrojov monitoruje sociálne siete a množstvo webových stránok. Pochybné správy a kolujúce naratívy z dielne antisystémových aktérov dokáže odhaliť v reálnom čase. Vyvrátené tvrdenia, v terminológii DISI debunky, zaraďujú následne administrátori do online databázy na webe.

„Na odhaľovaní pravdivostnej hodnoty zozbieraných výrokov pracuje niekoľko ľudí na viacerých úrovniach vrátane odborníkov z medicínskeho prostredia. Akonáhle sme si istí, že tvrdenie je falošné alebo manipulatívne a máme to podložené nepriestrelným faktickým základom, spracujeme ho do stručnej a zrozumiteľnej podoby,“ vysvetľuje ďalej Matej Kandrík, riaditeľ Inštitútu strategických politík a spoluzakladateľ projektu Digital Infospace Security Initiative.

Iniciatíva sa podľa slov Petra Kölesa zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku riadi princípom, ktorý definoval už starogrécky historik Thukydides 400 rokov pred Kristom: „Ľudia neveria tomu, čo je pravda, ale tomu, čo počujú ako prvé.“ Aj preto je podľa neho dôležitý zvolený nasledovný postup: „Na prvom mieste je vždy pravdivý výrok, až následne oznamujeme verejnosti detaily analyzovanej dezinformácie. Takto dosiahneme efekt, kedy si aj publikum, ktoré kladie menej dôrazu na obsah, zapamätá a preberie správnu informáciu, lož bude teda vnímať v kontexte rozporu s pravdivým tvrdením.“

Fandia mu vedci aj polícia

Facebook DISI len za prvý mesiac od spustenia dosiahol návštevnosť cez 135 tisíc unikátnych užívateľov, pričom najúspešnejšie príspevky oslovili vyše 40 tisíc ľudí. Za extrémne krátke obdobie dali na pravú mieru prostredníctvom #DISINFOVÍRUSU takmer 70 dezinformácií.

„Len za neuveriteľných 30 dní sa nám podarilo to, o čo sa mnohí snažia mesiace. Niekoľkonásobne sme prevýšili početnosť overení jediného oficiálneho factcheckera od AFP, ktorého služby na Slovensku od februára 2020 využíva aj Facebook. Naše výstupy preberá celá sieť webov a projektov, ktoré sa venujú informačnej bezpečnosti, napríklad Infosecurity.skAntipropaganda.sk či Sebavedomé Slovensko. Ako zdroj dôveryhodných informácií nás odporúča Slovenská akadémia vied, fanpage Polície SR, ktorá je zameraná na hoaxy a podvody, ako aj facebooková stránka Ministerstva zahraničných vecí SR – Zahraničná politika sa nás týka,“ uvádza Victor Breinier, riaditeľ portálu Infosecurity.sk a ďalší  zakladajúci člen platformy DISI.

„Policajný zbor v rámci svojich aktivít v boji proti dezinformáciám víta snahy nielen v rámci štátneho sektora, ale aj zo súkromnej sféry. Platformu DISI považujeme za prospešný projekt. Uvedomujeme si, že naša stránka na Facebooku Hoaxy a podvody – Polícia SR má veľký zásah publika, preto spolupracujeme so širokým spektrom odborníkov a aj vďaka tomu môžeme verejnosti poskytnúť relevantné a pravdivé informácie,” dodáva na záver k iniciatíve David Púchovský z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru, ktoré prevádzkuje stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR.

O platforme DISI:

Digital Infospace Security Initiative je platforma presadzujúca kvalitnejší a transparentnejší infopriestor. Jej poslaním je posilňovať informačnú odolnosť jednotlivcov, komunít a celej spoločnosti. Svoju činnosť stavia na troch pilieroch: vzdelávanie, výskum a advokácia. Tie sú základom budovania virtuálnej obrany voči manipuláciám, dezinformáciám a podvodnému informačnému pôsobeniu. Ambíciou platformy je tiež prepájať bezpečnostnú komunitu a komunitu IT, odborných zástupcov verejnej správy, politikov a občiansku spoločnosť. Viac sa dozviete na disi.stratpol.sk

(GC)
Zdroj: Tlačová správa Digital Infospace Security Initiative
Foto: iStockphoto

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky