Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Trpíte jarnou únavou? Úrad verejného zdravotníctva radí, ako ju zmierniť

VEDA NA DOSAH

Lieky na ňu neexistujú, do troch týždňov však odznie aj sama. V kritickom čase organizmu pomôže primeraný pohyb, kvalitná strava, dostatočný prísun tekutín či otužovanie.

Náchylnejší na výkyvy energie bývajú na jar citliví či meteosenzitívni ľudia, ale aj osoby s nízkym tlakom a seniori. Zdroj: iStockphoto.com

Náchylnejší na výkyvy energie bývajú na jar citliví či meteosenzitívni ľudia, ale aj osoby s nízkym tlakom a seniori. Zdroj: iStockphoto.com

Koniec zimy znamená nielen začiatok prebúdzania sa prírody, ale aj ľudského organizmu. Telo musí upraviť niektoré fyziologické procesy a reagovať na meniace sa pomery v životnom prostredí i v životospráve. Niektorí ľudia zvládajú tieto zmeny subjektívne ťažšie a prejavuje sa u nich fenomén označovaný ako jarná únava, píše v aktuálnej správe Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Mladší organizmus sa prispôsobí skôr

Mladý a zdravý organizmus sa obvykle prispôsobuje zmenám ľahšie než organizmus ľudí v strednom a vyššom veku. Náchylnejší na výkyvy energie bývajú tiež citliví či meteosenzitívni ľudia, ale aj osoby s nízkym tlakom a seniori.

U niektorých ľudí zasa jarná únava vzniká ako reakcia organizmu na teplotné a tlakové výkyvy, zmeny v trvaní slnečného svitu, ale i v životospráve – po zimných pasívnejších mesiacoch dochádza spravidla k úprave stravy a zvýšeniu fyzickej aktivity.

Jarná únava má prechodný ráz a keď sa telo adaptuje na vonkajšie zmeny, nepríjemné príznaky obvykle ustupujú. Trvá to zvyčajne jeden až tri týždne. Ak diskomfort pretrváva dlhšie, môže ísť v skutočnosti o prejav ochorenia. Vtedy je vhodné poradiť sa s lekárom.

Ako sa jarná únava prejavuje?

Najčastejšími príznakmi jarnej únavy sú:

  • pocit vyčerpanosti,
  • ospalosť aj tesne po prebudení,
  • ťažkosti so spánkom,
  • bolesti hlavy,
  • malátnosť,
  • nesústredenosť a
  • podráždenosť.

Sprievodným javom jarnej únavy je nielen nedostatok energie, no i zvýšená náchylnosť na infekcie. Jarná únava je komplexný stav celého organizmu, nejde však o orgánové ochorenie, a tak nie je klasifikovaná ako choroba. Aj z tohto dôvodu existuje pomerne málo vedeckých štúdií, ktoré by podrobnejšie mapovali jej výskyt.

Ako možno jarnú únavu potlačiť?

  • Doprajte si každý deň dostatočný a primeraný pobyt na čerstvom vzduchu (nezaťažujte organizmus po období zimného leňošenia nárazovo neprimerane zvýšenou námahou, ale záťaž zvyšujte postupne).
  • Vhodné na vybudovanie lepšej kondičky je napríklad ranné cvičenie či prechádzka. Dobre naladiť vás môže i striedanie studenej a teplej vody v sprche (sprchovanie zakončite vždy studenou). Primeraným otužovaním zároveň stimulujete obehový systém a zaháňate únavu.
  • Jedzte zdravú, pestrú, čerstvú a striedmu stravu plnú vitamínov a minerálov. Doprajte si zvýšený prísun zeleniny a ovocia, ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu a chránia aj pred samotným vznikom jarnej únavy. Jedálny lístok obohaťte napríklad o šaláty, zeleninové polievky, prívarky a ľahšie jedlá, ktoré nezaťažujú organizmus. Pite čerstvo vylisovanú šťavu a pestrú zmes ovocia bohatého na vitamín C.
  • Strava by mala obsahovať aj celozrnné obilninové výrobky, prospešné rastlinné oleje, orechy a zelené vňate – napríklad pažítku, žeruchu alebo čerstvý medvedí cesnak.
  • Dôležitý je tiež dostatok tekutín – čistá voda, minerálky a nesladené čaje.

Zdroj: TS UVZ SR/Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky