Laserové ošetrenie je najmä v reprodukčnom období ženy oveľa šetrnejšie oproti doteraz používaným tradičným operačným postupom.
Lekári z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) a Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) prvýkrát úspešne použili laser pri ošetrení endometriotických lézií (bunky sliznice z dutiny maternice, ktoré sú v atypickej lokalizácii), ktoré spôsobujú zdravotné komplikácie.
Endometrióza
Endometrióza je ochorenie spôsobené rastom sliznice maternice na miestach, kde sa normálne nevyskytuje. Zvyčajne sa prejavuje silnou bolesťou v podbrušku, nepravidelným krvácaním a problémami s otehotnením. Diagnózu sa väčšinou podarí stanoviť vo veku 25 – 35 rokov a trpí ňou približne 10 percent žien v plodnom veku.
„Endometrióza je ochorenie, ktoré závažne poškodzuje ženské zdravie. V niektorých prípadoch je operačná liečba jediným možným liečebným postupom. Som veľmi rád, že už aj ružinovská nemocnica poskytuje svojim pacientkam i minimálne invazívnu operačnú liečbu endometriózy s použitím lasera,“ povedal Peter Papcun, zástupca prednostu II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB.
Šetrnejšia metóda
Takéto laserové ošetrenie je najmä v reprodukčnom období ženy oveľa šetrnejšie oproti doteraz používaným tradičným operačným postupom, ktoré sú viac invazívne. Odborníci plánujú aj vzhľadom na benefity, z ktorých prosperuje hlavne pacient, doplniť využitie laserových techník ešte o ďalšie spektrum gynekologických diagnóz spojených s tehotenstvom. Výkon realizoval prof. MUDr. Vladimír Ferianec, PhD., spolu s MUDr. Petrom Papcunom, PhD., zástupcom prednostu II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB.
Na endometriózu neexistuje zatiaľ žiadny dostupný liek, a tak býva zvládnutie tohto stavu pre ženy nesmierne náročné. Väčšina liečebných postupov spočíva v nasadení liekov na zmiernenie bolesti, v niektorých prípadoch pomôže hormonálna liečba alebo chirurgický zákrok, zvyčajne sa však kombinujú obidva typy terapie.
Chirurgická liečba endometriózy má za cieľ odstrániť viditeľné ložiská endometriózy, uvoľniť zrasty tkaniva, obnoviť funkciu vajcovodov, zlepšiť fertilitu (plodnosť) a zmierniť bolesť.
„Za posledné obdobie naši zdravotníci zrealizovali niekoľko výnimočných a veľmi inovatívnych výkonov na úrovni špičkovej celosvetovej medicíny. Odborníci z gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Nemocnici Ružinov robia v rámci svojich tímov a v spolupráci s ostatnými odborníkmi svetovú medicínu. Nesmiem však opomenúť ani ďalšie naše dve pracoviská, konkrétne gynekologicko-pôrodnícke kliniku na Kramároch a v Petržalke. Všetky tri naše pracoviská dosahujú vynikajúce výsledky, a to aj pri jedinečných alebo veľmi komplikovaných diagnózach,“ povedal Alexander Mayer, riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
(JM)