INNCON – Innovative construction prináša inovácie v oblasti stavebníctva pre zefektívnenie a skvalitnenie technologických postupov, čím zákazník získa časovú a finančnú úsporu. Ide o projekt, ktorý obsadil prvé miesto v súťaži Slovak University Startup Cup 2018 v kategórii Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika. Jeho autorom je Ing. Dominik Dubecký, Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach.
Start-up sa zaoberá vývojom dvoch produktov určených pre stavebníctvo. Je to stavebná doska Comfywarm so zabudovaným infračerveným vykurovaním a zariadenie na dodatočné vytváranie otvorov v konštrukcii bez porušenia povrchu. Použitie týchto produktov zefektívni tradičné pracovné postupy, čo v konečnom dôsledku šetrí čas a peniaze. Ďalším súvisiacim vývojovým produktom je zariadenie na dodatočné vytváranie otvorov (kanálov) bez porušenia povrchu konštrukcie, ktoré nájde využitie nielen pri inovatívnych doskách Comfywarm, ale aj pri dodatočných úpravách sendvičových izolačných panelov či zateplených fasádach.
„Nečakal som, že by som mohol získať ocenenie. Na druhej strane ma to samozrejme veľmi potešilo. Je to česť, keď sa odborná porota zhodne na tom, že práve náš projekt vyberú ako víťazný v danej kategórii. Ocenenie vnímam ako odmenu za snahu, ktorú je potrebné do projektu vynakladať, taktiež to je pre mňa povzbudenie do ďalšej práce,“ uvádza Ing. Dominik Dubecký.
Stál pri zrode myšlienky a postupne sa snaží produkty zdokonaľovať. „Vo všeobecnosti je projekt výnimočný okrem iného aj tým, že vo svojej oblasti môžu produkty nájsť uplatnenie v širokom spektre užívateľov. Časom sa produkty (dosky so zabudovaným vykurovaním) môžu stať každodennou súčasťou, ktorú človek ani nevníma, len mu jednoducho prinášajú úžitok, pričom pridaný benefit je ten, že v procese realizácie ide o jednoduchšiu realizáciu v porovnaní s konkurenciou.“
Aký prínos má teda INNCON pre užívateľov? Jeho autor vysvetľuje, že v prípade dosiek so zabudovaným vykurovaním ide v prvom rade o zjednodušenie procesu zabudovania vykurovania do stavby. „Nie je potrebné realizovať vykurovanie ako samostatný proces, ale je to súčasťou zabudovania bežných stavebných dosiek. Druhým produktom je zariadenie na dodatočné vytváranie otvorov, pričom nedochádza k porušeniu povrchu. Použitím tohto zariadenia je možné realizovať otvory v takých konštrukciách (napr. zateplené fasády, prípadne SIP panely), kde by to ináč nebolo možné.“
*********************************************
Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Slovak University Startup Cup 2018 sa uskutočnilo dňa koncom júna 2018 v Bratislave. Prihlásených bolo 68 projektov z celého Slovenska. Odborná komisia vyhodnotila päť najlepších študentských start-upov podľa jednotlivých kategórií:
- Veda, medicínske technológie
- Informačné technológie, mobilné technológie, web
- Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika
- Životné prostredie, zelené technológie
- Otvorená kategória pre ostatné nápady
Cieľom súťaže je oceniť a podporiť mladú generáciu študentov vysokých škôl, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácii inovatívnych riešení do reálneho podnikania.
Organizátori sú presvedčení, že študentské start-upy majú dôležité miesto v ekosystéme startupovej komunity. Start-upy s najväčším potenciálom vyberala komisia zložená zo skúsených, úspešných podnikateľov, ako aj zástupcov reklamných partnerov, mediálnych partnerov či spolupracujúcich organizácií.
Víťazi piatich kategórií získavajú balík zaujímavých cien ako mentoring od skúsených podnikateľov, konzultačné služby od poradenskej spoločnosti, starostlivosť od finančnej inštitúcie, zapožičanie prémiového auta, atď. Absolútny víťaz pocestuje na celosvetové finále študentských startupov – University Startup World Cup do Dánska a má možnosť predstaviť svoj projekt investorom z celej Európy. Strávi tu päť dní spojených s top mentoringovým programom a možnosťou networkingu so študentskými start-upmi z celého sveta. Globálnemu víťazovi odovzdáva cenu každoročne dánska princezná. Podujatie sa koná v septembri v Kodani.
Projekt sa organizoval aj v iných krajinách pod názvom University Startup World Cup 2018. Zastrešuje ho mimovládna organizácia JCI – Slovensko (Junior Chamber International – Slovakia) v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. JCI-Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí, a to už od študentov vysokých škôl. Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 120 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V roku 2015 oslávila 100 rokov od svojho založenia.
Informácie poskytol: Ing. Dominik Dubecký
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Foto a info zdroj:
https://kpi.fei.tuke.sk/sk/uspech-v-slovak-university-startup-cup-2018
https://www.startupcentrum.tuke.sk/
Uverejnila: VČ