Prednáška /

Bratislavská vedecká cukráreň: Čo všetko sa dá zistiť zo slín,…ktoré sa nám zbiehajú aj pri vianočnom stole? (2017-12)


Toto podujatie už prebehlo.

Čo všetko sa dá zistiť zo slín,
…ktoré sa nám zbiehajú aj pri vianočnom stole?

Prednáša: RNDr. Ľubomíra Tóthová, PhD.
                 
z Ústavu molekulárnej biomedicíny LF UK
Dátum a čas: 19. 12. 2017 (utorok) o 9.00 hod.
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.

Človek si niekedy odpľuje od hnusu, niekedy, lebo sa mu chce, ale doma nás všetkých učili, že pľuť sa nepatrí a bodka. No, možno sa to zmení. Možno si budete musieť odpľuť u lekára.

Učili sme sa, že slina pomáha tráveniu, ale obsahuje oveľa viac ako len tráviace enzýmy, hormóny, baktérie, DNA – vlastnú, prípadne cudziu, ale aj onkomarkery, či rôzne iné zaujímavé látky. To všetko sa dá v takom pľuvanci nájsť, merať a využiť pri diagnostike chorôb. Tak, ako sa vylučujú látky obličkami do moču, tak sa vylučujú látky, ktoré prechádzajú slinnými žľazami, do slín.

Aj u nás na Slovensku sa snažíme posúvať výskum sliny dopredu. Takže ak chcete vedieť o slinách viac, príďte diskutovať a dozviete sa, že sú fascinujúcou tekutinou, ktorá okrem iného znamená najmä pre pacientov vítanú neinvazívnu metódu v zisťovaní rôznych ochorení.

RNDr. Ľubomíra Tóthová, PhD. – molekulárna biologička  a vedecko-výskumná pracovníčka Ústavu molekulárnej biomedicíny LF UK, zaoberá sa hľadaním nových markerov rôznych ochorení v slinách. Tieto ochorenia zahŕňajú najmä obličkové ochorenia a ochorenia ústnej dutiny. Na Ústave molekulárnej biomedicíny LF UK zavádzala meranie markerov oxidačného a karbonylového stresu v plazme aj v slinách.

Prihláška
Stránka podujatia s archívom predchádzajúcich podujatí