Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dokázané: huba levia hriva podporuje rast nervov a zlepšuje pamäť

Andrea Fedorovičová

Extrakt z nej zväčšuje rastové kužele na koncoch axónov, ktoré pomáhajú vytvárať v mozgu nové neurónové spojenia.

Koralovec ježovitý známy aj ako levia hriva. Zdroj: iStockphoto.com

Koralovec ježovitý, známy aj ako levia hriva. Zdroj: iStockphoto.com

Vedcom z Queenslandského mozgového inštitútu sa podarilo identifikovať nové aktívne zložky koralovca ježovitého (Hericium erinaceus), huby známej aj ako levia hriva.

Inšpirovaný zdravotnými benefitmi huby, ktorá sa v tradičnej čínskej medicíne využíva už po celé stáročia, sa neuropsychológ Frederic Meunier so svojím tímom rozhodol vedecky preskúmať jej potenciálny účinok na mozgové bunky. Odborníci v predklinických štúdiách napokon zistili, že levia hriva skutočne zlepšuje rast mozgových buniek a posilňuje pamäť.

„Laboratórne testy merali neurotrofické účinky zlúčenín izolovaných z levej hrivy na kultivované mozgové bunky. Na naše veľké prekvapenie sme zistili, že aktívne zlúčeniny podporujú projekcie neurónov, predlžujú sa a spájajú s inými neurónmi,“ priblížil Meunier.

Použitím mikroskopu s vysokým rozlíšením vedci zároveň vyskúmali, že extrakt z húb a jeho aktívne zložky výrazne zväčšujú rastové kužele na koncoch axónov. Tie sú obzvlášť dôležité pre mozgové bunky – vďaka nim sú totiž schopné vnímať svoje prostredie a vytvárať nové spojenia s ďalšími neurónmi v mozgu.

Čo je rastový kužeľ?

Rastový kužeľ je aktínom podporované predĺženie vyvíjajúceho sa či regenerujúceho neuritu, ktorý hľadá svoj synaptický cieľ. Rastové kužele sa nachádzajú na špičkách neuritov. Ich úlohou je poháňať rast axónov a dendritov a zabezpečovať ich senzorické, motorické, integračné a adaptívne funkcie. O existencii rastového kužeľa sa po prvý raz zmienil v roku 1890 španielsky histológ Santiago Ramón y Cajal na základe statických obrázkov, ktoré pozoroval pod mikroskopom.

Obrázok fluorescenčne značeného rastového kužeľa vybiehajúceho z axónových F-aktínových mikrotubulov. Zdroj: Wikipedia

Obrázok fluorescenčne značeného rastového kužeľa vybiehajúceho z axónových F-aktínových mikrotubulov. Zdroj: Wikipédia

Podľa jedného z autorov štúdie Ramona Martinez-Marmola z Queenlandskej univerzity by mohla huba potenciálne ochrániť ľudí pred rozvojom neurodegeneratívnych kognitívnych porúch a dokonca tieto choroby liečiť.

Svoj výskum vedci publikovali v odbornom časopise Journal of Neurochemistry.

Strapatý hríb so silou leva

V ázijských krajinách využívajú výťažky zvláštnej huby už po celé stáročia. Hovorí sa, že má silu leva. Je kúzelníkom v oblasti nervovej regenerácie. Najpozitívnejšie vplýva na mozog, srdce a trávenie. Nápomocná je aj pri posilnení imunitného systému.

  • Podporuje mozog. Levia hriva dokáže stimulovať vývoj mozgových buniek a zároveň ich chráni pred poškodením Alzheimerovou chorobou alebo demenciou. Konzumácia tejto huby však preukázateľne prospieva celému mozgu.
  • Regeneruje nervy. Látky, ktoré obsahuje, prispievajú k lepšej a rýchlejšej regenerácii nervov, napríklad po vážnej operácii alebo úraze.
  • Bojovník s úzkosťou. Levia hriva je veľký bojovník s úzkosťou a depresiou. Ak trpíte týmito ochoreniami alebo na sebe pozorujete len niektoré z ich symptómov, môže byť pre vás riešením práve špeciálna huba.
  • Optimalizuje trávenie. Levia hriva chráni pred bolestivými vredmi a pozitívne ovplyvňuje trávenie.
  • Štít srdca. Niektoré štúdie sa zaoberali aj tým, ako môže levia hriva zapôsobiť na najdôležitejší orgán v tele – srdce. Zistili, že huba zabraňuje nezdravému zrážaniu krvi, a pôsobí tak ako prevencia pred mŕtvicou či infarktom.

Predávkovanie levou hrivou podľa odborníkov nehrozí, dokonca ani pri vysokých dávkach by sa vám nemali objaviť žiadne vedľajšie účinky. Na Slovensku je však zákonom chránená, za jej zber vám hrozí vysoká pokuta.

Zdroje: Journal of Neurochemistry, EurekAlert!, Neuroscience News, Wikipédia, Kam za krásou

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky