Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí vedci dávajú cemtirestatom nádej pri liečbe neskorých diabetických komplikácií

VEDA NA DOSAH

Liečivo cemtirestat už prešlo mnohými predklinickými testami. Na euroamerickom trhu neexistuje liek, ktorý by mal podobný účinok.

Tím cemtirestat. Zdroj: SAV, Foto: ÚETaF CEM SAV, v. v. i. a Martin Bystriansky

Tím zaoberajúci sa výskumom liečiva cemtirestat. Zdroj: SAV, Foto: ÚETF CEM SAV, v. v. i., a Martin Bystriansky

Vedci Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny (ÚEFT CEM) SAV, v. v. i., sa dlhodobo venujú štúdiu mechanizmov patologických zmien, ktoré ovplyvňuje dlhotrvajúca hyperglykémia a ktoré sa považujú za kľúčový faktor pri rozvoji neskorých diabetických komplikácií. Svetielkom nádeje je nové sľubné liečivo cemtirestat.

Tím je v štádiu „komplexného predklinického hodnotenia“ a za doterajšie výsledky vedeckovýskumnej práce získal Cenu SAV za rok 2023. O liečive, ako aj o celom výskume hovorila Andrea Nozdrovická zo SAV s doktorkou Martou Šoltésovou Prnovou.

Cemtirestat má byť nápomocný pri liečbe neskorých diabetických komplikácií. Môžete ich priblížiť?

Pacienti trpiaci diabetom (cukrovkou) sú postihovaní aj neskorými diabetickými komplikáciami, medzi ktoré patria napríklad: neuropatia (gangrény, alodýnia, inkontinencia, impotencia a iné), nefropatia (poškodenie obličiek vedúce až k dialýze), angiopatia (poškodenie ciev), retinopatia (ochorenie očí, ktoré môže viesť až k slepote), šedý zákal, zápaly ďasien, nešpecifické zápaly, opakujúce sa infekcie, osteoporóza, srdcovo-cievne ochorenia a mnohé ďalšie. Neskoré diabetické komplikácie nastupujú pomaly a nepozorovane. Často i u pacientov, ktorí sú relatívne dobre kompenzovaní.

Schéma účinku liečiva. Zdroj: SAV

Schéma účinku liečiva. Zdroj: SAV

Čo ovplyvňuje ich vznik?

Jednu z hlavných úloh v rozvoji týchto komplikácií hrá tiež zvýšený tok glukózy tzv. polyolovou dráhou. Ak máme hodnoty glykémie v norme, touto dráhou sa metabolizujú zhruba tri percentá glukózy, no ak je organizmus postihnutý hyperglykémiou, podiel metabolizujúcej sa glukózy touto dráhou môže dosiahnuť až 33 percent. Prvým metabolitom (produktom metabolizmu) tejto dráhy je sorbitol, ktorého zvyšujúca sa koncentrácia v bunke môže viesť k poškodeniu samotnej bunky alebo až k jej prasknutiu. Zvýšená hladina druhého metabolitu – fruktózy – môže zase viesť k zvýšenej glykácii proteínov, a teda k ich poškodeniu a strate regulačných a funkčných schopností.

Okrem toho sa touto dráhou nepriamo produkuje väčšie množstvo voľných radikálov, ktoré indukujú produkciu tzv. antioxidačných enzýmov (glutatión, peroxidáza, superoxiddismutáza, kataláza a podobne) a následne i tzv. detoxifikačných enzýmov, medzi ktoré patrí aj práve prvý enzým polyolovej dráhy. Týmto mechanizmom sa vytvára nekonečný cyklus, ktorý v postihnutých bunkách urýchľuje patologické procesy a potichu vedie k rozvoju neskorých diabetických komplikácií.

Čím je cemtirestat výnimočný? Aké má vlastnosti?

Na euroamerickom trhu neexistuje liek, ktorý by zabránil rozvoju neskorých diabetických komplikácií. Na ázijskom trhu je epalrestat, ktorý sa na náš trh nedostal pre nežiaduce účinky. Pri porovnaní účinkov týchto dvoch látok je cemtirestat účinnejším inhibítorom (znižuje aktivitu cieľového enzýmu), je lepšie rozpustný vo vode, má nižšiu molekulovú hmotnosť a zároveň pôsobí na viacerých úrovniach ako antioxidant. Nielenže vychytáva voľné radikály, ale aj regeneruje glutatión, antioxidačný enzým, ktorý udržiava rovnováhu v bunke. Takže cemtirestat pôsobí svojím mnohorakým mechanizmom na viacerých úrovniach a zabraňuje rozvoju neskorých diabetických komplikácií.

V akom štádiu je váš výskum? Dá sa už v dlhodobom horizonte predpokladať jeho uvedenie na trh?

Pri farmakologickom výskume sa dá všeobecne veľmi ťažko predpokladať, za aký čas sa skúmané potenciálne liečivo uvedie na trh a či vôbec. Pri každom experimente môžeme objaviť nejakú vlastnosť, ktorá by mohla spôsobovať závažný nežiaduci účinok.

Na druhej strane cemtirestat už prešiel mnohými predklinickými testami a doposiaľ sme nezaznamenali takúto vlastnosť. No na vstup na klinický trh by sme potrebovali priemyselného partnera – farmaceutickú firmu, ktorá by bola schopná vykonať klinické testy a ďalšie úkony potrebné na validáciu a registráciu liekov.

Autorka textu: Andrea Nozdrovická

Zdroj: SAV

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky