Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Využi šancu za tri a pol minúty

Martina Pitlová

logo súťaže

Súťaž Junior Internet umožňuje mladým nadšencom počas tri a pol minútovej verejnej prezentácie formou konferencie predložiť na posúdenie svoje projekty, tvorivú činnosť na internete a ďalšie vízie.

Junior Internet je súťažná konferencia, ktorá ponúka odrazový mostík pre začínajúcich webových programátorov, grafikov a dizajnérov, programátor mobilných aplikácií a blogerov. Na podujatí mladí nadšenci predstavujú svoje projekty a ďalšie vízie skúseným odborníkom v úlohách porotcov a prednášajúcich. Súťaž Junior Internet prebieha od roku 2000 každoročne v marci ako súčasť kampane „Marec, mesiac knihy“ a „internetu“.

Ako to celé začalo

S nápadom na súťaže a konferencie pre deti a mladých ľudí zaujímajúcich sa o internet prišiel vtedy 12-ročný Jirka Peterka, šéfredaktor detského internetového časopisu eZavináč. Od roku 2006 má projekt Junior Internet medzinárodný charakter,víťazi z minulého ročníka prebieha na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Poľsku. Na konferencii sa uskutočnilo nespočetné množstvo prednášok, prezentácií a diskusií. Pre množstvo mladých ľudí bol Junior Internet odrazovým mostíkom, ktorý im pomohol nazbierať potrebné kontakty a skúsenosti pre rozvoj ich projektov, pomohol im získať rozsiahlu publicitu a podporu. Mladí ľudia, ktorí na súťaži Junior Internet začínali, dnes prevádzkujú úspešné internetové projekty, ktoré nemajú problém obstáť v konkurencii dospelých profesionálov. Niektorí dokonca riadia vlastné firmy. Projekt Junior Internet od začiatku organizujú mladí ľudia len s minimálnou podporou dospelých. 

Organizátor súťaže

Organizátorom súťaže je Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET, ktorá je záujmovým občianskym združením orientujúcim sa na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky. Združenie má už 26. ročnú úspešnú históriu, pričom združuje 50 klubov na celom území Slovenska s počtom viac ako 4 000 členov. Kluby AMAVET sa vytvárajú a pôsobia na školách, centrách voľného času, v mestách a obciach. K jedným z najzaujímavejších podujatí, vytváraných asociáciou AMAVET, patria Festival vedy a techniky a projekt pre mladých internetových nadšencov Junior Internet, cieľom ktorých je vyzdvihnúť činnosť mladých ľudí vo vede, technike a informatike.

Staň sa internetovou osobnosťou

Hodnotiteľmi súťažných prác sú ľudia z úspešných webových projektov a organizácií, ktorí okrem hodnotenia prác začínajúcim autorom aj poradia v ich prezentovaní sa vo svete online marketingu. So svojim projektom sa môže do jednej zo šiestich súťažných kategórií Junior Internetu prihlásiť každý mladý tvorca webu, grafiky, programátor aplikácií alebo nezávislý bloger. Šancu stať sa internetovou osobnosťou ponúka AMAVET od 19. januára 2016. Žiaci základných a stredných škôl zo Slovenska môžu registrovať svoje projekty na webovej stránke súťaže Junior Internet www.juniorinternet.sk najneskôr do 18. februára 2016. Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Hovorí: „Od 1. júla 2016 bude mať Slovensko dôležitú úlohu predsedníckej krajiny v Rade Európskej únie. Po prvýkrát vo svojej histórii si Slováci budú môcť na vlastnej koži vyskúšať, ako náročné je viesť Európsku úniu a hľadať spoločné riešenia prospešné pre všetkých 28 členských štátov,“ Chrenek ďalej doplnil: „Budeme veľmi radi, ak sa tento rok žiaci základných a stredných škôl, ktorí sa chcú zapojiť do súťažnej kategórie JuniorText, zamyslia, ako by počas druhého polroka 2016 malo Slovensko viesť Európu.“ Junior Internet sa už tradične uskutoční počas mesiaca knihy a internetu v dňoch 18. – 19. marca 2016 na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave.

Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: www.juniorinternet.sk

Uverejnila: ZČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky