Leto je v plnom prúde a mnohí čitatelia určite využívajú nielen pobyt pri mori alebo prírodných kúpaliskách, ale aj v bazénoch.
Zamysleli ste sa nad tým, či dodržiavate základné pravidlá pre zdravé kúpanie a plávanie? Dôkladné osprchovanie môže znížiť riziko kontaminácie až desaťnásobne. Mikroorganizmy sa nedostanú do vody samovoľne. Každý návštevník zanechá až 2,5 miliardy mikroorganizmov.
Rady, ako si užiť kúpanie a plávanie bez obáv o zdravie, nájdete v tejto sezóne na všetkých umelých kúpaliskách na Slovensku. Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade a Úradu verejného zdravotníctva SR pripravili informatívny plagát o pravidlách zdravšieho kúpania. Osvojte si ich.
Predovšetkým platí, že bazény sú čisté najmä vtedy, ak všetci návštevníci kúpaliska dodržiavajú základné hygienické zásady. Z tohto plagátu sa dozviete, ako sa na kúpalisku správať, ako aj čo ju najviac znečisťuje.
Prečo sa pridávajú do vody v bazénoch zlúčeniny chlóru?
Chlór dokáže usmrtiť mnoho organizmov v priebehu niekoľkých minút, ale niektoré môžu prežiť aj viac dní. Ak má voda chlórový zápach, spôsobuje to trichloramín. Vzniká vlastne reakciou chlóru a organických látok, ktoré sa dostanú do vody z ľudského tela.
Trichloramín, nie samotný chlór, napríklad dráždi oči, nos, hltan a priedušky. Zdravotne vyhovujúca voda by nemala silne zapáchať po chlóre.
Dezinfekčné látky
Dezinfekčné látky dokážu rozložiť moč, zbytky stolice, pot, mazové a slizové sekréty z človeka. Ale čím viac mikroorganizmov a organických látok sa dostane do vody z ľudského tela, tým menšia je účinnosť dezinfekčných látok.
Praktické rady hygienikov sú základný manuál pre to, aby ste si vy i všetci ostatní užili vodu počas celého leta zdravšie.
Zapamätajte si, bazény sú čisté najmä ak ste čistotní aj vy! Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vám odporúča: Buďme ohľaduplní, kúpme sa zdravšie!
Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj: ÚVZSR
Infografika: Plagát