Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Plávajúci luxus

VEDA NA DOSAH

Plachetnica Flying Clipper sa dostane na more v budúcom roku, foto Star Clippers

Cestovať z prístavu do prístavu a spoznávať svet na lodi s luxusom plávajúceho mesta je ponukou mnohých cestovných kancelárií. Túži po nej mnoho dovolenkárov a lodiarske spoločnosti majú pre splnenie ich túžob pripravené špecializované lode.

Usudzujúc podľa ponúk dovolenkových pobytov našich cestovných kancelárií aj u nás už zrejme pribúdajú dovolenkári, ktorí sú schopní a ochotní zaplatiť nemalú sumu za plavbu niektorou z lodí, ktoré sa v angličtine označujú výrazom cruise ships. Tento výraz možno najvýstižnejšie preložiť pomerne dlhým slovným spojením luxusné výletné lode.

Ponuka nových zážitkov

Cruise ships poskytujú svojim hosťom – v podstate krátkodobým obyvateľom – všemožný luxus vrátane rôznych zábaviek na trávenie voľného času, napríklad fitnes programov či iných športových aktivít, diskoték, návštevy kina či divadla a, samozrejme, možnosti na nákup tovaru rôznych luxusných značiek. Výletné plavby takýmito loďami sa najčastejšie konajú v oblasti Karibiku, Stredozemného mora i na Ďalekom východe, pričom počas plavby lode zakotvia v niekoľkých turisticky atraktívnych prístavoch. Pretože celosvetový dopyt po takýchto plavbách narastá, mnohé spoločnosti, ktoré ich organizujú, rozširujú svoju flotilu luxusných výletných lodí. Aj v tejto sezóne sa už začali, alebo začnú plaviť, po svetových moriach lode, ktoré zaujmú výletníkov novými ponukami luxusu alebo zážitkov.

Seabourn Encore – radovánky na hladine

Na Bahamských ostrovoch registrovaná spoločnosť Seabourn Cruise Lines vyslala už v januári na prvú desaťdňovú plavbu svoju novú loď Seabourn Encore, postavenú v talianskych lodeniciach Fincantieri. V porovnaní s doterajšími loďami triedy Odyssey je nová loď väčšia a pojme 600 cestujúcich, ktorí sú ubytovaní v 300 apartmánoch, zariadených nábytkom z mahagónového dreva a disponujúcich súkromnou verandou a mramorom obloženou kúpeľňou. Na lodi Seabourn Encore je aj kasíno, bazén s vírivkou, a hostia majú k dispozícii čosi ako malé prístavisko, z ktorého sa môžu vydať na more na kajakoch, na pedálmi poháňaných člnoch či venovať sa windsurfingu.  

Loď Seabourn Encore ponúka kajuty s nábytkom z mahagónového dreva a kúpeľňu obloženú mramorom, foto wikipédia/Sabung Hamster

Viking Sky, Viking Sun a Nórska radosť

Známa spoločnosť Viking Ocean Cruises zaraďuje v tomto roku do služby dve nové sesterské lode, nazvané Viking Sky a Viking Sun. Tieto luxusné lode majú desať palúb, pojmú 930 hostí, ich dĺžka je 227,2 m, šírka 28,8 m a rýchlosť 37 km/h (20 uzlov). Aj tieto lode vyrobili lodenice Fincantieri. Hostia sa na lodi môžu prechádzať po promenáde, vinúcej sa okolo celej lode, k dispozícii majú aj bazén so sklenou strechou, fínsku saunu s miestnosťou so snehom, a môžu si posedieť okolo ohniska. V lete sa z čínskych prístavov v Šanghaji a Tianjine začne na dovolenkové plavby vydávať nová obrovská loď Norwegian Joy, patriaca spoločnosti Norwegian Cruise Line, registrovanej na Bahamských ostrovoch. Nórska radosť – to je preklad názvu lode – je dlhá 325,9 m, široká 41,4 m a jej ponor je deväť metrov. Loď s dvadsiatimi palubami pojme 3 900 dovolenkárov, o ktorých sa bude starať 1 700 členov posádky. Staviteľom lode sú nemecké lodenice Meyer Werft. Na pohon lode slúži dvojica elektrických hnacích jednotiek ktorých celkový výkon je 40 MW a lodi umožňujú cestovnú rýchlosť 41,7 km/h.

Pretekárska dráha s elektrickými autíčkami na lodi Norwegian Joy, foto Norwegian Cruise Line

O žalúdky dovolenkárov sa na Norwegian Joy stará temer 30 reštaurácií, ktoré okrem jedál tradičnej európskej kuchyne ponúkajú aj špeciality čínskej, kórejskej a japonskej kuchyne. Jednou z atrakcií, ktoré zatiaľ neponúkajú iné výletné lode, je dvojpodlažná pretekárska dráha, na ktorej môže naraz pretekať až desať elektrických autíčok. K dispozícii sú aj počítačové hry na báze virtuálnej reality, malý park, karaoke bar aj vodné tobogány s dvojitou slučkou.

 

Spracoval: Rado Mlýnek

Foto: Star Clippers; wikipédia/Sabung Hamster; Norwegian Cruise Line

Uverejnila: ZVČ

 

Viac o téme luxusných výletnýchlodí, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 6/2017), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky