Enzým heparanáza hrá v našom tele dôležitú úlohu pri šírení chorôb vrátane vírusov či rakoviny.
V ľudskej populácii patria herpetické vírusy nesporne k najrozšírenejším. Bunkový enzým heparanáza hrá v našom tele dôležitú úlohu pri šírení chorôb vrátane vírusov či rakoviny. Z tohto dôvodu sa odborníci po celom svete snažia nájsť jej účinný inhibítor.
Vedci z University of Illinois Chicago spolu s kolegami z Univerzity v Georgii a Utrechtskej univerzity v Holandsku našli molekulu, ktorá účinne tlmí jej aktivitu. Nový výskum publikovali v časopise Angewandte Chemie.
Nepríjemný herpes
Vírus herpes simplex (HSV) je prvý objavený ľudský herpetický vírus. Spôsobuje väčšinou bolestivé a často sa opakujúce infekčné ochorenie organizmu. Tento druh vírusu sa objavuje v dvoch formách, a to HSV-1 a HSV-2, ktoré majú obdobnú štruktúru, ale prejavujú sa na iných častiach tela.
HSV-1 postihuje najčastejšie oblasť tváre či úst a prenáša sa slinami. Celosvetovo ním trpí minimálne 67 percent populácie. Toto percento sa určuje ťažko, pretože nie všetci, ktorí sú jeho nositeľmi, majú aj klinické prejavy.
HSV-2 sa prenáša sexuálnym stykom alebo z matky na plod a prejavuje sa prevažne na dolnej polovici tela, najčastejšie na genitáliách. Druhý typ sa vyskytuje u 13 percent populácie.
Mnoho dospelých ľudí je infikovaných vírusom herpes simplex typu 1 (HSV-1), ktorý je spojený s nepríjemnými oparmi, ale má potenciál, aj keď zriedkavý, viesť k závažnejším infekciám mozgu alebo očí. V predchádzajúcich štúdiách odborníci našli dôkazy, že enzým heparanáza sa podieľa na šírení HSV-1, iných vírusov a rakoviny.
Kontrolovaný proces je dôležitý
Heparanáza rozkladá heparansulfát, molekulu, ktorá tvorí súčasť štruktúry našich buniek. Tento mechanizmus je významný, pretože rozmotáva mnoho molekúl zapletených do bunkových štruktúr. Výskumníci prirovnávajú tento proces ku kontrolovanej demolácii.
Keď však heparanáza funguje nesprávne, rozkladá heparansulfát prirýchlo, čím sa zvyšuje šírenie rakovinových alebo vírusových buniek, lebo kontroluje aj ich vstup do buniek.
V najnovšej štúdii vedci navrhli a syntetizovali rôzne sacharidy (zložené z odlišného počtu sacharidových jednotiek) a vyhodnotili ich schopnosť inhibovať aktivitu enzýmu. Keďže HSV-1 môže spôsobiť očný herpes alebo herpetickú keratitídu (infekciu očnej rohovky), výskumníci testovali rozdielne sacharidy na ľudských epiteliálnych bunkách rohovky infikovaných vírusom.
Sacharidy, ktoré pomáhajú
Vedci podávali hexa- a oktasacharidy pred infekciou HSV-1 alebo súčasne s ňou. Ošetrenie látkami znížilo množstvo vírusu vo vzorkách a zastavilo sa aj jeho šírenie. Bunky dokonca vykazovali významný nárast migrácie, čo naznačuje zlepšené schopnosti hojenia rán, ktoré výskumníci pripisujú antivírusovej aktivite hexa- a oktasacharidov.
„Potlačenie aktivity heparanázy v bunkách rohovky je dôležité pre hojenie rán a moduláciu zápalu oka,“ uviedli vedci. „Spoločne tieto pozorovania ukazujú, že inhibítory môžu zabrániť uvoľňovaniu vírusu a následnému šíreniu do iných buniek a tkanív.“
Zdroj: NewAtlas, Techexplorist, Profimed
(JM)