Vedci veria, že v budúcnosti liek pomôže ľuďom s genetickou poruchou aj tým, ktorí prišli o zuby pre kazy alebo po úrazoch.
Klinické štúdie lieku na rast zubov sa začnú už v septembri tohto roka. V prípade úspechu vedci očakávajú schválenie lieku regulačnými orgánmi najskôr v roku 2030. Máme veľkú šancu, že sa dočkáme prelomového lieku, ktorý bude znamenať obrovský pokrok v oblasti stomatológie.
Klinické testy lieku na rast zubov, o ktorom sme na portáli VEDA NA DOSAH písali už minulý rok, majú odštartovať v septembri 2024 v japonskej univerzitnej nemocnici v meste Kjóto. Informáciu priniesol japonský denník The Mainichi.
Informáciu oznámil tím okolo vedúceho výskumného tímu Kacua Takahašiho, vedúceho oddelenia stomatológie a ústnej chirurgie v nemocnici Kitano, počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala v máji tohto roka. Kacu Takahaši je aj spoluzakladateľom biofarmaceutickej spoločnosti Toregem BioPharma, ktorú založili spolu s profesorom Muneom Takatanim a stomatologičkou Honoko Kiso. Ich inovatívny objav má na trh priniesť liek na dorastanie zubov pre ľudí s defektmi zubov na celom svete.
Míľnik v stomatológii?
Keď sa potvrdí bezpečnosť lieku, bude sa podávať pacientom, ktorým pre zriedkavú genetickú poruchu nenarástli zuby. Vedci dúfajú, že sa liek dostane na pulty lekární v roku 2030.
Zriedkavé vrodené ochorenie postihuje podľa odhadov približne jedno percento populácie. Ochorenie, keď ľuďom chýba šesť alebo viac zubov, označované oligodoncia, je pravdepodobne dedičné a podľa odhadov postihuje 0,1 percenta populácie.
Úspešné testy na zvieratách
Liek na opätovný rast zubov deaktivuje proteín nazývaný USAG-1, ktorý bráni rastu zubov. Tím sa domnieva, že v budúcnosti bude možné pestovať zuby nielen u ľudí s vrodenými ochoreniami, ale aj u tých, ktorí prišli o zuby pre kazy alebo po úrazoch.
Tímu sa už podarilo úspešne stimulovať rast zubov tretej generácie pri zvieratách, konkrétne to boli fretky a myši. Podobne ako ľudia aj fretky majú difyodontný typ chrupu, čo znamená, že počas života sa im zuby vymenia raz. Nové zuby rástli zvieratám medzi existujúcimi prednými zubami a mali dokonca aj rovnaký tvar.
Prvá fáza klinickej štúdie na ľuďoch
Podľa nemocnice Kitano v okrese Kita v Osake, ktorá je zapojená do štúdie, bude prvá fáza klinických skúšok prebiehať od septembra 2024 do augusta 2025.
Liek sa bude podávať intravenózne zdravým osobám, aby sa potvrdila jeho účinnosť. Na štúdii sa má zúčastniť 30 mužov vo veku 30 až 64 rokov.
Skúmaným osobám musí chýbať aspoň jeden zadný zub, aby nenastal problém, ak liek začne účinkovať a zub začne rásť. V doterajších štúdiách na zvieratách sa nepotvrdili žiadne závažné vedľajšie účinky.
Ďalšia fáza bude zahŕňať aj deti
V ďalšej fáze sa bude liek podávať v nemocnici Kitano pacientom s vrodeným nedostatkom zubov. Výskumníci plánujú v tejto fáze obmedziť subjekty na osoby vo veku od dvoch do sedem rokov, ktorým od narodenia chýbajú najmenej štyri zuby.
Vedúci výskumník Kacu Takahaši, vedúci oddelenia stomatológie a ústnej chirurgie v nemocnici Kitano, uviedol: „Chceme urobiť niečo, čo pomôže tým, ktorí trpia stratou alebo absenciou zubov. Cítime, že vzhľadom na to, že doteraz neexistovala žiadna liečba, ktorá by poskytovala trvalé vyliečenie, majú ľudia od lieku na rast zubov veľké očakávania.“
Zdroj: The Mainichi, VND
(zh)