Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kam za vedou? Do Múzea dopravy v Bratislave

Marta Bartošovičová

Ukážka exponátov Múzea dopravy v Bratislave

Múzeum dopravy v Bratislave je pobočkou Slovenského technického múzea v Košiciach. Ide o komplexné múzeum dopravy so stálou expozíciou dopravných prostriedkov cestnej a železničnej dopravy. Nachádza sa v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia a v priľahlých skladoch na Šancovej ul. 1/A.

Cestnú dopravu prezentuje zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez neho, cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. Sú tu prototypy vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne a vojenské vozidlá.

Ukážka exponátov v Múzeu dopravy v Bratislave

Na koľajisku možno vidieť výber parných, motorových a elektrických rušňov, nákladných vozňov a špeciálnych koľajových vozidiel slovenských železníc. Jedna z výstavných hál múzea je vyhradená expozícii železničnej signálnej, zabezpečovacej a oznamovacej techniky, zariadení pre údržbu trate, rovnošatám a ďalším predmetom z histórie železničnej dopravy na území Slovenska.

Dejiny múzea 

Prvé skupiny zberateľov a ochrancov dopravných technických pamiatok sa na Slovensku začali formovať v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. V roku 1972 založil v Bratislave MUDr. Michal Ondrejčák spolu so svojimi priateľmi prvý slovenský klub zberateľov historických automobilov a motocyklov, dnes Veterán klub Bratislava. V roku 1973 tu vznikol aj Krúžok priateľov železníc. Pod odborným vedením doc. Ing. Ladislava Križana, CSc., sa tomuto zoskupeniu podarilo v roku 1979 získať prvý historický parný rušeň. Od roku 1981 je nepretržite súčasťou slovenskej kolekcie prevádzkyschopných historických železničných vozidiel.

Ukážka exponátov v Múzeu dopravy Bratislava

Od roku 1983 kolekciu spravuje a komplexnú dokumentáciu dejín slovenských železníc zabezpečuje Múzejno-dokumentačné centrum, ktoré dnes pôsobí v rámci Železníc SR. Pri príležitosti 150. výročia železníc na Slovensku uzatvorili Železnice SR a Veterán klub Bratislava dohodu o spoločnom postupe pri zriadení Múzea dopravy.

Dňa 24. 6. 1999 bolo prvé slovenské múzeum dopravy slávnostne sprístupnené verejnosti. 

Ukážka exponátov Múzea dopravy v Bratislave

Výstavu historických železničných vozidiel na Slovensku, usporiadanú pod záštitou Železníc SR, možete vidieť do konca roka 2017.

 

Aktuálne výstavy v Múzeu dopravy Bratislava:

Spoznajte vozidlá s príbehom! Cestujte v čase s Volkswagen Slovakia

Historická cesta modelovými radmi VW zachytáva postupný rozvoj Volkswagen Slovakia od začiatku 90. rokov 20. storočia. Výstava potrvá je do 29. októbra 2017.

Fenomén Igráček

IgráčekVýstava pripravená v spolupráci s Technickým múzeom v Brne, spoločnosťou EFKO, prezentuje históriu, súčasnosť, vývoj a výrobu legendárnej hračky. Igráček je postavička českého výrobcu hračiek, ktorá deťom umožňuje vymýšľať si a prežívať príbehy plné fantázie. Výstava potrvá do 13. septembra 2017.  

Dizajn v pohybe
Prezentácia študentských prác, ktoré vznikli na dizajnérskych školách, kde sa vyučuje dizajn, alebo podobné odbory. Cieľom je predstaviť tento dynamicky sa rozvíjajúci sa odbor nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti. Výstava potrvá do 30. septembra 2017.    

 

Otváracie hodiny:

Denne okrem pondelka 10.00 – 17.00 hod. V dňoch 1. 9. 2017 a 15. 9. 2017 je múzeum zatvorené. Pripomíname, že v nedeľu 3. 9. 2017 je vstup do múzea zdarma.

Múzeum dopravy Bratislava sa nachádza na Šancovej ulici č. 1/A.

Podobné múzeum, aj keď menšie, ale interaktívne, je v Rajeckých Tepliciach.

Múzeum dopravy Rajecké Teplice

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR  

Zdroj a foto: STM – Múzeum dopravy v Bratislave

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky