Keď z celého sveta prichádzali správy o nedostatku pľúcnych ventilácií, mladí vedci sa rozhodli, že nebudú len tak sedieť so založenými rukami. Vytvorili prototyp zariadenia, ktoré dokáže v prípade núdze pľúcnu ventiláciu nahradiť. A navyše je 300-krát lacnejšie. Následne ich oslovili viaceré vládne inštitúcie, s ktorými sa snažili dostať prototyp a neskôr funkčný prístroj do zahraničia v rámci humanitárnej pomoci.
Za prístrojom Q-VENT, stoja doktorandi Samuel Furka a Daniel Furka z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, študent Daniel Gallik z Lekárskej fakulty UK v Bratislave, doktor Patrik Palacka, ktorý pôsobí ako primár na oddelení ambulantnej chemoterapie v Národnom onkologickom ústave a docent Marián Janek, vedúci oddelenia anorganických materiálov na STU.
,,S bratom sme začali vymýšľať zariadenie, ktoré by sa dalo v prípade núdze využiť. Prvotný koncept spočíval v jednoduchom stláčaní PET fliaš, aby sme nejakým spôsobom zabezpečili základné funkcie a parametre prístroja. V tom čase nás oslovili Dalibor Gálik a Patrik Palacka, ktorí tiež rozmýšľali nad podobným konceptom. Spojili sme sily a začali sme riešiť situáciu spoločne. Výsledkom bol už o pár dní funkčný prototyp, ktorý sme otestovali v simulačnom centre Univerzity Komenského. Na základe prvotných výsledkov nám bolo zrejmé, že by sme mali pokračovať, pretože prístroj sa bude dať rozvinúť do potrebnej podoby,“ vysvetlil Samuel Furka.
Vo videu pre CVTI SR vedci detailne opísali jednotlivé časti prototypu a aj to, na akom princípe prístroj funguje.
Foto: Matej Pok
(DK)