Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovákom ničí obličky najmä cukrovka a vysoký tlak

VEDA NA DOSAH

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií takmer 160-tisíc ľudí potrebuje nefrológa.

Obličky. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je na Slovensku takmer 160-tisíc ľudí, ktorí potrebujú nefrológa, a takmer 4 500 čoraz mladších pacientov, ktorí sú odkázaní na dialýzu. Najväčšou hrozbou pre obličky je z dlhodobého hľadiska cukrovka a vysoký krvný tlak.

Všimneme si ich až vtedy, keď nefungujú správne

Obličky sú síce nenápadný, no veľmi dôležitý párový orgán. Zodpovedajú najmä za vylučovanie prebytočných tekutín a odpadových látok z tela a filtrovanie krvi. Našu pozornosť si väčšinou získajú až vtedy, keď s nimi niečo nie je v poriadku.

Pri nedostatočnom fungovaní alebo zlyhaní obličiek sa v organizme začnú rýchlo hromadiť toxíny, ktorých sa telo nestíha zbavovať. Zároveň zadržiava prebytočné tekutiny, čo sa prejavuje opuchmi (najčastejšie v okolí členkov) a dýchavičnosťou spôsobenou vodou v pľúcach. Zlyhanie obličiek je život ohrozujúci stav. Dá sa riešiť dialýzou, teda čistením krvi prístrojom, ktorý nahrádza funkciu obličiek, alebo transplantáciou obličiek.

Slovenské obličky

Obličky Slovákov dlhodobo poškodzuje najmä cukrovka a vysoký krvný tlak. Potvrdzujú to aj dáta Národného centra zdravotníckych informácií. Nefrológa navštívilo v roku 2021 celkovo takmer 160-tisíc ľudí. Pri klesajúcom trende návštevnosti zostáva poškodenie obličiek spôsobené chorobou diabetes mellitus dlhodobo najčastejšie diagnostikovaným ochorením vo vekovej skupine 19- a viacročných osôb. Pozitívnou správou je, že permanentný nárast počtu pacientov s týmto ochorením v rokoch 2009 až 2018 sa v roku 2019 zastavil a v ďalších rokoch klesal. To však mohla ovplyvniť aj nižšia návštevnosť pacientov v ambulanciách v čase pandémie.

Druhú najpočetnejšiu skupinu dlhodobo tvorí takmer 22-tisíc pacientov sledovaných v nefrologických ambulanciách pre hypertenznú a vaskulárnu nefrosklerózu. Vysoký počet pacientov s poškodením obličiek spôsobeným hypertenziou je dlhodobým trendom.

Pravidelnú dialyzačnú liečbu (PDL) potrebovalo na Slovensku v roku 2021 celkovo 4 458 pacientov. Najviac pravidelne dialyzovaní boli pacienti, ktorí mali obličky poškodené cukrovkou.

Vyšetrenie obličiek ultrazvukom. Zdroj: iStockphoto.com

Vyšetrenie obličiek ultrazvukom. Zdroj: iStockphoto.com

Vytváranie obličiek v laboratóriu

Laboratórium Josepha Bonventra v Brighame v roku 2015 prišlo na to, ako z kmeňových buniek vytvoriť prvý stavebný blok – metanefrický mezenchým, z ktorého sa vyvíjajú niektoré časti obličky. To isté laboratórium v roku 2022 vyvinulo vysoko účinnú metódu na vytvorenie druhého stavebného bloku, ktorý dozrieva na zberný systém obličiek dospelých.

Vedcom sa podarilo preukázať aj znaky interakcie medzi bunkami týchto dvoch stavebných blokov, aby napodobnili tie, ktoré sa normálne vyskytujú pri vývoji obličiek. Laboratórium navyše vôbec po prvý raz vyvinulo dve ľudské bunkové línie, ktoré tvoria poslednú zložku obličkového systému spracovania moču.

Táto štúdia pomôže výskumníkom v testovaní nových terapií ochorení obličiek, ktoré ovplyvňujú zberné kanáliky. Patria sem mnohé vrodené abnormality obličiek a močových ciest vrátane polycystickej choroby obličiek, jednej z najčastejších genetických chorôb.

 

Zdroj: NCZI, SciTechdaily

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky