Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci vytvorili umelý list, ktorý dokáže vyprodukovať palivo

VEDA NA DOSAH

Štúdiu publikovali vo vedeckom časopise Nature.

Umelý list plávajúci na vode. Zdroj: Virgil Andrei

Umelý list plávajúci na vode. Zdroj: Virgil Andrei

Vedcom z Cambridgea sa podarilo vytvoriť umelý plávajúci list, ktorý dokáže efektívne a ekologicky vytvoriť palivo. Svoje zistenia vzápätí publikovali vo vedeckom časopise Nature.

List potrebuje plávať na vode a musí sa oň oprieť slnečné svetlo, aby dokázal palivo zosyntetizovať. Ak má splnené tieto podmienky, dokáže vyrobiť rovnako efektívnu pohonnú hmotu ako tie, ktoré momentálne využívame.

Nový vynález vychádza z predchádzajúceho návrhu listu. Na výrobu paliva by využíval dva perovskitové absorbéry svetla spárované s kobaltovým katalyzátorom a naberal by vodu a oxid uhličitý, z ktorých by následne vyrábal kyslík, vodík a oxid uhoľnatý. Posledné dva menované prvky by sa potom mohli zachytiť a použiť na výrobu syntentického plynu, kľúčovej látky na výrobu plastov, hnojív či paliva ako diesel, čo by pomohlo zásadne zredukovať emisie oxidu uhličitého pochádzajúce z výroby týchto produktov.

Pôvodný dizajn listu bol však dosť objemný, pozostával z relatívne hrubého skla a ďalších materiálov, kvôli ktorým mohol len samostatne stáť. Výskumníci si stanovili cieľ – zoštíhliť ho natoľko, aby dokázal plávať na vode bez toho, že by stratil svoju výkonnosť a schopnosť produkovať všetky potrebné prvky.

Aby to dokázali, museli naniesť na perovskitové vrstvy absorbujúce svetlo tenkú vrstvu polyesteru potiahnutého oxidom india a cínu a použiť platinový katalyzátor. Výsledný produkt potom pokryli ultratenkým materiálom na báze uhlíka, ktorý zariadenie ochráni pred poškodením vlhkosťou.

Výsledkom bol umelý list, ktorý mohol plávať na vodnej hladine, pričom buď rozdeľoval vodu na molekuly vodíka a kyslíka, alebo produkoval prísady na výrobu syntentického plynu. Vedci testovali prístroj v neďalekom vodnom kanáli a zistili, že výťažok plynu z umelého listu bol v prepočte na gramy porovnateľný s tým, čo dokáže vyprodukovať prírodný list.

Nazdávajú sa, že ich nové zariadenie by mohlo poslúžiť na výrobu čistejších palív v podstate kdekoľvek, kde je voda – rovnako efektívne to podľa nich dokáže v znečistených vodných nádržiach i na otvorenom mori.

Zdroje: Nature, New Atlas

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky