Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Šikovný nápad: Prepojenie optického zariadenia s mobilným telefónom

VEDA NA DOSAH

Ing. Ján Beňo, tvorca projektu PRO-OPT one

Start-up zameraný na vývoj adaptéra pre optické zariadenia, ktorý dokáže prepojiť ľubovoľný mobilný telefón s optickým zariadením, napríklad ďalekohľadom, to je projekt PRO-OPT one. Cieľom prepojenia je možnosť fotiť alebo nahrávať videá v takom priblížení, ako ich vidí ľudské oko v ďalekohľade.

Projekt, za ktorým stojí Ing. Ján Beňo, postúpil do pred-inkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) v rámci 6. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“.

„Nápad vznikol počas poľovačky, kedy som chcel prvýkrát prepojiť mobil s ďalekohľadom, ale bolo to veľmi náročné. Rozhodol som sa preto vytvoriť adaptér, ktorý to dokáže jednoducho, rýchlo, pevne a elegantne. Skúšal som materiály, mechaniku a techniku prepojenia. Následne som si kúpil 3D tlačiareň, ale iba stavebnicu, lebo to bola lacnejšia verzia. Dva týždne som ju však po večeroch staval. Potom nasledovalo obdobie dizajnovania a kreovania, až som vytlačil funkčný prototyp,“ uviedol autor myšlienky.

Jeho nápad vznikol v roku 2014, v minulom roku sa už podarilo založiť komerčnú firmu, pričom všetko si Ing. Ján Beňo financuje z vlastných zdrojov. Najväčšou výzvou a prekážkou bola pre neho v čase vývoja dostupnosť technológií.

Adaptér PRO-OPT one je inovatívny hlavne vďaka prepojeniu mobilného telefónu a optického zariadenia, napr. ďalekohľadu prostredníctvom magnetu, ktorý je umiestnený na držiaku adaptéra a ďalej kovového prvku, ktorý sa pomocou obojstrannej lepiacej pásky nalepí na mobilný telefón. Držiak adaptéra sa pomocou skrutky a matice pripevní na okulár ďalekohľadu. Nakoniec sa pomocou magnetickej sily pripojí kovový prvok k magnetu na držiaku a tým aj mobilný telefón k ďalekohľadu veľmi rýchlo, pevne a jednoducho. Vďaka malým rozmerom je možné používať ďalekohľad s adaptérom bez potreby zloženia držiaka adaptéra z okulára.

„Vízia, poslanie a cieľ start-upu sa spája v jednom základnom predpoklade, že ľudia ktorí vlastnia ďalekohľad a mobilný telefón, môžu vďaka adaptéru PRO-OPT one fotiť a nahrávať videá efektívnejšie,“ uvádza Ing. Ján Beňo. Po vytvorení funkčného prototypu bol adaptér pre optické zariadenia zapísaný do registra úžitkových vzorov a taktiež dizajn do registra dizajnov na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky. Adaptér PRO-OPT one je start-up zaradený do Statup centra TUKE na šesťmesačnú predinkubačnú dobu.

 ************************************************

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB. Dňa 7. novembra 2017 sa v priestoroch novootvoreného Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM (UPV TECHNICOM) v Košiciach konalo finále 6. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“. Do finále postúpilo 12 inovatívnych projektov z 25 prihlásených.

O postupujúcich start-upoch do pred-inkubačného pobytu v Startup centre TUKE rozhodla odborná komisia pod vedením predsedu komisie, prorektora pre inovácie a transfer technológií TUKE, prof. Ing. A. Čižmára, CSc. Členmi komisie boli zástupcovia investorov, súkromnej a verejnej sféry – Slavomír Hruška (Investeers, a. s.), Miroslava Micová (Slovak Business Agency), Jozef Vojtko (FPT Slovakia), Miroslav Kubiš (CVTI SR, Odbor transferu technológií), Michal Hladký (Creative Industry Košice) a zástupcovia TUKE – František Jakab, Anton Lavrin, Marcel Behún, Martin Chovanec a Marek Blizco.

 

Informácie a fotografie poskytol: Ing. Ján Beňo, tvorca projektu PRO-OPT one

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky