Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Začalo sa klinické testovanie prvej vakcíny proti rakovine pľúc na svete

VEDA NA DOSAH

Vedci otestujú vakcínu s názvom BNT116, založenú na technológii mRNA, a jej použitie spolu s už existujúcimi liečbami.

Vakcína. Zdroj: iStockphoto.com

Vakcíny by mali zastaviť opätovný návrat rakoviny. Zdroj: iStockphoto.com

Lekári začali na konci augusta testovať prvú mRNA vakcínu proti rakovine pľúc na svete. Šesťdesiatsedemročný Londýnčan dostal ako prvý v rámci prvej fázy klinického testovania medzinárodnej štúdie novú vakcínu proti rakovine. Tá bude prebiehať nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj v USA, Nemecku, Španielsku a Turecku.

Vakcínu s názvom BNT116 vyvinula nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech. Využíva technológiu mRNA, ktorá pomáha imunitnému systému identifikovať bunky rakoviny pľúc a bojovať proti nim.

RTG snímka pľúc. Zdroj: iStockphoto.com

RTG snímka pľúc. Zdroj: iStockphoto.com

Často diagnostikovaná rakovina

Rakovina pľúc bola najčastejšie diagnostikovanou rakovinou v roku 2022 a bola zodpovedná za takmer 2,5 milióna nových prípadov. V prepočte každá ôsma rakovina je rakovinou pľúc a predstavuje celkovo 12,4 percenta zo všetkých typov rakoviny na celom svete. Je zodpovedná približne za 1,8 milióna úmrtí ročne a má zvlášť nízku mieru prežitia v pokročilých štádiách. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie do roku 2050 stúpne počet nových prípadov rakoviny o 77 percent na 35 miliónov.

„Vstupujeme do veľmi vzrušujúcej éry klinických štúdií imunoterapie založenej na mRNA, aby sme lepšie preskúmali možnosti liečby rakoviny pľúc,“ uviedol Siow Ming Lee, profesor lekárskej onkológie na University Hospital v Londýne a vedúci britskej časti štúdie.

Vakcína, známa ako BNT116, je určená na liečbu nemalobunkového karcinómu pľúc (NSCLC). Hlavné formy rakoviny pľúc sú nemalobunkový karcinóm pľúc a malobunkový karcinóm pľúc (SCLC). NSCLC predstavuje najčastejšiu formu – približne 85 percent všetkých prípadov.

Boj proti rakovine so zachovaním zdravých buniek

Výskum v počiatočnom štádiu otestuje bezpečnosť imunitnej terapie a možnosť jej využitia spolu s už existujúcimi liečbami. Celkovo bude do štúdie zaradených asi 130 pacientov – od skorého štádia pred operáciou alebo rádioterapiou až po neskoré štádium ochorenia alebo rekurentnú rakovinu. Tí dostanú očkovanie popri imunoterapii.

Vakcína využíva messengerovú RNA (mRNA) podobne, ako to robia vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Funguje tak, že imunitnému systému sa prezentujú nádorové markery rakoviny pľúc NSCLC, čím pripraví telo na boj proti týmto bunkám.

Cieľom vakcíny na rozdiel od chemoterapie je posilniť imunitnú odpoveď človeka na konkrétny typ buniek a zároveň ponechať zdravé bunky nedotknuté.

Muž z Londýna ako prvý dostal novú vakcínu proti rakovine v rámci klinického skúšaniaAaron Chown/PA

Janusz Racz z Londýna dostal novú vakcínu proti rakovine v rámci klinického testovania ako prvý. Zdroj: Aaron Chown/PA

Janusz Racz, prvý účastník štúdie, vyjadril svoju motiváciu prispieť k pokroku v liečbe rakoviny. Sám ako vedec vníma vlastné zapojenie sa ako krok k zlepšeniu tejto inovatívnej terapie v budúcnosti. Racz dostal šesť po sebe idúcich injekcií s odstupom piatich minút v rámci pol hodiny v zariadení pre klinický výskum UCLH v Národnom inštitúte pre výskum zdravia.

Každá dávka obsahovala rôzne vlákna RNA. Očkovaciu látku dostane každý týždeň počas šiestich po sebe nasledujúcich týždňov a potom každé tri týždne počas 54 týždňov.

Vedci dúfajú, že mRNA vakcíny zastavia opätovný návrat rakoviny, pretože pacientom s rakovinou pľúc sa často aj po operácii a ožarovaní ochorenie opäť ozve.

Zdroj: New Atlas, The Guardian, Roche, DOI: 10.3322/caac.21834

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky