Kvantové počítače – Chiméra alebo bežná realita zajtrajška?
Hosť: Doc. RNDr. Martin Plesch, PhD.
vedecký pracovník, Fyzikálny ústav SAV
Dátum a čas: 16. apríl 2019 o 9.00 hod
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.
Do kvantových počítačov sa vkladali veľké nádeje: mali umožniť faktorizáciu veľkých čísiel, čo by znamenalo de facto prelomenie bezpečnosti na internete či uľahčenie simulácie chemických reakcií a spracovanie veľkých dát. Pomerne rýchlo sa však ukázalo, že realizácia bude náročnejšia ako sme si na prelome tisícročí dokázali predstaviť. Za posledné roky sa situácia výrazne zmenila.
IBM ako prvá sprístupnila svoj prvý počítač s piatimi kvantovými bitmi (qubitmi) pomocou vzdialeného prístupu, takže široká komunita dostala možnosť experimentovať. Dnes ponúka IBM prístup k počítaču s dvadsiatimi qubitmi, svoje riešenia ponúkajú aj iní veľkí hráči ako Google či Alibaba, ale aj malé start-upy ako Rigetti či Xanadu.
V prednáške objasníme základné princípy fungovania kvantových počítačov, ako aj typy problémov, ktoré by nám mohli pomôcť riešiť. Budeme prezentovať možnosti súčasných kvantových počítačov, ich limity a prekážky, ktoré musia prekonať na to, aby dokázali ponúknuť reálnu pridanú hodnotu v porovnaní s klasickými počítačmi. Na záver prednášky, ako bonus, si otestujeme kvantový počítač IBM v reálnom čase.
Doc. RNDr. Martin Plesch, PhD. vyštudoval teoretickú fyziku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pôsobil na pracoviskách vo Viedni, Brne či Oxforde a v súčasnosti je vedeckým pracovníkom Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave a Ústavu výpočtovej techniky Masarykovej univerzity v Brne. Venuje sa kvantovej informatike, v poslednom období najmä bezpečnej produkcii náhodných čísel a testovaniu kvantových počítačov. Doc. Plesch sa vo svojej práci zameriava aj na vzdelávanie študentov. Je prezidentom Medzinárodného turnaja mladých fyzikov (IYPT), celosvetovej súťaže pre tímy stredoškolských študentov, ktoré dlhodobo riešia komplikované fyzikálne úlohy. Angažuje sa taktiež v organizácii Olympiády mladých vedcov (IJSO), súťaži pre žiakov do 15 rokov vo fyzike, chémii a biológi
Stránka podujatia s archívom predchádzajúcich podujatí