Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pozor na nadmerné solenie, zhoršuje totižto funkciu imunitných buniek

VEDA NA DOSAH

Vedci sa domnievajú, že deregulácia T-lymfocytov je spojená s rozvojom autoimunitných ochorení, ako je napríklad roztrúsená skleróza.

Solenie. Zdroj: iStockphoto.com

Solenie. Zdroj: iStockphoto.com

Dodatočné solenie pokrmov je súčasťou každodenného života mnohých ľudí v západných krajinách. Nadmerný príjem soli je zlý nielen pre náš krvný tlak a kardiovaskulárny systém, ale nepriaznivo ovplyvňuje aj imunitný systém – hovorí nová štúdia.

Regulačné T-lymfocyty zabezpečujú, že imunitné reakcie prebiehajú kontrolovaným spôsobom. Konzumácia príliš veľkého množstva soli oslabuje zásobovanie týchto buniek energiou, čo ich robí na chvíľu nefunkčnými. Môže to mať nepriaznivé dôsledky na imunitné odpovede, uvádza medzinárodný tím v časopise Cell Metabolism.

Ovplyvnené mitochondrie

Už pred niekoľkými rokmi zistil výskumný tím vedený profesorom Dominikom Müllerom z Centra pre molekulárnu medicínu Maxa Delbrücka spolu s kolegami, že príliš veľa soli v našej strave môže negatívne ovplyvniť metabolizmus a energetickú rovnováhu vrodených imunitných buniek, nazývaných makrofágy (alebo v nezrelom štádiu monocyty), a obmedziť ich funkčnosť. Bližšie sledovali, že nadmerný prísun soli zabraňuje mitochondriám, elektrárňam našich buniek, fungovať správne.

Inšpirovaní uvedenými zisteniami sa výskumníci zamýšľali nad tým, či môžu vysoké dávky soli spôsobiť problém aj v imunitných bunkách, ako sú regulačné T-lymfocyty.

Čo robia T-lymfocyty?

T-lymfocyty, typ bielych krviniek, sú nevyhnutnou súčasťou špecifického imunitného systému, a teda bunkami sprostredkovanej imunitnej reakcie. Sú zodpovedné za udržiavanie rovnováhy medzi normálnou funkciou a nežiaducim nadmerným zápalom. Niekedy sú označované i ako imunitná polícia, pretože držia autoreaktívne imunitné bunky na uzde, a tým zabezpečujú kontrolovaný spôsob imunitnej odpovede.

Vedci sa domnievajú, že deregulácia T-lymfocytov je spojená s rozvojom autoimunitných ochorení, ako je napríklad roztrúsená skleróza.

Mitochondria. Zdroj: iStockphoto.com

Mitochondria. Zdroj: iStockphoto.com

Kde nastáva problém pri nadmernej konzumácii soli

Bližším skúmaním vedci zistili, že sodík narúša funkcie T-buniek zmenou ich bunkového metabolizmu a tvorby energie. Práve tieto problémy sú začiatočným štádiom, ktoré vedie k zmene génovej expresie a následne problémom podobným ako pri autoimunitných ochoreniach.

Aj krátkodobé narušenie mitochondriálnej funkcie malo dlhodobé následky na kondíciu a imunitnú regulačnú kapacitu T-buniek. Nové zistenia naznačujú, že sodík môže byť jedným z faktorov, ktoré prispievajú k dysfunkcii imunitného systému.

„Podrobnejšie pochopenie faktorov a základných molekulárnych mechanizmov, ktoré prispievajú k zmene funkcie T-lymfocytov, nám pomôže lepšie spoznať autoimunitné ochorenia. Tieto bunky zohrávajú dôležitú úlohu aj pri rakovine alebo kardiovaskulárnych ochoreniach. Naše výsledky naznačujú, že sodík môže byť tiež kľúčovým hráčom a spúšťačom niektorých odpovedí,“ uvádza jeden z autorov štúdie.

Zdroj: Medicalxpress

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky