Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zoznámte sa s najtichšou miestnosťou na svete. Človek v nej ľahko zošalie

VEDA NA DOSAH

V experimentálnej bezodrazovej komore Orfield Laboratories v americkom Minneapolise je úroveň „hluku“ nepredstaviteľných -9,4 decibelu.

V experimentálnej bezodrazovej komore Orfield Laboratories v americkom Minneapolise môže človek ľahko zošalieť. Zdroj: Microsoft

V experimentálnej bezodrazovej komore Orfield Laboratories v americkom Minneapolise môže človek ľahko zošalieť. Zdroj: Microsoft

Experimentálna bezodrazová komora Orfield Laboratories v americkom Minneapolise je najtichšou miestnosťou na svete. Úroveň „hluku“ v nej je len ťažko predstaviteľných -9,4 decibelu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že by sa v takej miestnosti dalo perfektne zrelaxovať, avšak pri vystavení sa prehlbujúcemu tichu môže človek, naopak, veľmi rýchlo zošalieť.

Už po chvíli začujete činnosť vlastných orgánov

Už po niekoľkých sekundách totiž začujete tlkot vlastného srdca, hlasné škvŕkanie v žalúdku, začujete, ako pracujú vaše pľúca, i krv prúdiacu vašimi žilami. Nepretržite vám pritom zvoní v ušiach a aj najmenší pohyb má za následok škrípanie kostí, ktoré narúša zdanlivý pokoj.

Absencia dozvuku postupne podkopáva priestorové povedomie, čo spôsobuje stratu rovnováhy, a tak musí človek v miestnosti sedieť.

Pobyt dlhší než desať minút spôsobuje ľuďom panické stavy, vyvoláva pocit na zvracanie, zvukové halucinácie a dokonca spúšťa klaustrofóbiu. Mozog, ktorý nedostáva žiadne podnety, si začne v sebaobrane vytvárať vlastné.

Najdlhšie v miestnosti údajne vydržal neznámy reportér, ktorý z nej vyšiel von až po 45 minútach.

Dobre izolovaná od zvukov a vibrácií

Anechoická (zvukotesná či bezdozvuková) komora je priestor navrhnutý tak, aby absorboval odrazy zvukových alebo elektromagnetických vĺn. Od hluku a vibrácií vonku miestnosť izolujú dvojité oceľové steny a betónové piliere.

Steny, strop i podlahu kryjú meter silné sklolaminátové akustické kliny, ktoré absorbujú až 99,99 percenta všetkých zvukov, takže nič, čo je vonku, sa nedostane dnu, a čo je vnútri, pohltia steny. Vytvára sa tak niečo ako zvukové vákuum. Hladina akustického tlaku v miestnosti dosahuje dokonca zápornú hodnotu -9,4 decibelu. Na porovnanie možno uviesť, že izba u vás doma má asi 30 decibelov, čo považujete za ticho.

Na čo taká miestnosť slúži?

Miestnosť využívajú výrobcovia naprieč rôznymi odvetviami na presné meranie hlučnosti svojich produktov. Môžu si napríklad vyskúšať, aký hlasný zvuk vydáva displej mobilu, tlačidlo na palubnej doske či LED svetlo. Podobných komôr je na svete niekoľko. Svoju vlastnú má aj vesmírna agentúra NASA, ktorá v nej napríklad testuje reakcie astronautov na nedostatok zmyslových podnetov.

Zdroj: Facebook Kabinet Kuriozit
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky