Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Niektorých pacientov s covidom učia znova dýchať, rehabilitácia začína už na lôžku

VEDA NA DOSAH

Odborníci z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice natočili videá s cvičeniami, ktoré zabraňujú nepriaznivým zmenám na pľúcach a podporujú ich hojenie.

Covidový pacient s ťažkosťami dýchania. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Covid-19 postihuje predovšetkým dýchací systém a vyvoláva ťažký zápal pľúc, ktorý môže viesť až k úmrtiu pacienta. Aj po jeho prekonaní však môžu mať pacienti rôzne následky, ktoré sa označujú ako postcovidový syndróm. Podľa jednej austrálskej štúdie vykazovalo poškodenie pľúc aj 3 mesiace po vyliečení až 56 percent pacientov. Podľa ďalších štúdií 76 percent pacientov bojuje s následkami ochorenia ešte minimálne pol roka. To, že je liečba pľúc pacientov po covide náročná, potvrdzujú aj skúsenosti špecialistov Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Proces na pár mesiacov

Rehabilitácia sa začína už na lôžku hospitalizovaného pacienta a prebieha až do jeho prepustenia do domácej liečby. „Je to veľmi silný nástroj, ktorý pomôže zabrániť vzniku nepriaznivých zmien na pľúcach a podporí hojenie pľúc v maximálne miere. V ľahších prípadoch očakávame, že sa pacient vylieči až do bežného stavu, v akom bol pred ochorením,“ hovorí  doc. MUDr. Pavol Joppa, PhD., prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie UNLP Košice (KPaF). „Liečba po zasiahnutí pľúc covidom však môže trvať rôzne dlho. Zatiaľ to presne nevieme vyhodnotiť, pretože nemáme pacientov, ktorí by boli viac ako rok po tomto ochorení. Ale určite to u niektorých bude proces na pár mesiacov.“

Infúzie a kyslík na liečbu nestačia

„Pri covidovej pneumónii je rehabilitácia liečbou číslo jeden. Nestačia infúzie, kyslík. U nás na klinike rehabilitujeme pacientov od prvého dňa, keď k nám prídu, a to podľa toho, v akom výkonnostnom stave sa nachádzajú,“ vysvetľuje pľúcna lekárka Ingrid Libáková z KPaF. Pokiaľ ide o ťažkú pneumóniu, keď sa pacienti liečia vysoko prietokovým kyslíkom, takzvanou high flow oxygen terapiou, vtedy okamžitá rehabilitácia možná nie je. „Rehabilitovať však začnú aj títo pacienti. Okamžite, ako im poklesnú teploty. Našich pacientov liečime aktívne, musí to byť proces prijímania starostlivosti od zdravotníkov, ale aj od seba samého.“

MUDr. Pavol Joppa a MUDr. Miriam Dziaková z UNLP Košice. Zdroj: UNLP Košice

Doc. MUDr. Pavol Joppa, PhD., a MUDr. Miriam Dziaková, PhD., (s pacientkou Miriam) z UNLP v Košiciach. Zdroj: UNLP Košice

Ťažké covidové pneumónie vyžadujú sanatóriá a kúpele

Týka sa to aj pacientov, ktorí prídu po intubovaní z umelej pľúcnej ventilácie, kde za nich dva, tri týždne, v niektorých prípadoch aj dlhšie, dýchal prístroj. „Hrudník sa štandardne pri nádychu zväčšuje. Paradoxne, niektorým pacientom, keď začnú rehabilitovať, hrudník funguje opačným smerom, miesto nádychu sa stláča. Je to až nepredstaviteľné, ale je to tak. Učíme ich znova dýchať. Pri pacientoch po ťažkých covidových pneumóniách radíme pokračovať v rehabilitácii aj ambulantne na oddelení fyziatrie balneológie a liečebnej rehabilitácie (OFBLR) na Triede SNP v Košiciach,“ vysvetľuje lekárka.

Pľúcni lekári pacientom po prekonaní covidu rozhodne odporúčajú aj následnú možnosť liečenia v sanatóriách či kúpeľoch. Kým ju však budú môcť využiť, je vhodné, aby navštevovali OFBLR. „Pacienti po pľúcnej pneumónii majú v prvom rade jazvy na pľúcach, ide o fibrotické zmeny. Pľúca sú stiahnuté, môžu byť znížené objemy pľúcnych krídel. Je potrebné všetko rozcvičiť. Na to, ako máme správne dýchať, prídeme, až keď túto schopnosť stratíme, až keď sa nevieme nadýchnuť,“ uzatvára MUDr. Libáková.

Dýchacia gymnastika

Pre postcovidového pacienta je mimoriadne dôležitá rehabilitácia zameraná na dýchaciu gymnastiku. „Je potrebná po prekonaní ochorenia dýchacích ciest alebo zápalu pľúc. Tiež po intubovaní, keď bol pacient v kritickom stave pripojený na umelú pľúcnu ventiláciu, keď mu zlyhalo dýchanie. Nácvik správneho stereotypu dýchania je potrebný pre zlepšenie celkového prekrvenia. Využíva sa aj na polohovanie pacienta, ktoré uľahčuje dýchanie a pomáha drenáži dýchacích ciest,“ hovorí primárka Dziaková. Celkové fyzické cvičenia zlepšujú kondíciu pacienta, jeho výkonnosť, a tým prispievajú k zvládaniu bežných denných aktivít. „Pri cvičení sa aktivuje tvorba endorfínov, takzvaných hormónov šťastia, čo zlepšuje psychický stav pacienta. Aj to pomáha v boji proti depresii, ktorú pacienti po takom ťažkom ochorení a stave môžu mať,“ zdôrazňuje.

Inštruktážna séria videí

Oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (OFBLR) UNLP v Košiciach pod vedením primárky MUDr. Miriam Dziakovej, PhD., pripravilo sériu videí, ktoré pomôžu po ťažkom ochorení zmierniť následky postcovidových pacientov. „Inštruktážne videá sú určené pre pacientov, ale aj príbuzných pacienta, ktorý je po návrate z nemocnice ťažko mobilný. Pacient je po ťažkom ochorení vyčerpaný, po dlhodobom ležaní nezvláda často ani základné úkony, napríklad posadiť sa, postaviť sa, prejsť pár krokov, ale často sa nevie ani sám najesť, obliecť či ísť na toaletu.

Ponúkame preto úplne jednoduché cviky, dýchaciu gymnastiku, nácvik chôdze aj s pomôckami. Na začiatku, ako prvotná rehabilitácia, to môže veľmi pomôcť,“ vysvetľuje primárka Dziaková. „Pomôcky určené na ošetrovanie, hygienu, vertikalizáciu a chôdzu môžeme pacientovi predpísať elektronicky a sú plne hradené zo zdravotného poistenia.“ Či už ide o rukoväte, toaletnú WC stoličku, toaletný vozík, sprchovaciu stoličku, chodúľky, g-aparát alebo iné. Takisto rehabilitačná liečba pacientov s postcovidovým syndrómom je plne hradená zo zdravotného poistenia.

Všetky videoukážky, ako rehabilitovať v domácom prostredí s postcovidovým pacientom, nájdete na kanáli Youtube UNLP Košice alebo na tomto linku: https://www.youtube.com/playlist?list=PLzKdXxTSqcYumk_A_b7V1tz086evZ_6vC.

Zdroj: Tlačová správa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky