Počas pandémie hlásia mnohé krajiny nárast spotreby alkoholu, na Slovensku ide o dlhodobý problém.
Všetci vieme, že alkohol problémy nerieši, ale, naopak, zhoršuje. Napriek tomu sa však stále nájde množstvo ľudí, ktorí po ňom siahajú ako po „lieku“ na všetky strasti. Platí to aj počas pandémie. Úrad verejného zdravotníctva dokonca v apríli minulého roka na svojej stránke publikoval text, v ktorom varoval pred populárnym hoaxom, podľa ktorého alkohol ničí vírus a chráni pred ochorením COVID-19.
Toto tvrdenie nie je podľa odborníkov len mylné, ale aj škodlivé. Nadmerné požívanie alkoholu totiž znižuje nielen našu ostražitosť, ale aj imunitu. Naopak, odborníci odporúčajú počas pandémie alkohol nepiť vôbec.
Pijem, piješ, pijeme
Vplyv alkoholu na ľudský organizmus je známy už od nepamäti, kým v minulosti ho však niekedy zľahčovali aj odborníci (rovnako ako fajčenie), dnes máme k dispozícii množstvo dát, ktoré hovoria o jeho negatívnych vplyvoch. Výskumu dopadov požívania alkoholu na spoločnosť sa dlhodobo venujú aj odborníci z martinského Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz na Univerzite Komenského.
Z ich zistení vyplýva okrem iného aj to, že muži na Slovensku zomierajú na nadmerné užívanie alkoholu v porovnaní so ženami oveľa častejšie. Na úmrtie jednej ženy pripadá až 7,5 muža.
Zaujímavé tiež je, že až takmer polovica (46,5 percenta) úmrtí na následky požitia alkoholu sa odohrá v domácnosti. Najfrekventovanejším obdobím takýchto úmrtí bývajú jesenné až zimné mesiace a častejšie k nim dochádza cez víkend. Najrizikovejšou skupinou sú ľudia vo veku 40 až 50 rokov.
Muži síce na alkohol zomierajú častejšie, žien však pije čoraz viac. Stúpajúca tendencia nadmerného pitia žien sa považuje za relatívne nový fenomén, do istej miery to však môže byť spôsobené aj zmenou životného štýlu žien na Slovensku v priebehu posledných niekoľko desiatok rokov. Predtým zvykli piť doma, začiatkom deväťdesiatych rokov začali viac piť aj na verejnosti.
„Negatívnym dopadom je zvýšená úmrtnosť žien končiaca dopravnými nehodami, podchladením či utopením počas presunu domov,“ uvádza docent Ľubomír Straka z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice v Martine.
Víťazi v negatívnych štatistikách
Priemerná ročná spotreba čistého alkoholu u ľudí nad 14 rokov (vrátane tých, ktorí abstinujú) je na Slovensku 11,1 litra, čo je o 1,3 litra viac ako celoeurópsky priemer. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je ročný výskyt závislosti v slovenskej populácii nad 14 rokov približne 5,5 percenta (s prevahou mužov). Spolu s ľuďmi s problematickým pitím alkoholu môžeme hovoriť až o 10 percentách populácie staršej ako 15 rokov.
Aj naše ďalšie prvenstvo dokazuje, že ide o vážny problém. „Slovenské ženy sú najmenej informované o teratogénnom účinku alkoholu na ľudský plod počas tehotenstva. Nevedia, že v tehotenstve nesmú piť alkohol,“ upozorňuje súdny lekár Ľubomír Straka.
Suchý február – skúška (ne)závislosti?
Kultúra pitia je na Slovensku zaužívaným pojmom a ak aj opustíme fakty, staré slovenské príslovie hovorí, že na Slovensku neexistuje rodina, v ktorej by nebol aspoň jeden alkoholik. Veľakrát nad tým mávneme rukou s povzdychom, že na seba predsa nemusíme byť predsa takí prísni, veď o nič nejde.
Mnohé štúdie hovoria o tom, že náklady štátu spojené s riešením nadmerného požívania alkoholu sú vyššie ako náklady spojené s liečbou onkologických ochorení. Ak si okrem toho ešte uvedomíme, že s alkoholom je celosvetovo spojených viac ako 50 percent násilných úmrtí, je príčinou 30 – 50 percent úmrtí pri dopravných nehodách, zistíme, že asi predsa len ide o dosť.
Ak si chcete overiť, ako ste na tom s alkoholom vy, máte vynikajúcu príležitosť zapojiť sa do kampane Suchý február, ktorú na Slovensku zastrešujú lekárka Klára Dzúriková zo Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne a členovia občianskeho združenia Psychiatrická klinika v Trenčíne.
Podstata celej aktivity je jednoduchá. Je ňou vydržať mesiac „na suchu“, teda bez alkoholu. Na stránke sa tiež nachádza on-line test. Vďaka nemu môžete zistiť, ako ste na tom s pitím v skutočnosti. Pri výsledkoch testu sú k dispozícii kontakty, na ktorých môžete v prípade potreby dostať pomocnú ruku.
„Podobné kampane môžu ľuďom poskytnúť cenné informácie o tom, aký je ich vlastný vzťah k užívaniu alkoholu,“ myslí si psychológ z UK doktor Michal Hajdúk. Výskumy ukázali pozitívny vplyv na zdravie už takejto krátkodobej abstinencie. S pitím vďaka podobným kampaniam skončí približne polovica účastníkov.
(TL)
Zdroj: Tlačová správa Univerzity Komenského v Bratislave