Metóda z Česka dokáže odhaliť rakovinu pankreasu len z kvapky krvi. Správnosť diagnózy rakoviny pankreasu je viac ako 90 percent.

Rakovina pankreasu je veľmi vážna. Zdroj: iStock.com/Natali_Mis
- ako dlho už vedci pracujú na vývoji testu
- ako test funguje
- či sa do testovania môžu zapojiť aj dobrovoľníci zo Slovenska
- prečo je dôležitý americký patent
- kedy by sa mohol test začať využívať v praxi
Rakovina pankreasu je zákerné zhubné ochorenie. Vzhľadom na to, že vo včasnom štádiu nemáva symptómy, hovorí sa mu aj tichý zabijak. Chorobu sa väčšinou podarí odhaliť až v pokročilom štádiu, keď už liečba nezaberá a často je preto neúspešná. Viac ako 95 percent pacientov s rakovinou pankreasu ochoreniu podľahne.
Ako uvádza na svojich stránkach OZ Nie rakovine, z európskych krajín má Slovensko druhý najvyšší výskyt karcinómu pankreasu, prvenstvo patrí Maďarsku, na treťom mieste je Česko nasledované Rakúskom. Z dvadsiatich pacientov s rakovinou pankreasu len jeden môže očakávať, že bude žiť ďalších päť rokov.
Neinvazívny test
Rovnako ako pri každom ochorení je aj v tomto prípade dôležitá včasná diagnostika. Na diagnostiku rakoviny pankreasu však zatiaľ na svete neexistuje schválený neinvazívny spôsob včasnej detekcie ani preventívny skríningový program.
Prelom v liečbe by preto mohla priniesť metóda českých vedcov na včasné odhalenie rakoviny pankreasu z krvi, založená na analýze lipidov v krvnej plazme.
Za týmto účelom vedci vyvinuli neinvazívny krvný test. Z odobratej vzorky krvi sa oddelí plazma alebo sérum a v laboratóriu sa následne odseparujú lipidy.
Lipidy sa pomocou chromatografickej kolóny rozvrstvia podľa jednotlivých molekúl. Následne sa v hmotnostnom spektrometre rozdelia podľa hmotnosti. Jednotlivé molekuly sú identifikované, zistí sa ich zastúpenie a spektrum sa porovná s profilmi chorých a zdravých ľudí, ktoré sa štatisticky významne líšia. Správnosť diagnózy rakoviny pankreasu je viac ako 90 percent.
V súčasnosti metódu klinicky overuje spoločnosť Lipidica, spin-off spoločností sídliacich v Pardubiciach, za ktorou stojí Fons JK Group, a. s., a Univerzita Pardubice.
O vyvíjanom teste sme v roku 2023 písali aj na portáli VEDA NA DOSAH. Ako dlho už vedci na teste pracujú, priblížila pre portál VEDA NA DOSAH Karolína Kašparová, riaditeľka firmy Lipidica:„Prvá patentová prihláška bola podaná v roku 2018, kľúčová štúdia bola publikovaná v prestížnom vedeckom časopise Nature Communications v roku 2020. V roku 2022 bola založená spoločnosť Lipidica ako spin-off firma Univerzity Pardubice a českého holdingu Fons JK Group, ktorej hlavnou misiou je realizovať klinické overenie metódy a jej uvedenie do klinickej praxe.
V roku 2024 sa začala prospektívna štúdia klinickej funkcie, ktorá prebieha v spolupráci s 15 klinickými pracoviskami naprieč ČR. Ide o špecializované pracoviská určené na diagnostiku rakoviny pankreasu a nábor účastníkov štúdie prebieha v synergii s dispenzarizáciou týchto osôb v rámci už prebiehajúcich klinických programov včasného záchytu ochorení, ktoré využívajú v súčasnosti používané diagnostické modality, ako je EUS, MR, prípadne CT.“
Významný americký patent
Vďaka americkému patentu získal tento výskum ďalšiu výraznú právnu ochranu na jednom z najdôležitejších svetových trhov. Unikátna metóda má patentovú ochranu aj v ďalších krajinách. Okrem Spojených štátov amerických ide napríklad o členské krajiny Európskej únie, Japonsko a Singapur.
Cesta, ktorá viedla k udeleniu amerického patentu, nebola jednoduchá. Ako informuje v tlačovej správe Univerzita Pardubice, celý proces od podania prihlášky po udelenie trval takmer päť rokov. Dokument má 75 strán, na ktorých sú opísané princípy metódy včasného odhalenia rakoviny pankreasu pomocou analýzy lipidov v krvnej plazme. Patent sa vzťahuje tiež na diagnostiku rakoviny ľadvín a prsníka.
„Som veľmi rád, že sa podarilo získať práve americký patent, ktorý nám v budúcnosti otvára veľké možnosti. V prípade, že bude mať počas dvoch rokov klinická validácia dobré výsledky, môžeme náš neinvazívny test odhaľujúci rakovinu pankreasu rozšíriť mimo Českej republiky i Európu,“ uviedol v tlačovej správe vedec prof. Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologickej Univerzity Pardubice.
O pomoc žiadajú dobrovoľníkov
Univerzita Pardubice v spolupráci so 14 nemocnicami v celej Českej republike aktuálne vyzýva dobrovoľníkov, ktorí majú predispozíciu na ochorenie, aby pomohli testovaniu. Prínos to bude mať aj pre nich samotných tým, že získajú cenné informácie o svojom zdraví.
„Patent zabezpečuje naše duševné vlastníctvo a zvyšuje dôveryhodnosť voči strategickým partnerom, investorom i regulatívnym orgánom. Jeho získanie potvrdzuje originalitu a praktickú využiteľnosť nášho riešenia a predstavuje kľúčový krok k jeho prenosu do klinickej praxe i komerčného uplatnenia. V súčasnosti sa sústreďujeme na realizáciu štúdie klinickej funkcie metódy, do ktorej sa pokúšame osloviť čo najviac účastníkov. Ak nám chcete pomôcť, stačí navštíviť náš web www.lipidica.cz a tam si prečítať viac,“ uviedla Karolína Kašparová, obchodná riaditeľka firmy Lipidica.
„Získanie amerického patentu významne posúva potenciál využitia skríningových testov. Verím, že klinická štúdia potvrdí správnosť metódy. Výskum našej univerzity by mohol viesť k tomu, že by na tento zákerný typ rakoviny bol k dispozícii skríningový test len z kvapky krvi,“ uviedol rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.
Test by mohol byť prístupný aj na Slovensku
Zaujímalo nás, či sa do testov môžu zapojiť aj dobrovoľníci zo Slovenska. „V súčasnosti prebieha prospektívna multicentrická štúdia klinickej funkcie tejto metódy v Českej republike. Je navrhnutá tak, aby spĺňala požiadavky európskeho nariadenia IVDR pre diagnostické zdravotnícke prostriedky in vitro. Zapojenie sa do štúdie je možné prostredníctvom klinických pracovísk v ČR. Zaraďované sú osoby s novodiagnostikovaným nádorom pankreasu v štádiu 1 a 2 (v ČR cca 10 percent novodiagnostikovaných osôb) a osoby so zvýšeným rizikom vzniku a rozvoja nádoru pankreasu (> 5 percent osôb). Štúdia je však určená len osobám s platným zdravotným poistením v Českej republike. V prípade, že prebehne úspešne, začneme hľadať partnerov pre zahraničné trhy. Prioritné budú štáty, kde je metóda patentovaná (EÚ, USA, Japonsko), čiže v blízkej budúcnosti by mohol byť test prístupný i na Slovensku,“ uviedla pre portál VEDA NA DOSAH Karolína Kašparová, riaditeľka firmy Lipidica.
Podľa Kašparovej je uvedenie testu do praxe otázkou niekoľkých rokov. Ešte predtým však musí tím odborníkov splniť kľúčové predpoklady, ktoré sú podmienkou úspešného zavedenia testu do praxe. „Snažíme sa, aby sme v priebehu roku 2027 realizovali kľúčové kroky vedúce k uvedeniu metódy do rutinného používania. Chceme teda dokončiť klinickú validáciu, certifikáciu metódy podľa povinného nariadenia EÚ (IVDR) a získať CE značku umožňujúcu potom jej použitie vo všetkých krajinách EÚ.
Tretím významným krokom je vyvinúť novú generáciu vyhodnocovacieho programového vybavenia tak, aby bola metóda ľahko prenositeľná k potenciálnym partnerom v iných štátoch. Na tom pracujeme v spolupráci so sesterskou organizáciou STAPRO, s. r. o.,“ dodala Karolína Kašparová pre portál VEDA NA DOSAH.
Zdroj: Univerzita Pardubice, ČT24, Nie rakovine, esmo.org
(zh)