Hasiči s posttraumatickou stresovou poruchou mali v črevách jedinečné druhy baktérií.

Profesia hasičov je spojená s veľkým množstvom rizík. Zdroj: iStock.com/kckate16
Črevný mikrobióm označuje rozmanitú komunitu mikroorganizmov, ktoré obývajú ľudský tráviaci trakt, hlavne hrubé črevo a slepé črevo. Tieto mikroorganizmy zahŕňajú baktérie, vírusy, huby, archeóny a iné mikróby, ktoré spolu tvoria komplexný ekosystém v tráviacom systéme.
Profesia hasičov je spojená s veľkým množstvom rizík. Od pracovných úrazov cez stres až po nepravidelný spánkový cyklus, ktorý tiež vyvoláva celý rad zdravotných problémov. Menšia, zato detailná americká štúdia sa zamerala na ich mikrobióm.
Črevná flóra, ako sa mikrobiómu tiež hovorí, je súbor tisícov rôznych druhov mikroorganizmov, ktoré počas evolúcie kolonizovali ľudské telo. Týchto neľudských buniek je v ňom približne rovnako veľa ako ľudských a žijú s ním väčšinu času v rovnováhe. Žijú v tele človeka a sú neraz nenahraditeľné, napríklad sú zodpovedné za trávenie.
Tieto organizmy majú zásadný vplyv aj na imunitný, endokrinný či nervový systém. Takže keď dôjde k narušeniu mikrobiómu, môže to mať katastrofálne dôsledky pre ľudské zdravie.
Mali iné črevné baktérie
Mikrobiológovia z univerzity v Knoxville sa pozreli na vplyv práce hasičov na ich mikrobióm. Vychádzali z predpokladu, že spôsob života hasičov bude mať na ich mikrobióm silný vplyv, sú totiž vystavení znečistenému prostrediu, majú stres, ich práca býva všeobecne značne fyzicky namáhavá. Preto autori tejto štúdie predpokladali, že zloženie baktérií a ďalších organizmov v črevách hasičov bude tieto faktory odrážať.
Detailne preskúmali 15 amerických hasičov z Floridy a porovnali ich so skupinou 15 mužov, ktorí túto prácu nevykonávali a boli v rovnakom veku. V oboch skupinách analyzovali vzorky moču, stolice a vlasov, mužov otestovali aj pomocou štandardizovaných psychologických dotazníkov, aby zistili mieru stresu.
Výsledky potvrdili, že hasiči majú menej rozmanitých črevných baktérií a súčasne viac patogénnych baktérií. Zaujímavosťou je, že u tých hasičov, ktorí mali vysoké skóre posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD), sa našli jedinečné druhy baktérií. Je možné, že práve ony prispievajú k zhoršeniu imunitného systému a súčasne uľahčujú cestu nebezpečným mikroorganizmom pri kolonizovaní čriev.
Spôsoby ochrany hasičov
Predbežné výsledky naznačujú, že práca hasičov spojená s vystavením sa chemikáliám a stresu, môže výrazne ovplyvniť ich črevný mikrobióm a môže tak súvisieť s rozvojom ďalších profesionálnych hrozieb, ktorým hasiči čelia.
Pozorované zmeny boli podľa autorov štúdie natoľko výrazné, že odporúčajú vznik ďalších štúdií, pre ktoré by bolo ideálne zohnať väčší počet osôb. „Pochopenie úlohy črevnej mikrobioty v zdraví hasičov môže mať dôsledky na preventívne opatrenia a zásahy na zmiernenie zdravotných rizík pri práci a na zlepšenie ich celkovej pohody,“ dodali autori výskumu.
(RR)