Vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku bol dňa 9. novembra 2017 galavečer v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave, v rámci ktorého ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová odovzdala Ceny za vedu a techniku 2017. Dr.h.c. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., z CEIT Biomedical Engineerings, s. r. o., Košice, získal ocenenie v kategórii Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky.
Dr.h.c. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., je vedúcim Katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach a riaditeľom Ústavu špeciálnych inžinierskych procesológií. Taktiež je garantom biomedicínskeho inžinierstva, profilovo sa zaoberá biomechanikou človeka, biomateriálmi a procesmi aditívnej výroby implantátov.
Prof. Jozef Živčák je riešiteľom významných grantových projektov APVV, VEGA, KEGA, STIMULY. Za svoje výsledky výskumu a ich implementáciu do praxe bol ocenený viacerými cenami, napríklad Veľkou medailou Samuela Mikovíniho 2013 a Národnou cenou za kvalitu 2015. Je členom viacerých redakčných a vedeckých rád doma aj v zahraničí. Dve funkčné obdobia bol predsedom grantovej agentúry KEGA Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
V roku 2015 sa stal lídrom špičkového tímu v oblasti výskumu č. 17 – Inžinierstvo a technológie. Je riešiteľom niekoľkých desiatok grantových projektov, ktorých výstupmi sú konkrétne aplikácie a implementácie pre ďalšiu vedeckú činnosť a prax. Medzi najdôležitejšie patria implantáty šité na mieru, ktoré boli a sú predmetom výskumnej činnosti, ako aj špičkové laboratóriá pre oblasť merania a aditívnych výrobných technológií. Výsledky svojej vedeckej činnosti publikoval v renomovaných časopisoch, monografiách, vo vysokoškolských učebniciach, v skriptách a prezentoval ich na domácich i svetových kongresoch.
V súvislosti s udelením významného ocenenia sme Dr.h.c. prof. Ing. Jozefa Živčáka, PhD., požiadali o rozhovor.
M. BARTOŠOVIČOVÁ: Pán profesor, z rúk pani ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej ste si prevzali prestížne ocenenie Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky. Ako vnímate toto ocenenie a čo pre Vás znamená?
J. ŽIVČÁK: Ocenenie, ktoré mi bolo udelené, vnímam ako víťazstvo vedy na Slovensku, vzhľadom k tomu, že uvedenému priestoru vedeckovýskumnej platformy sme venovali obrovské množstvo času a v neposlednom rade aj prostriedkov z rôznych zdrojov financovania. Takúto synergickú kombináciu možností je možné implementovať len so silným a zanieteným kolektívom spolupracovníkov, ktorý ja mám a som na nich hrdý, či na Technickej univerzite v Košiciach, Strojníckej fakulte, Katedre biomedicínskeho inžinierstva a merania, ako aj vo firme CEIT BMI s. r. o. Košice.
M. B.: Cena za vedu a techniku Vám bola udelená za dlhoročnú koordináciu výskumu, vývoja, výroby a implementácie implantátov šitých na mieru vyrobených aditívnymi technológiami. Môžete nás aspoň stručne oboznámiť s Vašou vedeckovýskumnou činnosťou?
J. ŽIVČÁK: Moja vedeckovýskumná činnosť – to je neustály kolobeh myšlienok, experimentov, konzultácií a práce s tímami, ktoré mi prinášajú každý deň nové a nové nápady, pretože tvrdím, že „debaty generujú myšlienky“, ktoré potom premieňame do experimentov a následne do realizácií.
Viete, oblasť aditívnych technológií nám otvorila novú dimenziu pre uplatnenie jej produktov pre oblasť zdravotníctva a medicíny. Ja som nevymyslel aditívne technológie, ale som ich zmodifikoval pre produkty implantátov nových generácií. Podarili sa nám niektoré svetové prvenstvá a ja som šťastný, že je to na Slovensku – máme sa právom čím hrdiť, možno je to odvážne, ale je to namieste – aplikácie užívateľov výsledkov nášho výskumu sú toho dôkazom a koniec koncov aj referencie verejnosti doma i v zahraničí.
Budúcnosť výskumu vo viacerých oblastiach je vo vývoji materiálov v oblasti implantátov, šitých na mieru zvlášť, a v interdisciplinarite, ktorá zahŕňa pracoviská medicínskych profilov, pracoviská akadémie vied, ako aj kooperujúcich univerzít Slovenska a zahraničia. Osobne si najviac cením to, že sme dokázali premeniť každý cent výskumu do praxe do realizácie, pre úžitok tým, ktorí to potrebujú. Vidíte, ide to aj na Slovensku.
M. B.: Ktoré z dosiahnutých výsledkov považujete za najvýznamnejšie?
J. ŽIVČÁK: Vážim si všetky dosiahnuté výsledky s už spomínaným skvelým tímom mojich pracovníkov a spolupracovníkov. Poháňa nás kvalita života ľudí, ktorí užívajú naše implantáty. Avšak možno by som poukázal na svetový unikát v oblasti implantológie, a to maxilofaciálny implantát, ktorý bol aplikovaný slovenskému pacientovi, výskumne realizovaný na slovenskej univerzite a vyrobený slovenskou firmou. Ide o tzv. tvárový implantát vo veľkosti takmer 86 percent tváre, implementovaný v slovenskej univerzitnej nemocnici interdisciplinárnym tímom lekárov a technikov v Košiciach.
M. B.: Aká bola Vaša cesta k biomedicínskemu inžinierstvu?
J. ŽIVČÁK: Mal som šťastie, že odbor sa začal tvoriť v 80-tych rokoch minulého storočia, kde som práve ukončil vysokoškolské štúdium. Vďaka povereniu touto činnosťou bývalým dekanom Strojníckej fakulty v Košiciach profesorom Budom sa podarilo spoločne s podporou manažérskych a odborných tímov vytvoriť dnešnú platformu. Vycítili sme obrovskú príležitosť, ktorú sa nám podarilo pretvoriť zhruba za 22 rokov na oblasť špičkových výsledkov porovnateľných so svetom.
M. B.: Ako najradšej relaxujete?
J. ŽIVČÁK: Viete, ťažko u mňa definovať, čo je chvíľa relaxu. Poznáte to, keď niečo nosíte v hlave, tak stále vám to zaťažuje operačnú pamäť. Ale predsa len je jeden krásny priestor môjho relaxu, a to je poľovanie, čím viac byť v prírode, v lese. Tam je obrovský priestor pre načerpanie telesných, ale aj duševných síl a energie.
M. B.: Ďakujem Vám za rozhovor a aj v mene redakcie Vám blahoželám k oceneniu.
Rozhovor pripravila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Foto: Ján Michálik, NCP VaT pri CVTI SR a z archívu prof. Jozefa Živčáka