Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aby domy boli postavené lacnejšie, kvalitnejšie a rýchlejšie. To je projekt IHC

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto: dom; Pixabay.com /PIRO4D/

Vývojom multi-dýzovej 3D tlačiarne pre stavbu domov sa zaoberá startup IHC (Instant House Constructon). Cieľom je dostať stavbu domov pomocou 3D tlače do bežnej praxe na európskom trhu. Takéto domy sú lacnejšie, kvalitnejšie a postavené v rekordne rýchlom čase. V Európe však platia o niečo iné pravidlá ako napríklad v Číne alebo USA.

„Vyvíjame 3D tlačiareň pre tlač hrubých stavieb z kompozitných materiálov. Využitie 3D tlače v stavebnom priemysle nie je ani zďaleka novinka – využitiu technológie veľkorozmernej tlače v stavebníctve sa vedci venujú už od roku 1995. Z labákov univerzít sa výskum v posledných rokoch presúva pomaly už aj do praxe, čo demonštrujú hlavne čínske a japonské firmy. 3D tlač domov už ale nie je len hudba budúcnosti – toto odvetvie sa posúva dopredu míľovými krokmi a je len otázkou času, kedy možno práve váš ďalší domov postaví automatizovaná 3D tlačiareň,“ vysvetlil autor myšlienky Michal Takáč.

Startup IHC patrí medzi projekty, ktoré sa v rámci 9. kola súťaže inovatívnych nápadov – startupov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!” dostali do predinkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

Treba myslieť na odlišné podnebie

Tvorcovia chcú prispôsobiť konštrukciu 3D tlačiarne, ktorú vyvíjajú tak, aby nimi vytlačené hrubé stavby domov spĺňali všetky potrebné európske normy a vyhlášky.

„Taktiež treba myslieť na odlišné podnebie v rozličných častiach kontinentu – rôzne teploty počas roka, rozdiely teplôt, poveternostné podmienky. Tlačovú hlavicu navrhujeme tak, aby zvládala tlačiť z rôznych materiálov (čím chceme využiť možnosti lokálnych dodávateľov) a taktiež zároveň múry zvnútra zateplila.“

Návrhy konštrukcie stien (Instant House Construction, 2019)
Návrhy konštrukcie stien (Instant House Construction, 2019)

Michal Takáč približuje, že aktuálne sú s projektom pri jeho úplných začiatkoch – prvotný impulz reálne začať na projekte „makať“ im vraj dal Startup Weekend 2019 v Košiciach.

„Tam sme vlastne poskladali takmer celí tím. O niekoľko týždňov neskôr sme sa zúčastnili súťaže ´Máš nápad? Prezentuj svoj startup!´ v Univerzitnom vedeckom parku Technicom na pôde Technickej univerzity v Košiciach, kde sme sa dostali do akceleračného programu pre startupy.“

Hneď niekoľko benefitov

Od pobytu v Startup centre TUKE realizátori projektu očakávajú niekoľko benefitov, medzi nimi prístup k mentorom, ľudom z biznisu a hlavne možnosť využiť laboratória TUKE, pretože množstvo vecí a procesov, ktoré sú súčasťou vývoja 3D tlačiarne pre tlač veľkorozmerných objektov, ako sú domy, budú testovať v laboratórnych podmienkach, aby spĺňali prísne špecifické kritéria.

Aké výsledky vlastne očakávajú od svojho projektu? Chcú dosiahnuť viac než 50 % zníženie nákladov, zredukovať stavebný odpad a dopomôcť ľuďom bývať v novom do 2 týždňov od začatia stavby.

„Počas prvých dvoch mesiacov sme oslovili niekoľko stavebných firiem a vytvorili prvotnú verziu biznis plánu. Začali sme pracovať na návrhu konštrukcie 3D tlačiarne a pracujeme na vylepšení návrhu konštrukcie stien hrubej stavby. Stretli sme sa taktiež s niekoľkými potenciálnymi investormi a potenciálnymi partnermi zo Slovenska a Česka.“

Pripravuje sa prototyp

V aktuálnej fáze potrebujú riešitelia vytvoriť prototyp tlačiarne, pomocou ktorej vytlačia testovacie kusy stien a tie budú následne použité na fyzikálne testy v testovacích laboratóriách. Na základe výsledkov testov sa bude hardvér, ako aj softvér, postupne dolaďovať až do stavu, kedy bude možné prejsť do ďalšej fázy, ktorou bude stavba menšej technickej budovy.

„Pre naše potreby nevieme využiť už hotové softvérové riešenie, a teda potrebujeme naprogramovať vlastný firmvér (riadiaci softvér elektronického zariadenia, teda u nás je to 3D tlačiareň),“ dopĺňa autor projektu.

Zatiaľ pracujú sami, no pokúšajú sa o nadviazanie spolupráce s potenciálnymi partnermi na Slovensku a v Čechách. V tíme majú doktorandov špecializujúcich sa na stavebníctvo, automatizáciu a riadenie systémov, stavebných inžinierov, programátorov s 10 a viacročnou praxou, ale aj docenta špecializujúceho sa na využívanie alternatívnych zemských zdrojov s niekoľkými patentmi a dizajnmi.

Výhod je viacero

„Medzi hlavné výhody využitia 3D tlače pri stavbe domov patria markantné zníženie nákladov, výrazné zrýchlenie vybudovania hrubej stavby a optimalizovaná kvalita stavby. Už teraz stavebné firmy začínajú pociťovať nedostatok kvalifikovaných murárov, a preto často siahnu po lacnej pracovnej sile, dôsledkom čoho trpí efektivita a kvalita práce. Kvalita stavieb potom nemusí byť v konečnom dôsledku konzistentná naprieč viacerými stavbami. Využitie automatizácie a optimalizácie kvality vďaka technológii 3D tlači v stavebníctve spolu s technológiou, ako je napríklad machine learning, môže výrazne zlepšiť vlastnosti stavieb a udržať konzistentnú kvalitu, prípadne zlepšujúcu sa od projektu k projektu,“ opisuje Michal Takáč.

Viac informácií o projekte

*********************************************

O postupujúcich startupoch v rámci súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!” rozhodla koncom júna 2019 odborná komisia pod vedením predsedu komisie prorektora TUKE – prof. Ing. Antona Čižmára, CSc. Celkovo sa uchádzalo o túto miestenku 17 inovatívnych nápadov/projektov.

Startup centrum TUKE bolo otvorené v roku 2014. Odvtedy sa na Technickej univerzite rozbehli aktivity v oblasti podpory startupov. Hlavným zámerom centra je vytvoriť motivačné prostredie, ktoré pomôže nielen študentom a zamestnancom TUKE, ale aj ostatným obyvateľom regiónu v rozvoji ich inovatívnych nápadov a potenciálu.

Startup centrum TUKE ponúka startupom podporu v rôznej podobe, podľa ich aktuálnych potrieb. Ide predovšetkým o možnosť využívať zdarma priestory v Startup centre TUKE a potrebné prístrojové kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení na univerzite. Ďalej tiež pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov, ako aj expertnú a mentorskú podporu.

 

Informácie a ilustrácie poskytol: Michal Takáč

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com /PIRO4D/

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky