Ak chce dnes žena zistiť, či je tehotná, stačí ísť do lekárne a urobiť si tehotenský test, ktorý odpovie na jej otázku so stopercentnou presnosťou v priebehu pár minút. Nebolo ale tomu tak vždy.
V starom Egypte by jej odporučili močiť na semená jačmeňa alebo pšenice a následne čakať, či vyklíčia. O efektívnejšom teste ľudia nepočuli najbližšie tisícky rokov.
Kým sme sa dostali do aktuálnej doby, museli vedci učiniť zásadné objavy a dôkladne pochopiť fungovanie ženského cyklu. Významným míľnikom sa stal napríklad objav hormónov, konkrétne ľudského choriogonadotropínu (hCG). Hormón sa začína tvoriť už na začiatku tehotenstva a vďaka nemu dokážeme určiť, či je žena tehotná. Znie to jednoducho. Praktické riešenie však už také jednoduché nie je.
V najnovšom diele podcastu Očami farmácie sa pozrieme na to, ako boli tieto objavy aplikované do praxe a ako sa tehotenské testy menili v čase. Dozviete sa aj to, ako tehotenstvo s úctyhodnou presnosťou stanovovali žaby a to, či môže tehotenský test povedať aj mužovi, že je tehotný.
Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.
O podcaste
Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.
O autorovi
PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.
Zdroje použité v aktuálnej epizóde
Pregnancy Test Timeline – history – Office of NIH History and Stetten Museum