Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V súťaži o Cenu Edwards 2017 uspel aj doktorand SPU v Nitre

VEDA NA DOSAH

Ing. Matúš Bilčík zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre

Medzi úspešných súťažiacich o Cenu Edwards 2017 sa zaradil aj zástupca zo Slovenska. Doktorand Ing. Matúš Bilčík zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre sa v kategórii Technika umiestnil na štvrtom mieste so svojou diplomovou prácou „Analýza vplyvu vybraných externých faktorov na výkonnostné parametre fotovoltaického systému“.

Porota v rámci súťaže hodnotila a finančne ocenila najinovatívnejšie diplomové práce v ekonomických a technických odboroch. Z každého odboru vybrala šesť najlepších prác. Vyhlásenie cien súťaže Cena Edwards 2017 prebehlo začiatkom januára 2018 v Brne. Usporiadateľom súťaže je popredná svetová technologická firma Edwards Vacuum.

Cena Edwards je rozdelená do dvoch kategórií: Technika a Ekonómia a podnikanie. Diplomové práce v oboch kategóriách hodnotí odborná porota z hľadiska originality a inovatívnosti v odbore a vyberá tie najlepšie. Víťazi si pri aktuálnom ročníku odniesli od 1000,00 do 20000,00 českých korún. Čaká ich tiež špeciálna exkurzia do výrobného podniku Edwards v Lutíne, kde sa stretnú so špičkovými odborníkmi, zúčastnia sa prehliadky  najmodernejších technológií a možno položia základ svojej budúcej kariéry.

Súťaže sa mohol zúčastniť ktokoľvek starší ako 18 rokov. Ku dňu prihlásenia musel byť študentom vysokej školy alebo mať vysokoškolské štúdium ukončené či dočasne prerušené. Prihlásená práca nemohla porušovať žiadne právne predpisy a nesmelo ísť o plagiát.

Porota hodnotila originalitu a inovatívnosť práce, a to najmä z hľadiska objavovania nových postupov či technologických riešení konkrétneho technického alebo ekonomického problému.

„Pred takmer 100 rokmi založil fyzik F. D. Edwards vo Veľkej Británii prvú firmu, ktorá začala vyrábať vákuové vývevy. K takémuto kroku potreboval veľkú guráž, dušu vizionára a trochu šťastia. Dnešná doba praje veľkým vynálezom i malým nápadom a inováciám. A my v Edwards chceme dobré nápady nájsť a oceniť,“ uviedli organizátori súťaže.

 

Informačný a foto zdroj: Technická fakulta SPU v Nitre

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky