Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

FME Racing Team STU zvíťazil so svojim energeticky úsporným vozidlom

VEDA NA DOSAH

členovia tímu FME Racing Tam zo SjF s dizajnérmi ateliéru FAST na FA STU

Jedna z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete, ktorá má svoje verzie v Európe, Spojených štátoch a v Ázii. Univerzitné tímy v nej súťažia v navrhovaní a stavbe energeticky úsporných vozidiel s cieľom dosiahnuť čo najnižšiu spotrebu pri prejdení čo najväčšej vzdialenosti na jeden liter paliva alebo ekvivalentu inej energie.

Práve na tejto súťaži Shell Eco-marathon (koná sa od roku 1985) sa siedmym študentom Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave podaril naozaj prevratný úspech. V silnej konkurencii získal FME Racing Team prvé miesto. Súťaže sa zúčastnilo celkovo 27 tímov prevažne z Turecka, dva tímy boli z Grécka a Bulharska a náš tím zastupoval strednú Európu.

Na súťaži, ktorá sa konala v tureckom Istanbule koncom septembra, sa Slovákom podarilo na jeden liter paliva teoreticky prejsť 377 kilometrov. Študenti si vozidlá vlastnoručne navrhujú a vyrábajú. A kým pred 30 rokmi štartovali na drevených vozidlách poháňaných motormi z kosačiek, dnes je na štarte viac ako dvesto rôznych prototypov z najmodernejších materiálov.

Prvenstvo slovenským študentom zároveň umožňuje štartovať na budúcoročnom medzinárodnom Shell Eco-marathone v Londýne, kde si budú môcť zmerať svoje poznatky s tímami z celej Európy. Tím FME Racing Team zo SjF STU v Bratislave sa súťaže v Londýne zúčastnil aj tento rok, a to už piaty raz. V tejto sezóne sa tím vrátil k benzínovému pohonu, keďže s pohonom na CNG mali viaceré technické problémy. 45 kg vážiace vozidlo dosahuje maximálnu rýchlosť 40 km/h s pohonnou jednotkou Honda GX25 alebo Honda GX35.

Tím FME zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave navyše zapojil do prípravy aj dizajnérov z ateliéru FAST z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Tí stoja za nadčasovou karosériou s aerodynamickými tvarmi, postavenou na využití moderných uhlíkových vlákien.

V Ateliéri  FAST už pritom vzniká model vozidla pre FME Racing tím na budúci rok – tento raz pre kategóriu Urban Concept. Ak sa ho konštruktérom zo Strojníckej fakulty podarí postaviť, bude prvým na Slovensku.

Vozidlo kategórie Futuristic Prototype pre Shell Eco Marathon; foto: Maria Simkova

Informácie a foto poskytla: Andrea Settey Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky