Stavbe a programovaniu robotov je venovaná celoštátna súťaž ROBOCUP 2017, pričom je určená pre žiakov základných a stredných škôl. Jej cieľom je rozvoj záujmovej činnosti, tvorivosti, vedomostí a zručností detí a mládeže v oblasti konštrukcie a programovania automatizovaných a kybernetických systémov riadenia technologických procesov.
Súťaž prebehla v kategóriách Konštrukcia robota z prinesenej stavebnice na zadanú tému a Robotická ruka. V rámci RoboCup Junior si žiaci zmerali sily v kategóriách: Futbal – Open League s oranžovou loptou, ďalej Futbal – Light weight s elektronickou loptou, Záchranár po čiare – Rescue Line, Záchranár v bludisku – Rescue Maze, Záchranár – Co Space Rescue – iba simulovaná verzia a nakoniec Tanec robotov –Dance.
Ako uviedol Mgr. Stanislav Slačka, člen organizačného výboru súťaže ROBOCUP 2017, do aktuálneho ročníka sa zapojilo 167 súťažiacich vrátane vedúcich tímov zo Slovenska, Slovinska, Srbska a Chorvátska, realizátorom bolo Gymnázium Viliama Paulinyho Tótha v Martine.
„Po slávnostnom otvorení, sa začala vlastná súťaž v Konštrukcia robota z prinesenej stavebnice na zadanú tému a kategória Robotická ruka. V kategórii Konštrukcia súťažné družstvá zhotovili na mieste podľa porotou vyhlásenej úlohy model z vlastnej stavebnice (typ stavebnice a použitý materiál bol bez obmedzenia) a zostavili program tak, aby model plnil požiadavky zadanej úlohy. Systém bodovania vyhlásila porota pred súťažou. Tento ročník bolo úlohou súťažiacich zostaviť model robota, ktorý bude hrať stupnicu, pesničku na elektronických varhanoch. Vo večerných hodinách súťažiaci predviedli výsledky svojej práce. Ich prezentácie robotických riešení boli sprevádzané búrlivým potleskom,“ uviedol Mgr. Stanislav Slačka.
Súťažiaci mali približne 6 hodín na to, aby zostavili robota, ktorý je schopný zahrať na elektronickom klavíri čo najviac tónov, akordov a skladieb. Víťazom sa stal tím RoboGen zo Zvolena. Víťazstvo v kategórii Robotická ruka patrí tímu Ulany z Pustých Úľan a tímu XLC-Quazi zo ZŠ Tribečská z Topoľčian.
V kategórii Rescue mali roboty identifikovať obete v rámci simulovaného prostredia katastrofických scenárov, ktoré sa líšia zložitosťou, a to od rovnej plochy až po prekážky v nerovnom teréne. V kategórii Dance mal jeden alebo viac robotov spolupracovať s ľuďmi oblečenými v kostýmoch, pričom pohybom a tvorivou interaktívnou spoluprácou mali vyjadriť ľubovoľný scenár alebo inak tvorivo pobaviť publikum. Roboty nemohli byť ovládané na diaľku, v priebehu hry však bola povolená prípadná komunikácia medzi dvoma robotmi cez Bluetooth alebo ZigBee.
Kategóriu základných škôl – Primary vyhral tím z Nových Zámkov – Snake Charmer s najvyšším bodovým ziskom. Na druhom mieste skončil tím FBRD zo ZŠ A. Dubčeka z Martina. Súťažná kategória Záchranár mala viacero podkategórií – od sledovania čiary až po prejdenie bludiska. To všetko mal robot zvládnuť za čo najkratší čas. Víťazom v Rescue Line sa stal tím PanaRobots z Tvrdošína, v Rescue Maze – tím #LIPTOVEFFECT.EU z Gymnázia Liptovský Hrádok a v Rescue Co Space – tím Talentum z Košíc.
Súťaž RoboCup prebiehala v plnej prevádzke školy, pričom súboje tímov si mohli pozrieť aj študenti gymnázia. Škola bola počas súťaže otvorená verejnosti, najmä žiakom základných škôl. Kategória robotický futbal bola divácky veľmi atraktívna. Víťazmi v robotickom futbale v jednotlivých kategóriách sa stali tímy Compotes z Bratislavy, XLC z Topoľčian.
Jednotlivé kolá súťaže v kategóriách Robocup Junior prebehli nasledovný deň. Súťažiaci dosiahli podľa člena organizačného tímu Mgr. Stanislav Slačka dobré výsledky a tí najlepší v každej kategórii zvládli vyriešiť zadané úlohy v stanovenom limite a na dobrej profesionálnej úrovni. „Všetky súťaže prebehli s plným nasadením súťažiacich a bez rušivých momentov. Na záver súťaže boli najlepšie tímy ocenené cenami, za ktoré ďakujeme sponzorom.“
Víťazné družstvá v kategóriách RoboCup postupujú na 20. majstrovstvá sveta vo futbale robotov ROBOCUP 2017, ktoré sa uskutočnia v japonskej Nagoji 27. – 31. júla 2017.
Informácie a foto poskytli: Mgr. Stanislav Slačka, člen organizačného výboru súťaže ROBOCUP 2017 a Miroslav Kohút
Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR
Ilustračné foto: Pixabay.com
Uverejnila: ZVČ