Nová liečba pomocou LED žiarenia má byť účinnejšia než najmodernejšia imunoterapia. Zníži aj množstvo toxínov v tele.
Nová liečba rakoviny pomocou LED žiarenia by mohla byť účinnejšia než súčasné moderné imunoterapie, tvrdí najnovšia vedecká štúdia vedcov z Východoanglickej univerzity.
Fungovať má tak, že sa v blízkosti nádoru rozsvietia LED svetlá, ktoré následne aktivujú bioterapeutický liek.
Podľa expertov ide o vysoko cielenú metódu s ešte vyššou účinnosťou, než má súčasná najmodernejšia imunoterapia. Ako tvrdia odborníci, mohla by zároveň výrazne znížiť aj množstvo toxínov v tele.
Odborný portál Healthline zdôrazňuje, že súčasná liečba rakoviny formou chemoterapie síce ničí rakovinové bunky, no môže súčasne poškodzovať aj tie zdravé.
„Doteraz bolo vyvinutých niekoľko protilátok, ktoré sa viažu na receptory na povrchu rakovinových buniek, doručujú k bunkám cytotoxické lieky alebo dokážu prípadne označiť miesta určené na zničenie imunitným systémom,“ vysvetlil docent Chemickej fakulty Východoanglickej univerzity a vedúci štúdie Amia Sachdev.
Spomínané protilátky sa dnes predávajú ako cielené liečivá, no receptory na povrchu napadnutých buniek sú rovnaké ako v prípade tých zdravých, takže tieto protilátky a ich fragmenty spôsobujú vedľajšie účinky.
Navyše len veľmi malé percento dávky lieku na rakovinu vstreknutej systémovo do tela sa podľa neho dostane až k miestu nádoru. „Môže to byť oveľa menej ako jedno percento,“ uviedol Sachdev.
Vedec so svojím tímom preto vyvíja fragmenty protilátok, ktoré sú nielen aktivované svetlom, ale po ožiarení svetlom so špecifickou vlnovou dĺžkou dokonca vytvárajú kovalentnú väzbu s cieľovými receptormi. „Tým sa zaistí aktivácia lieku na konkrétnom mieste a bez toho, aby sme ohrozili jeho okolie,“ opísal Sachdev. Ako dodal, mohlo by to zároveň znamenať, že protilátky natrvalo prilipnú k svojmu cieľu.
Pomôže pri liečbe lokalizovaných nádorov
Táto metóda by sa podľa Sachdeva mohla používať na liečbu lokalizovaných nádorov alebo rakoviny kože, nepomôže však pacientom s rakovinou krvi.
V praxi by mala liečba prebiehať tak, že napríklad v prípade rakoviny kože sa svetlo zvonku zameria priamo na postihnuté miesto, čo aktivuje bioterapeutické lieky podané pacientovi. Pokiaľ by išlo o nádor vnútorných orgánov, poslúžia na tento účel malé LED svetielka implantované v mieste rakoviny.
Bude potrebné urobiť oveľa viac práce, aby sa ďalej preukázala užitočnosť a účinnosť tejto technológie na zvieratách, aby sa prekonalo plytké prenikanie UV svetla do tkaniva a aby bol prístup použiteľný pri rôznych druhoch rakoviny.
Sachdev dúfa, že práca jeho tímu povedie k vývoju novej triedy vysoko cielených bioterapeutík reagujúcich na svetlo. Najskôr sa však musia vysporiadať s plytkým prenikaním UV svetla do tkaniva.
Účinnosť technológie testujú zatiaľ na zvieratách. Ak budú v ďalších fázach svojej práce úspešní, začnú ju postupne testovať na ľuďoch. Nová generácia imunoterapie by mohla byť v prípade, že pôjde všetko tak, ako má, pacientom k dispozícii do piatich až desiatich rokov.
Doterajší výskum publikovali v odbornom časopise Nature Chemical Biology.
Zdroje: Healthline, Nature Chemical Biology
(af)