Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvá inteligentná nositeľná kamera

VEDA NA DOSAH

kamera Benjamin Button

Od narodenia až do veku zhruba štyroch rokov má človek veľmi obmedzenú pamäť. Detské spomienky sa prakticky neuchovávajú, nič z tohto obdobia si nepamätáme napriek tomu, že naša osobnosť sa nám už formuje.

Riešenie, ako čo najvernejšie zachytiť významnú udalosť v reálnom čase a zároveň ju zaznamenať, a to priamo z pohľadu dieťaťa, prináša prvá inteligentná nositeľná kamera Benjamin Button. „Táto hi-tech kamera nielenže zachytáva svet z perspektívy detí, ale automaticky vyberie tie najlepšie momenty dňa a vytvorí z nich jednoducho zdielateľné video, ktoré budú milovať nielen deti, ale aj ich rodičia či starí rodičia. Dlhodobým cieľom Benjamina Buttona je vytvoriť ekosystém okolo rodinných spomienok a spôsobiť revolúciu rodičovstva tým, že umožní rodičom a deťom, aby spolu trávili čas a zároveň zachytili a uchovali spoločné spomienky pre ďalšie generácie,“ uvádza Michala Lipková, ktorá v rámci projektu zastrešuje UX dizajn a branding. 

dieťa nahráva prostredníctvom kamery Benjamin ButtonBenjamin Button tak rodičom umožňuje prežiť chvíle, pri ktorých nemohli byť a deťom zas uchová spomienky na prvé roky ich života. Okrem sentimentálnej hodnoty je prínosom tejto kamery aj jej možné využitie v psychoterapii, keďže veľa ľudských blokov a strachov má svoje korene v časoch útleho detstva. Táto inteligentná kamera mení spôsob ľudskej pamäte. Ide o ekosystém založený na inteligentnej, nositeľnej a jednoduchej kamere, ktorá zachytáva najcennejšie spo­mienky z perspektívy dieťaťa. Následne z nich vyberie tie najlepšie a umožní podeliť sa s nimi s najbližšími ľuďmi v jeho okolí.

Jej účasťou je precízne kalibrovaný systém, ktorý analyzuje video v reálnom čase na základe zvukov, pohybov a tvárí a vyberá najlepšie momenty, aby jeho užívateľ nemusel strácať čas strihaním a úpravami.

Štvrtý prototyp Benjamina Buttona sa momentálne podrobuje testovaniu v uzavretom kruhu Beta testerov. Michala Lipková vysvetľuje, že zároveň sa spolu s ním testuje aj inteligentný softvér, taktiež v Beta verzii. Realizačný tím na tejto myšlienke pracuje od júna 2014 a ako aj tvorcovia unikátnej kamery priznávajú, často krát s mnohými chybami, no vždy zostali verní originálnej myšlienke – zachraňovať detské spomienky, ktoré by mohli byť inak navždy stratené.

„Vďaka a cez spomienky najmladších členov rodiny vytvárame svet, kde spájame rodiny v rýchlej a náročnej dobe,“ hovorí Dominik Orfánus, vedúci tímu Benjamina Buttona. Ďalej je to Boris Salap, hlavný kreatívny mozog a spolu s Ivanom – crowdfundingovým manažérom momentálne finišujú na prípravách na crowdfundingovú kampaň na portáli Kickstarter. Dennis, Veronika, Matúš, Daniel, Ľudo a iní taktiež prispievajú na zdokonaľovaní produktu a služieb ako i firemných partnerstiev a kontaktov. Benjamin Button je vyrobený mladou, svedomitou firmou s centrálou v Berlíne, Nemecku a prevádzkou v Bratislave.

Parametre kamery Benjamin Button:

 • 140° širokouhlý uhol záberu, asférická šošovka
 • 1080p / 30fps nahrávanie videa vo full HD rozlíšení, pokročilé funkcie pre vylepšené video
 • 16 GB dátové úložisko
 • Li-pol batéria s kapacitou nahrávania až do 3 hodín
 • Automatické zapínanie a vypínanie
 • Vode, prachu a deťom odolné (IP 66/67)
 • USB – C konektor
 • H.264 video kódovanie
 • 2inch (53 mm) priemer and 0.79 (20 mm) inch hrúbka
 • Váha 65 g (2.3 Oz) = alebo 4 balíčky žuvačiek
 • žiadne aktívne WiFi ani Bluetooth počas nahrávania

Z hľadiska ochrany zdravia a bezpečnosti je táto kamera plne vhodná aj pre deti. Obal je vyrobený z plastu bez obsahu BPA, je vodotesný a odolný pádu z výšky jedného metra. Produkt vyrobili tak, aby nemohol byť prehltnutý.

Počas nahrávania nie je aktívna žiadna bezdrôtová komunikácia. K prenosu videa cez internet dochádza, iba ak je kamera umiestnená vo svojom stojane, ktorý sa nachádza mimo dosahu dieťaťa. Na ukladanie dát bol vytvorený čo najbezpečnejší cloudový systém, prípadne sa spomienky zachytené kamerou dajú klasicky uložiť na hard disk alebo SD kartu. Prvá séria produktov má dostupná cez kampaň na crowfundingovom portáli Kickstarter už v máji 2017.

V blízkej budúcnosti plánuje realizačný tím Benjamina Buttona implementovať aj umelú inteligenciu, ktorá sa bude schopná naučiť rozpoznať hlas a správanie die­ťaťa a ešte lepšie tak vybrať najlepšie momenty dňa.

 

Benjamin Button vyhral tiež špeciálnu cenu na Slovak Startup Awards 2015, je absolventom Berlin Startup Academy 2015 a súčasťou German Tech Entrepreneurship Centre v Berline. Medzi jeho spolupracujúcich partnerov patria spoločnosti ESET (bezpečnosť), Innovatrics ( vývoj SW), E-Sense Slovakia (technika), WebGlobe / Yegon (servery), Lemberg (aplikácie), EBV (dodávateľ súčiastok).

 

Informácie a foto poskytla: Michala Lipková, ktorá má na staroti UX dizajn a branding BenjaminaButtona.

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

 

Tento inovatívny projekt bol predstavený v rámci 4. ročníka networkingo­vého podujatia TECH INNO DAY, ktoré sa konalo začiatkom apríla 2017 na Fakulte informatiky a informačných technológií v Mlynskej doline, Bratislava.

TECH INNO DAY organizoval opäť Univerzitný technologický inkubátor STU v Bratislave, ktorý patrí medzi prvé univerzitné inkubátory na Slovensku. Počas 11 rokov svojej existencie podporil rozbeh už viac ako 50 inovatívnych firiem. 

„Podujatie TECH INNO DAY vzniklo pre to, aby sme zvýšili povedomie o zaujímavých projektoch študentov a technologických start-upov. Zároveň ponúka priestor na networking a získanie zaujímavých kontaktov pre firmy aj študentov,“ hovorí Lenka Bednárová, vedúca Univerzitného technologického inkubátora STU v Bratislave.

 

ZOZNAM VŠETKÝCH VYSTAVOVATEĽOV – originálnych študentských projektov z STU a inovatívnych firiem

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky