Technológia, ktorá premieňa ľudské kroky na energiu, sa postupne šíri do celého sveta.

Chodník, ktorý vyrába energiu z ľudských krokov. Zdroj: Youtube/ TechCrunch
Japonsko vyrába elektrinu pomocou krokov ľudí. Tokio ako jedno z najrušnejších miest na Zemi nainštalovalo na chodníky špeciálne nášľapné dlaždice. Každý krok na nich zachytáva kinetickú energiu a premieňa ju na zelenú elektrinu.
Piezoelektrický princíp
Jadrom technológie je piezoelektrický princíp, ktorý premieňa mechanický tlak na použiteľnú energiu. Jeden krok môže takto rozsvietiť žiarovku na desiatky sekúnd. To sa môže na prvý pohľad javiť ako malý efekt, ale na miestach, kde prejdú tisíce ľudí, je to významné množstvo využiteľnej energie, ktorá môže poháňať napríklad verejné osvetlenie alebo lokálnu infraštruktúru. O téme písal portál Hookey Media.
Táto technológia sa teraz šíri po celom svete. Efektivita stúpa vo frekventovaných oblastiach, ako sú vlakové stanice, centrum mesta, zábavné parky či husto využívané pešie zóny.

Pohľad na technológiu pod špeciálnou dlaždicou. Zdroj: Youtube/TechCrunch
Úskalia
Najväčším úskalím týchto dlaždíc je ukladanie elektriny či škálovateľnosť. S postupom zlepšovania piezoelektrickej technológie sa však účinnosť týchto systémov môže zvýšiť, čo z nich urobí potenciálne životaschopnejší zdroj energie pre širšie aplikácie.
Ako fungujú chodníky na výrobu elektriny. Zdroj: Youtube/@trunghieupham9607
Zdroj: Hookey Media, Our world, Inspire Knowlege
(LDS)