Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dokument Jednotka intenzívneho života približuje aj paliatívnu medicínu

VEDA NA DOSAH

Neziskovka Deťom s rakovinou ním otvorila tému umierania pre verejnosť. V Bratislave ho môžete vidieť už len zajtra.

Detail filmového plagátu. Pohľad na lekárku, ktorá sa skláňa nad pacientom.Zdroj: ČSFD

Detail plagátu k filmu Jednotka intenzívniho života. Zdroj: ČSFD

Nestáva sa často, aby po filme nasledovala beseda s lekármi, navyše z paliatívnych oddelení. Smrť je v spoločnosti stále veľké tabu. No mnohí odborníci sú presvedčení, že ak o zomieraní vieme viac, môže nám to pomôcť. Práve preto nezisková organizácia Deťom s rakovinou v spolupráci s odborníkmi na paliatívnu medicínu a režisérkou dokumentárneho filmu Jednotka intenzivního života, ktorou je Adéla Komrzý, otvorili pred týždňom v bratislavskom kine Lumiére tému zomierania pre širokú verejnosť.

Film vyvolal debatu a získal viaceré ceny

Film Jednotka intenzivního života ukazuje tri roky reálneho života na oddelení paliatívnej starostlivosti v pražskej nemocnici. V Českej republike mal premiéru minulý rok, pričom získal veľa pozitívnych recenzií, vzbudil mnoho ohlasov, dostal 5 nominácií na filmové ocenenia, z ktorých 4 aj získal. Boli nimi ocenenie Český lev v kategórii najlepší dokumentárny film, Cena českej filmovej kritiky a dve ceny na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary.

Po premietaní dokumentu v bratislavskom kine Lumiére hovorili o úlohe zdravotníkov pri zomieraní v debate s verejnosťou primár Kliniky paliatívnej medicíny 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovy (1. LK UK) a Všeobecnej fakultnej nemocnice (VFN) v Prahe Ondřej Kopecký, primárka Kliniky paliatívnej medicíny Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave Andrea Škripeková, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Alexandra Kolenová a nemocničný kaplán Vítězslav Vurst.

Deťom s rakovinou podporuje vzdelávanie v paliatívnej starostlivosti

Iniciatíva zorganizovať takéto stretnutie vyšla z neziskovej organizácie Deťom s rakovinou z viacerých dôvodov. Okrem toho, že pomáha rodinám s onkologicky chorými deťmi, podporuje vzdelávanie mladej generácie lekárov a sestier na detskej onkológii v Bratislave. „Tento rok sme do vzdelávania pridali aj paliatívnu starostlivosť a nadviazali sme spoluprácu s odborníkmi z Českej republiky, konkrétne s pánom Vurstom a pánom primárom Kopeckým, ktorý je tiež jedným z hlavných protagonistov dokumentu. Aj verejnosti sme chceli spoločne priniesť odbornú debatu o konci života, ktorá sa bytostne dotýka každého z nás,“ povedala Alexandra Kolenová, prednostka KDHaO a predsedníčka správnej rady neziskovej organizácie Deťom s rakovinou.

Viac ako tretina pacientov zomiera v nemocniciach, často je len na zdravotníckych pracovníkoch, ako ťažko chorý človek posledné týždne a dni zvládne. „V modernej medicíne sa rola paliatívnej starostlivosti a zdravotníckeho personálu postupne mení. K sprevádzaniu v záverečnom období života sa pridáva už aj zaistenie komfortu pacienta a jeho rodiny v rôznych rovinách – medicínskej, psychologickej, spirituálnej a sociálnej,“ približuje primár O. Kopecký.

Slovo je dôležitou súčasťou liečby

Primárka paliatívneho oddelenia Národného onkologického ústavu v Bratislave Andrea Škripeková sa tomuto medicínskemu odboru venuje už od roku 1996. „Paliatíva je pre mňa stále príťažlivá, a to medicínsky aj ľudsky. Zahŕňa vedomosti, kreatívny aktívny prístup s rozmerom ‚pozrieť sa inak a hlbšie‘ a komunikáciu používa ako jeden z nástrojov podobných chirurgovmu nožu.“

Dodáva, že je vďačná za projekt, ktorý priblížil paliatívnu medicínu a prácu lekárov zaujímavým a umeleckým spôsobom. „Naša práca je zároveň profesionálnou vášňou, hoci jej každodenné vecné uchopenie môže pôsobiť ťažko a smutno,“ dopĺňa A. Škripeková.

Náročnú prácu lekárov a sestier na paliatívnych oddeleniach spoznal zblízka aj nemocničný kaplán Vítězslav Vurst: „Sú to ľudia, ktorí pomáhajú svojou ľudskosťou a profesionalitou vnášať do obáv a strachu pokoj a nádej. A čo viac, vo svojej práci a prístupe k pacientom majú snahu sa neustále zlepšovať.“

Film Jednotka intenzivního života má 76 minút a v bratislavskom kine Lumiére ho premietajú už len zajtra, t. j. 2. júla, o 18.40 h.

Zdroj: TS OZ Deťom s rakovinou
Zdroj foto: ČSFD
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky