Prírode blízke a technické protipovodňové opatrenia je názov práce Bc. Matúša Lechmana (SvF Technickej univerzity v Košiciach), ktorý obsadil prvé miesto v rámci súťaže Cena Združenia ABF Slovakia BAKALÁR 2017 v kategórii Vodné stavby a vodné hospodárstvo. Vedúcou práce bola Ing. Vlasta Ondrejka Harbuľáková, PhD.
Záverečná práca Bc. Matúša Lechmana bola orientovaná na spracovanie komplexného prehľadu možností protipovodňových opatrení s ohľadom na ich kategorizáciu podľa materiálu a vplyvu na krajinu. Úvod práce je venovaný rozdeleniu protipovodňových opatrení podľa konštrukčnej podstaty a priblíženiu netechnických opatrení na ochranu pred povodňami, ako sú vymedzenie inundačného územia; varovné signály a predpovedné systémy, ako aj edukácia populácie. „V nasledujúcej časti práce študent popisuje a rozoberá prírode blízke opatrenia, ktoré sú v súčasnosti veľmi žiadané. Tretia kapitola zameraná na technické opatrenia na ochranu pred povodňami pozostáva z prehľadu súčasného stavu v oblasti pripravenosti na povodne, z hľadiska vybudovaných poldrov, obmedzujúcich vznik a dopad povodne na území Slovenskej republiky. Všetkých osem poldrov, ktoré sú súčasťou práce, má bohatú obrazovú dokumentáciu s lokalizáciou suchej nádrže na mape Slovenskej republiky a s podrobnými technickými parametrami, s existenciou/neexistenciou regulačných objektov a spôsobom regulácie,“ uviedla Ing. Vlasta Ondrejka Harbuľáková, PhD.
Záverom spracovaný graf hovorí o zastúpení poldrov v jednotlivých krajoch Slovenskej republiky, z ktorého je evidentné, že väčšina z celkovo 48 stavieb je vybudovaná na východnom Slovensku v Prešovskom kraji (20 poldrov). Najmenšie zastúpenie poldrov je v Trnavskom kraji, kde sa nachádza doposiaľ iba jeden polder – Oreské.
Ing. Vlasta Ondrejka Harbuľáková, PhD. priblížila aj prínos tejto bakalárskej práce pre prax „Práca je excelentne spracovaná a je dobrým východiskovým bodom a podkladom pre následné hodnotenia protipovodňovej ochrany – jej efektívnosti. Na základe získaných údajov sa ďalej môžu konfrontovať údaje o poldroch, vybudovaných na konkrétnych lokalitách zo skutočne evidovanou účinnosťou suchých nádrží v období počas zvýšenej povodňovej aktivity alebo priamo počas povodní. Po implementácii klimatických a meteorologických charakteristík ako úhrny zrážok, počet slnečných dní, teploty ovzdušia a pod. vieme dlhodobo hodnotiť vplyv týchto stavieb na možnosti zvýšenia stupňa ochrany pred povodňami a zmierňovanie následkov povodní.“
Vedúca práce je presvedčená, že s ohľadom na povodne, ktoré sprevádzajú človeka celú jeho existenciu, sa musíme usilovať o znižovanie povodňových rizík na najnižšiu možnú mieru. „Výstavba suchých nádrží, najmä v pramenných miestach tokov za účelom zadržania vody v krajine, môže byť jedným z riešení protipovodňovej ochrany v podmienkach Slovenskej republiky.“
Slávnostné odovzdávanie cien 12. ročníka súťaže Cena Združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva-ABF Slovakia BAKALÁR 2017 za najlepšiu bakalársku prácu roku 2017 sa uskutočnilo dňa 18. januára 2018 na pôde Fakulty architektúry STU v Bratislave. Porota vybrala prácu Bc. Matúša Lechmana v kategórii Vodné stavby a vodné hospodárstvo za jeho tvorivý prístup k vybranej problematike, ktorý začína otvárať diskusiu riešenia protipovodňového opatrenia, poukazuje na dôležitosť prvotnej analýzy a umiestnenie do týchto opatrení do prírodného priestoru. Ďalším dôvodom zisku ocenenia je, že práca komplexne vystihuje riešenú problematiku od zachytávania prameňa až po zadržiavanie väčšieho množstva vody a tiež to, že táto práca zo všetkých najviac propaguje spoločensky užitočné riešenia a aktuálnosť zadržiavania vody v prírode.
Ocenenia na ďalších priečkach:
2. miesto
Názov práce: | Analýza objemových zmien v nádrži Veľká Domaša |
Autor: | Bc. Jakub Mydla |
Vedúci práce: | prof. Ing. Andrej Šoltész, PhD. |
Vysoká škola: | SvF STU Bratislava |
Cena udelená za: | odborne rieši problematiku a jej tvorivosť spočíva v tom, že prikladá väčšiu váhu k zisťovaniu vstupných údajov pre analýzu bilancie; komplexnosť práce spočíva v prístupe zameranom na bilančné meranie v širšom rozsahu; táto práca môže slúžiť pre zvyšovanie spoločenského povedomia úžitkovej hodnoty týchto nádrží. |
3. miesto
- cena nebola udelená z dôvodu, že zvyšné práce nenaplnili kritéria hodnotenia v plnom rozsahu.
V rámci sekcie Vodné stavby a vodné hospodárstvo bol predsedom poroty Ing. Pavel Frankovský, členmi Ing. Ján Heriban a Ing. Jozef Schlosser a ako tajomník pôsobil Ing. arch. Ing. Martin Dubiny.
*********************************************
Cena sa udeľuje každoročne v celoštátnej súťaži absolventom príslušných vysokých škôl na Slovensku za najlepšiu záverečnú bakalársku prácu. Jej predmetom sú záverečné práce bakalárskeho štúdia v študijných odboroch Architektúra a urbanizmus, Architektonická tvorba, Pozemné stavby, Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby, Vodné stavby a vodné hospodárstvo, vrátane medziodborových akreditovaných študijných programov. Zmyslom udeľovania ceny je podnietiť a motivovať študentov ku kvalitným komplexným výstupom záverečných prác daných odborov. Odbornými garantmi Ceny sú Slovenská komora stavebných inžinierov a Spolok architektov Slovenska. Zriaďovateľom a vyhlasovateľom Ceny je Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia, a spoluzriaďovatelia Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Slovenská komora stavebných inžinierov, Slovenský zväz stavebných inžinierov, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska a Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.
Do celoštátneho kola Ceny v aktuálnom 12. ročníku prihlásilo práce svojich absolventov 5 fakúlt z 3 vysokých škôl v nižšie uvádzaných počtoch: TU v Košiciach, Stavebná fakulta – 10 prác, TU v Košiciach Fakulta umení – 2 práce, ŽU v Žiline, Stavebná fakulta – 4 práce, STU v Bratislave, Fakulta architektúry – 8 prác, STU v Bratislave, Stavebná fakulta – 11.
Spolu 35 záverečných prác obsadilo sekcie nasledovne: sekcia i: architektúra a urbanizmus štyri fakulty – 11 prác, sekcia ii: pozemné stavby štyri fakulty – 11 prác, sekcia iii: inžinierske konštrukcie a dopravné stavby štyri fakulty – 9 prác, sekcia iv: vodné stavby a vodné hospodárstvo dve fakulty – 4 práce.
Vyhlasovanie výsledkov súťaže bolo už tradične oživené krátkou prezentáciou víťazných prác samotnými autormi. Následne prebehla vernisáž výstavy vo výstavných priestoroch FA STU z posterov všetkých záverečných bakalárskych prác, ktoré postúpili do celoslovenského kola.
Viac informácií na webovej stránke ABF Slovakia/Cena Bakalár 2017
Informačný a foto zdroj: ABF Slovakia/Cena Bakalár 2017
Ilustračné foto: Pixabay.com /lynberg/
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ