Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Súťažný návrh mladých architektiek z STU ohúril medzinárodnú porotu

VEDA NA DOSAH

Zľava: Kristína Boháčová a Jana Hájková. Foto: Youtube/Fakulta stavební ČVUT v Praze

Akademická obec hovorí o mimoriadnom úspechu na medzinárodnej scéne. Dve študentky architektúry zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave zabodovali na celosvetovej súťaži Inspireli Awards, z ktorej si v kategórii „Navrhni reálny projekt“ odniesli prvú cenu za návrh budovy veľvyslanectva ČR v Addis Abebe v Etiópii.

Projekty zapojené do súťaže Inspireli Awards hodnotila porota zložená z viac než 200 svetovo uznávaných architektov 80 národností. Študentky Kristína Boháčová a Jana Hájková zvíťazili s projektom, ktorý zrealizovali v rámci školského ateliérového zadania.

Návrh mladých architektiek z STU obstál v konkurencii 281 projektov z celého sveta. Porota ho v rámci špeciálnej kategórie Navrhni reálny projekt – Návrh ambasády Českej republiky v Addis Abebe v Etiópii označila za najlepší a ocenila prvým miestom.

„Návrh Jany Hájkovej a Kristíny Boháčovej zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave nás zaujal zaujímavým skĺbením všetkých požadovaných funkcií budúceho veľvyslanectva Českej republiky. Študentky navyše použili exteriérové materiály v súlade s etiópskym prostredím a s veľkou ľahkosťou prepojili českú a etiópsku kultúru. Zásadnú úlohu potom zohral vzhľad jednotlivých objektov umiestnených na rozľahlom pozemku, realizovateľnosť projektu a zohľadnenie možných finančných nákladov spracovaného riešenia,“ vysvetlil Petr Kyslík z Ministerstva zahraničných vecí ČR, riaditeľ odboru správy majetku, ktorý má na starosti projektovú realizáciu českej ambasády v etiópskej Addis Abebe.

Ambasáda Českej republiky v Addis Abebe nás zlákala možnosťou vyskúšať si navrhovanie v krajine s úplne inou klímou, kultúrou a históriou. Ako zaujímavý nám prišiel aj nápad mať projekt nielen ako školskú prácu, ale môcť ho prihlásiť aj do súťaže so šancou na skutočnú realizáciu,“ povedali 23-ročné študentky. Doplnili, že na projekte pracovali viac než štyri mesiace a ešte pred vytvorením návrhu sa oboznamovali s tradíciami africkej architektúry, stavebnými materiálmi, lokálnymi zdrojmi aj spôsobmi ochladzovania budov.

Súťažný návrh Kristíny Boháčovej a Jany Hájkovej. Foto: FA STU

„Naším zámerom bolo navrhnúť objekt na princípe sebestačného mikro-urbanistického riešenia, kde budú zamestnanci ambasády žiť plnohodnotný život. V rámci areálu bolo pritom potrebné vyriešiť viac budov s rôznym určením. Práve táto rôznorodosť od verejno-reprezentatívnej až po súkromnú obytnú sféru nás prinútila zamyslieť sa nad poňatím a atmosférou jednotlivých objektov. Hlavným prvkom sa pre nás stal múr chrániaci areál, ktorý je nutným bezpečnostným prvkom, ktorému sme sa rozhodli dať vyšší zmysel. Nebrali sme ho preto ako bariéru, ale ako prostriedok pre vytvorenie rôznych typov priestorov,“ povedala Jana Hájková. Kristína Boháčová doplnila, že návrh ráta aj s princípom trvalej udržateľnosti: „Stavby sú z klasických pálených tehál, v objektoch využívame pasívne vetranie, tzv. wind catcher, čo je pre Afriku typický spôsob ‚lapania vetra‘ v podobe komína.“ dopĺňa Kristína Boháčová. V obytných budovách sa navyše budú nachádzať aj terasy a bazény vrátane úžitkových záhrad, ktoré obyvateľom umožnia čiastočnú sebestačnosť.

Nový areál českého veľvyslanectva v Etiópii by mal byť dokončený v roku 2025 a jeho výstavba je vyčíslená na 225 miliónov českých korún. Účelom je náhrada zastaralého a priestorovo nevyhovujúceho objektu z roku 1966.

O súťaži

Zakladajúci kameň súťaže Inspireli Awards položil v roku 2015 dizajnér profesor Bořek Šípek spolu so psychológom architektúry Karlom Smejkalom. Vyhlasovateľom je medzinárodná online platforma pre architektov Inspireli a spoluorganizátormi České vysoké učenie technické ČVUT a Fakulta stavebná ČVUT v Prahe. Tohtoročného štvrtého ročníka súťaže sa v štyroch kategóriách zapojilo 1 038 súťažiacich s 887 projektmi. Slávnostné vyhodnotenie ročníka sa konalo 10. októbra na Fakulte stavebnej ČVUT v Prahe.

 

Spracovala: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Youtube/Fakulta stavební ČVUT v Praze, FA STU

Video: Youtube/Fakulta stavební ČVUT v Praze

 

Zdroje: ČVUT/Lidmila Kábrtová, STU/Fedor Blaščák

https://www.inspireli.com/cz/awards/detail/651

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky