Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nanoochrana – prečo?

Monika Tináková

Využívanie nanočastíc v nanotechnológií je už vo svete pomerne bežné

Nanoochrana povrchov je nový spôsob, ako dnes môžeme ochrániť rôzne druhy povrchov. Ide o pokrytie špeciálnou neviditeľnou, ale trvácnou vrstvou, ktorá uchráni pôvodný vzhľad povrchu, ktorý zostáva ako nový. 

Nanovrstvu nevidno, pričom však neustále predlžuje životnosť povrchov a zachováva ich vzhľad bez poškodenia. Nanoprodukty zároveň zvyšujú lesk povrchov, zabezpečujú odolnosť proti vode, zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa, sú protišmykové, antibakteriálne, nemenia pôvodnú farbu a nezanechávajú mastný film.1

Využívanie nanočastíc v nanotechnológii je už vo svete pomerne  bežné. Na Slovensku máme šikovných vedcov, ktorí sa tejto vednej disciplíne venujú na teoretickej úrovni, no chýba prepojenie na aplikačné firmy a tým praktická efektivita. Objavujú sa už aj firmy, ktoré nanotechnológie využili na svoje praktické výrobky.

Ako spojiť výskum a prax

Chemická nanotechnológia a biotechnológia teda majú „zelenú“ už aj u nás a máme firmy, ktoré sa venujú propagácii a uplatňovaniu chemickej nanotechnológie. Nanoprodukty sú dovážané väčšinou z EÚ  s cieľom hľadať inovatívne slovenské firmy, ktoré by tieto technológie dokázali využiť vo svojej výrobnej praxi, resp. aplikovať vo výrobkoch s pridanou hodnotou. Firmy sa zatiaľ stavajú k tejto technológii opatrne, pretože je nová, málo poznaná a rozšírená a preto často chýbajú lepšie informácie.

Široké využitie nanoproduktov

Využitie nanotechnológie a nanoproduktov je možné v rôznych odvetviach hospodárstva krajiny Nanočastice striebra sa môžu používať aj pri dezinfekcii kúpalísk alebo pri bežnom umývaní povrchov s trvácnym účinkom a hlavne bez „zápachu po dezinfekcii"či bežného života obyvateľov. Napríklad v stavebníctve si dnes už môžeme špeciálne chrániť fasádu tým, že sa čistí sama, jednoducho zabráni nečistotám priľnúť na povrch omietky. Takýto vzhľad je možné zachovať aj po obdobie 10 rokov. Pokiaľ sa objekt zatepľuje, pomáhajú špeciálne gély, ktoré zabezpečujú tepelnú ochranu.
V potravinárstve sa začal využívať nanostriebrom zušľachtený granulát, z ktorého sa vyrábajú prepravky na potraviny, resp. antibakteriálne obaly a vrecká. Tie zabraňujú rýchlemu skazeniu potravín.

Strieborné nanočastice

Nanočastice striebra (nanosilver) sa môžu používať aj pri dezinfekcii kúpalísk alebo pri bežnom umývaní povrchov s trvácnym účinkom a hlavne bez „zápachu po dezinfekcii“. Nanosilver dezinfekcia je navyše so špecifickým parfumom. Za nepríjemné pachy oblečenia sú zodpovedné baktérie a mikróby, ktoré sa v ňom množia. Nanočastice striebra pre ne vytvárajú nehostinné prostredie a tým pachy eliminujú.

Odporcovia nanočastíc

Nanotechnológie však majú a budú mať aj svojich odporcov. Napríklad výrobcovia čistiacich prostriedkov nebudú určite nadšení, keď ľudia zredukujú, resp. prestanú používať ich prípravky pre trvácnejšie prednosti nanoproduktov. Vývoj a progresívne smerovanie sa nedajú zastaviť.2

Nanotechnológie proti hlasnej hudbe?

„Žiadne pachy, žiadne škrabance, žiadne grafity – už chýba len jediná vec – niečo proti hlasnej hudbe,“ uvádza sa vo videu. Odpoveď znie, že nanotechnológie zatiaľ všetko vyriešiť nevedia, ale hoci je nano malá častica, dajú sa s ňou robiť veľké veci.


1 http://www.nanotechnologia.sk/nano-ochrana-preco/

2 http://www.techpark.sk/technika-92010/nano-je-mala-castica-ale-daju-sa-s-nou-robit-velke-veci.html

 

Spracovala: Monika Hucáková pre NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: nanotechnologia.sk; techpark.sk

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnil: MZ

 

ZvedaVEC je cyklus krátkych filmov, ktoré sa venujú vede a technike. Ako „sprievodca“ novými technológiami v nich  vystupuje Branči (Branislav) Kováč alias raper Vec a za nás zvedavých divákov kladie otázky. Odľahčenou formou nám ukazuje možné využitie rôznych technológií a vedeckých výdobytkov v našej súčasnosti a budúcnosti.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky