Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci SAV odpovedajú na tri otázky o koronavíruse

VEDA NA DOSAH

Zapamätajte si #vedaporazikoronu. Pod týmto hashtagom prináša Slovenská akadémia vied dvakrát v týždni krátke poučné videá.

covid - korona - graf - iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Slovenská akadémia vied je od vypuknutia pandémie dôležitou súčasťou boja s ňou. Vedci zo SAV sa aktívne zapájajú do šírenia osvety o víruse, validujú testy, sekvenujú vzorky, skúmajú postoje obyvateľov, cvičia so seniormi, pripomínajú históriu pandémií, dopĺňajú terminologickú databázu o nové pojmy alebo radia, ako čeliť konšpiráciám a hoaxom.

Ich ďalšou aktivitou je séria krátkych videí s názvom 3 otázky o koronavíruse, v ktorej odpovedajú na najbežnejšie otázky o pandémii a očkovaní.

Ako si poradiť s pocitom ohrozenia

V poradí už ôsmom videu Peter Halama z Ústavu experimentálnej psychológie SAV hovorí o tom, že pandémia má potenciálne negatívny dopad na psychické zdravie, a preto sa netreba báť vyhľadať odborníkov, ak sa s ním stretnete. Vysvetľuje, aké myšlienkové pochody v tejto situácii spúšťajú pocity ohrozenia, ako rozoznať rozdiel medzi depresívnou náladou a depresiou, no tiež radí, ako im môžeme predchádzať.

Zaúčinkujú vakcíny aj proti mutáciám koronavírusu?

V predchádzajúcom videu Boris Klempa z Virologického ústavu BMC SAV odpovedá na otázku, či budú vakcíny účinné aj proti mutáciám koronavírusu. Norbert Žilka, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV, vysvetľuje, aké sú medzi nimi rozdiely a prečo je dôležité, aby bolo zaočkovaných čo najviac ľudí v populácii.

V krátkych videách doteraz na otázky odpovedali aj Tatiana Betáková z Virologického ústavu BMC SAV, Zuzana Panczová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV a Diana Duchoňová z Historického ústavu SAV. Okrem nich sa v budúcich videách na pandémiu z pohľadu psychológie pozrú tiež Peter Halama, Vladimíra Čavojová a Jakub Šrol z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV.

Videá pribúdajú dvakrát do týždňa na oficiálnych stránkach SAV na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a na YouTube kanáli SAV. Vyhľadať ich je možné aj s hashtagom #vedaporazikoronu.

Zdroj: Tlačová správa SAV
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky