Programovanie a robotika vzbudzuje u mnohých rešpekt. Barbora Horvátová a Lýdia Veselovská sa rozhodli ukázať, že so správnym návodom to dokáže každý.
Keď sa povie programovanie a robotika, mnohí zmeravejú a nechcú s tým mať nič spoločné. Znie to príliš komplikovane. Šikovné študentky Barbora Horvátová a Lýdia Veselovská sa ale rozhodli ľuďom ukázať, že naozaj nejde o niečo, čoho by sme sa mali nutne báť. Naopak, o robotiku by sme sa mali zaujímať a objavovať nové možnosti.
Tvrdia, že je dôležité nestrácať trpezlivosť aj pri najmenších problémoch, ktoré nastanú. Barbora a Lýdia sa prihlásili do celoslovenskej súťaže AMAVET a zaujali odbornú porotu. Pochádzajú z Prešova a z Humenného. Medzi ich záľuby ani zďaleka nepatrí len programovanie, ale aj navrhovanie outfitov, kreslenie, vyšívanie či starostlivosť o zvieratká.
Ako sa dnes ľudia pozerajú na svet programovania a robotiky? Boja sa ho?
Nemyslíme si, že sa ho boja, skôr majú pred ním istý rešpekt. Je to niečo, s čím sa v bežnom živote nestretávajú. Pre väčšinu ľudí, najmä dievčat, je to veľká neznáma. Práve preto sme sa s naším projektom rozhodli okoliu tento svet aspoň trošku priblížiť a ukázať, že sa naozaj nemusia ničoho báť.
K programovaniu ste sa dostali prostredníctvom školy. To vás naozaj spomedzi všetkých predmetov práve programovanie tak zaujalo? Pýtam sa aj preto, lebo v oblasti informačných technológií si stále predstavujeme viac mužov ako žien.
Asi je to tak. Jedným z našich školských predmetov je aj programovanie, kde sme sa naučili základy. K naprogramovaniu jednoduchého robota sme sa dostali na LSTM v Krahuliach (Letné sústredenie talentovanej mládeže). Tam nám ukázali, ako si navrhnúť 3D komponenty na robota, ako programovať súčiastky, ktoré dajú robotíka do pohybu a podobne. Za inšpiráciu by sme považovali všetky dievčatá v IT odboroch, ktoré dokazujú, že svet informatiky nie je len mužská záležitosť.
Vypracovali ste vlastný fotonávod, ktorý opisuje pracovnú činnosť zostrojenia robota. Ako je možné ho teda zostrojiť?
Návod sme sa snažili vytvoriť tak, aby bol čo najmenej zložitý a čo najviac prehľadný. Je plný fotografií a screenshotov, aby to zvládol naozaj každý, čo je vlastne myšlienka celého nášho projektu. Na zostrojenie robota je potrebné celkom dosť nie finančne náročných komponentov, ktoré sa dajú bezproblémovo zohnať na internete. Najväčším problémom sa môžu zdať súčiastky z 3D tlačiarne, no v dnešnej dobe sú 3D tlačiarne na školách celkom dostupné. Tiež je možné dať si súčiastky tlačiť na zákazku v niekoľkých firmách na Slovensku.
Pred tvorbou samotného projektu ste sa pýtali 118 respondentov rôznych vekových skupín, aký majú názor na robotiku. Zisťovali ste, čo vedia o nej a o programovaní. Pýtali ste sa, či by pomocou návodu zostavili niečo jednoduché, ak by mali možnosť. Ako ste tento prieskum vyhodnotili? Na čo ste prišli?
Menší prieskum sme uskutočnili v podobe dotazníka, v ktorom sme sa pýtali rôzne otázky. Napríklad sme sa pýtali, čo si predstavujú pod pojmami programovanie a robotika, či by sa im páčilo skúsiť zostrojiť vlastného robota, či sa zaujímajú o IT svet a pod. Boli sme prekvapené z toho, že ľudia majú celkom mylnú predstavu o tom, ako vyzerá programovanie. V skutočnosti to nie je len rýchle ťukanie po klávesnici. Mnohokrát trvá dlhé hodiny, aby sme prišli na správny postup a prinútili sme program robiť to, čo chceme my. Ďalším zistením bolo, že ľudia majú pred programovaním rešpekt alebo žijú v komfortnej zóne, ktorú nechcú opustiť. Radšej nechajú iných ľudí, aby to spravili za nich namiesto toho, aby sa v tomto smere aspoň trošku vzdelávali.
Môže zostrojiť robota naozaj každý?
Jednoduchého určite áno. Samozrejme, ľudia by si museli čo to pozrieť, ak by sa chceli v tomto smere zdokonaľovať. No na takého robotíka, na ktorého sme vytvorili návod, netreba žiadne profesionálne zručnosti alebo vedomosti. Myšlienka nášho projektu je, aby to zvládol každý, dievča či chlapec, starší či mladší.
Barbora Horvátová a Lýdia Veselovská sa zaradili medzi víťazov na Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Na súťaži sa každoročne prezentujú najšikovnejší stredoškoláci, ktorí so svojimi víťaznými projektmi reprezentujú Slovensko na celosvetových súťažiach.
Festival vedy a techniky prezentuje mladé mozgy, pri ktorých nám zostáva len dúfať, že raz budú pre krajinu prínosom a svet nám ich „neukradne“.
Monika Tináková