Bicyklujete a popri tom si nabíjate mobilný telefón. Táto predstava efektívneho využitia času a vlastnej energie je dnes už skutočnosťou vďaka šikovným gymnazistom. Adrián Páleš a Filip Tomáška skonštruovali kinetickú cyklo-nabíjačku pre mobilné zariadenia, pomocou ktorej si môžete dobiť rôzne prenosné zariadenia, ako napríklad mobilný telefón, tablet, kameru, fotoaparát či prenosný reproduktor. A to všetko počas jazdy na bicykli, alebo po jej skončení, keďže nabíjačka má aj powerbanku, do ktorej sa ukladá vyrobená elektrina, ktorá sa počas jazdy nespotrebuje.
Adrián a Filip študujú na bilingválnom gymnáziu a keďže sú v poslednom maturitnom ročníku, svoj voľný čas venujú škole, ale aj tomu, čo ich baví. V týchto dňoch sa vrátili z prestížnej celosvetovej projektovej olympiády a na Slovensko priniesli bronzovú medailu. Na súťaž I-SWEEEP /International Sustainable World (Energy, Engineering&Environment) Project Olympiad/ v Houstone v štáte Texas v USA vycestovali ako víťazi národného finále Festivalu vedy a techniky, ktorý organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET.
M. HUCÁKOVÁ: Ako vznikol nápad zostrojiť prvú bezkontaktnú cyklo-nabíjačku RIDELO pre prenosné zariadenia?
ADRIÁN A FILIP: Nabíjačku sme sa rozhodli skonštruovať, keď sme sa pripravovali na stredoškolskú súťaž obnoviteľných zdrojov energie, kde sme skonštruovali bicykel, ktorý mal dynamo a potrebnú elektroniku na nabíjanie prenosných zariadení. Postupom času sme sa zdokonaľovali, vylepšovali a zmenšovali prototypy. Obaja sa radi vozíme na bicykli, pravdupovediac, aj tak vznikol nápad.
M. H.: Popíšte bližšie, ako váš nápad funguje v realite?
ADRIÁN A FILIP: Je to svetovo prvá bezkontaktná cyklo-nabíjačka pre prenosné zariadenia. Je úplne bezdotyková a nemá žiadny vplyv na vašu rýchlosť, ako napríklad staré dynamá, ktoré spomaľovali, respektíve spomaľujú pri jazde na bicykli alebo ako novšie nábojové dynamá, ktoré vo viacerých prípadoch počas jazdy vydávajú nepríjemne zvuky. Naša cyklo-nabíjačka začína nabíjať pri rýchlosti 4 – 5 km/h a pri tejto rýchlosti nabíja rovnako rýchlo ako klasická nabíjačka, ktorú zapojíte doma do zásuvky. Momentálne náš 6. prototyp váži len necelých 70 gramov.
M. H.: Aké máte s projektom plány do budúcna?
ADRIÁN A FILIP: Pôvodne bol náš projekt vytvorený len na súťaž obnoviteľných zdrojov energie – ENERSOL. Postupne sme sa rozhodli ďalej pracovať na projekte a rozvíjať ho. Od začiatku práce na projekte sme úplne zmenili technológiu (zo začiatku sme používali na nabíjanie staré dynamo). Na projekte pracujeme, pretože veríme, že má potenciál uspieť na trhu. Momentálne pracujeme na dokončení vývoja finálneho produktu s poľským partnerom.
M. H.: Priniesli ste bronzovú medailu z medzinárodnej súťaže v USA, v prvom rade pre seba, ale najmä pre Slovensko. Ako vnímate tento úspech?
ADRIÁN A FILIP: I-SWEEEP je svetovo najväčšia olympiáda vedeckých projektov na svete. Pre nás ako pre start-up to nemalo veľmi veľký dopad na naše ďalšie napredovanie, skôr išlo najmä o reprezentáciu Slovenska, ale keďže sme obaja ešte na strednej škole, tak tento úspech môže výrazne pomôcť pri prijímaní na vysokú školu v zahraničí, keďže táto súťaž je oceňovaná hlavne americkými univerzitami. Získať toto ocenenie môže byt pre bežného študenta veľmi komplikované a náročné, ale keďže Ridelo funguje už ako start-up viac ako 2 roky, tak sme mali „kvázi“ všetky potrebné veci, podklady, dokumenty už pripravené. Jediné, čomu bolo treba venovať väčšiu pozornosť, bol prototyp. Urobili sme však chybu, že sme si neuvedomili, že ide o science fare a po tých všetkých start-up eventoch sme mali project board postavený inak ako ostatní. To znamená, že sme nepoužili komplikované grafy ani nič podobné, a toto je aj po konzultácii s porotcami dôvod, prečo sme skončili len na 3. mieste, avšak aj tak nás to veľmi potešilo.
M. H.: Máte v úmysle prostredníctvom Vášho projektu zároveň motivovať ľudí, aby sa viac hýbali a venovali športu?
ADRIÁN A FILIP: Čo sa týka pomoci ľudom a motivácie, naším cieľom je poskytnúť napríklad cyklo-turistom stály zdroj elektrickej energie, keď jazdia dlhé trasy a potrebujú nabíjať svoje prenosné zariadenia ako napr. GPS, mobilný telefón alebo kameru. Zároveň chceme motivovať mladých ľudí, najmä mladých Slovákov, aby sa nebáli pokúsiť sa realizovať svoje nápady.
M. H.: Ďakujeme za rozhovor a v mene redakcie prajeme veľa ďalších úspechov
Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah
Foto: z archívu Adriána Páleša a Filipa Tomášku
Uverejnila: ZVČ